“Kocaeli’de 2025 yılına kadar su sıkıntısı yaşamayacağız”

İSU Genel Müdürlüğü 2011 yılı 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. İSU 2011 yılı genel kurulunda konuşan Bayram, yapılan ve yapılmakta olan barajlarla...

BÜYÜT

İSU Genel Müdürlüğü 2011 yılı 1. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. İSU 2011 yılı genel kurulunda konuşan Bayram, yapılan ve yapılmakta olan barajlarla birlikte 2025 yılına kadar Kocaeli’nin içme suyu sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.

Genel Kurula, Başkan Karaosmanoğlu'nun yanı sıra Genel Kurul Üyeleri olan Belediye Başkanları ile Meclis Üyeleri, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları ile Şube Müdürleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan genel kurula ayrıca Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş'te misafir oldu. Genel kurulda 2010 yılı faaliyet raporu okunarak karar bağlanırken, 2011 yılın içinde çalıştırılacak sözleşmeli personel sayısı ve ücretlerinin belirlenmesi, İSU Genel Müdürlüğü Devlet Memurları sicil yönetmeliğinin kaldırılması hakkındaki teklif görüşüldü.

BEN ÇEŞMEDEN SU İÇİYORUM
Genel kurulun açılış konuşmasını Başkan Karaosmanoğlu, gerçekleştirdi. Karaosmanoğlu, “İSU'daki kurumsal çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamladık. Kocaeli büyükşehir sınırları ile 110 kat büyüdük ve İSU'nun sorumluluk alanı da bir o kadar büyüdü. Şu an devam eden 20 alt yapı çalışması var. Barajlar yaptık. Kandıra Namazgah barajı 13 Haziran'da ihaleye çıkıyor. 2013 sonunda Kandıra'nın ve sahillerin 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacağız. Yunuslar artık körfezde dans ediyor. Dere ıslahları devam ediyor. Yalnızca Hereke'de boşluğumuz var. Ben evimde musluk suyu içiyorum. Sularımız çok temiz” dedi

KÖRFEZ’DE ARITMAYA İHTİYAÇ KALMADI
Ardından İSU Genel Müdürü İlhan Bayram yaptığı konuşmasında, hem İSU'nun 2010 yılı çalışmalarını aktardı hem de 2011 yılı yatırımlarını aktardı. Bayram, “Yıllarca İSU Genel Müdürlüğü’nün uzun vadeli hedeflerinden biri olarak önünde duran İzmit Körfezi’nin kuşaklama kolektörleri ile sarılıp, atıksu arıtma tesislerinin kurulup işletilmesi hedefine bugün ulaşmış durumdayız. Yani Gebze Atıksu Arıtma Tesisi’ni tamamlayarak hizmete açtık. Artık, İzmit Körfezi’nin çevresinde arıtma tesisi ihtiyacı kalmadı. Bu konu yıllarca İSU Genel Müdürlüğü’nün önünde önemli bir hedefti” dedi. Bayram, “2012 yılı sonunda atıksu arıtma konusunda yüzde 100 hedefine ulaşmış olacağız. Kocaeli'mizin, kurumumuzun şu anda 160 milyon metre küp kullanılabilir su potansiyeli bulunmaktadır ve bizim şuan itibariyle 2025 yılına kadar içmesuyu problemimiz yoktur” dedi

525 MİLYONLUK YATIRIM
Bayram, “2010 yılında 59 adet proje üzerinde çalışıldığını söyleyerek, “Kendi ekiplerimizin de yaptığı çalışmalar dahil olmak üzere 2010 yılı sonuna kadar, 2004 yılından bu yana, 525 milyon TL yatırım yapılmıştır. 2010 yılında abone sayımız 23 bin 577 artarak 567 bin 486 olmuştur. Hizmetlerinin karşılığı, 275 milyon TL tahakkuk etmiş ve yıl sonunda 274,5 milyon TL tahsilat yapılmıştır” diye konuştu.

