TÜPRAŞ işçisinden uyarı!

TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası’nın dokuzuncu oturumu da olumsuz geçince arabulucu devreye girmişti. Arabulucu da arayı bulamayınca, Tüpraş işçisi dün...

BÜYÜT

TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası’nın dokuzuncu oturumu da olumsuz geçince arabulucu devreye girmişti. Arabulucu da arayı bulamayınca, Tüpraş işçisi dün sabah yine eylem yaptı.

Petrol-İş Sendikası’nın Tüpraş için sürdürdüğü Toplu İş Sözleşmesi dokuzuncu oturumunda da karara bağlanamayınca işçiler eylem yapmış, yapılan eylem ses getirmişti. Dün Saat 08.00 gibi başlayan eylem 12.00’a kadar devam etti. TÜPRAŞ işçileri geçtiğimiz günlerde yaptıkları eylem gibi, TÜPRAŞ kavşağında toplanarak önce yolu trafiğe kapadılar, daha sonra davul zurna eşliğinde oynayarak fabrika önünde toplandılar. Protesto yürüyüşü gerçekleştirildiği sırada işçiler zaman zaman yola oturarak eylemlerine devam etti. Çok sayıda işçinin katıldığı eylemde, işçiler çeşitli sloganlar atarak rafineri önüne kadar yürüdüler.

SENDİKALAŞMA YOK EDİLİYOR
Eylemde işçilere konuşma yapan Petrol-iş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, “Bugün güvence gibi sunulan iş ve çalışma hakkı elimizden alınmak istenmektedir. Çalışma hayatı giderek parçalanmakta, istihdam politikası bu parçalanmışlık üzerinden şekillenmektedir. Biz güvenli bir iş istiyoruz, güvenli gelecek