KAN: ASRIN PROJELERİ GERÇEKLEŞİYOR
Faaliyet raporu üzerinde ilk sözü Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan aldı. Kan, “Kandıra’da asrın projeleri hayat bulmaktadır. Küçükken suların akmadığı günleri çok iyi biliyorum. Bu yaşananlar 2004 yıllı öncesinde yaşanıyordu. Kocaeli bölgesi için Yuvacık Barajı neyse, Kandıra ilçesinde Namazgah Barajının önemi o kadar büyüktür. Namazgah Barajını nimet olarak görüyoruz. 2006 yılında Kandıra sahilleri turizm bölgesi ilan edildi. Basın tarafından eksikler abartılarak anlatılmaktadır. Eksikler hemen bitmesi söz konusu değildir. Kandıra sahilinde alt yapı ihalesi yapılmıştır. Asrın projeleri gerçekleşiyor” dedi.

YATIRIMLARDA KREDİ KULLANILMAMALI
Kan’ın ardından söz alan HAS Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Öztürk “Ufkunu genişlettikçe, yatırımlarını gerçekleştiren bir kurumdur. Alt yapı yatırımları yeterli değildir. Yapılan alt yapı yatırımları uzun soluklu değildir. Namazgah Barajı için kredi kullanılmadan yapılması önemlidir. 80 Milyon TL kredi kullanılmış. 105 Milyon TL faiz ödenmiş. Bunları 525 milyon TL’den çıkarıldığı zaman 240 milyon TL yatırım yapılmıştır.” açıklamasında bulundu.

BAŞKANDAN SAVUNMA
Öztürk’ün sözleri üzerine konuşan Başkan Karaosmanoğlu “Kullandığımız kredilerden bir şeyler çıkmaz. Kandıra Namazgah deresiyle ilgili İller Bankasından anlaşma yapılmıştır. Bu faiz ödemeleri Yuvacık Barajı ve devr aldığımız belediyelerin devam eden faiz ödemeleri var. 86 Milyon TL faiz ödememiz mümkün değildir. Hesaplarda yanlış vardır” karşılığını verdi.

“KREDİ KULLANMAZSAK, VATANDAŞA YÜKLENİRİZ”
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram “2006 yılında yüzde 86 kaçak oranı dolayısıyla susuz kaldık. İki yılda düşürüldü. Yüzde 35 seviyesine indirmeye çalışıyoruz. İki yıl çok yoğun yatırım yapmak durumundaydık. O zaman kullanılan kredilerin faizleridir. Faiz ödemeleri düşmüştür. Krediler 5 yıllık alınmaktadır. O kadar yatırım yapılmıştır. 180 Milyon TL kredi alınmıştır. Ticari bankalardan alınan kredi o dönemde yüksekti şimdi düşük. Kredi kullanmadığımız zaman vatandaşa yüklenmek durumunda kalırız.

YUVACIK TARTIŞMASI
Oylama öncesinde söz alan CHP’li meclis üyesi Fahri Örengül ile Başkan Karaosmanoğlu arasında da Yuvacık Restleşmesi yaşandı. Başkan Karaosmanoğlu Yuvacık Barajı’nı tarihe bırakalım derken Örengül Canlı yayında en uzman kişiler tarafından toplanalım konuşalım.
Yuvacık Barajı yapımı, maliyeti, her şeyini kamuoyu önünde tartışalım.Bunu bilen birileri gelsin. Genel Başkanımız söylüyor. Böyle bir konu açıldı gelin konuşalım. Eleştiri yapıldığında karşımıza Yuvacık Barajı gelmektedir. Yapılan yolsuzluk ise cezasını kessinler. Herkes gelsin dedi. karşılıklı atışmaların devam etmesi üzerine Örengül’ün sözlerine sert bir şekilde karşı çıkan Başkan Karaosmanoğlu Bundan sonra despotluk yapıyorum. Konuşanı dışarı atacağım dedi. İSU 2010 yılı faaliyet raporu AKP'nin oylarına SP bir meclis üyesi ile destek verirken kabul edildi. HAS Parti ve CHP grupları onay vermediler. Oy çokluğu ile faaliyet raporu kabul edildi.

28 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR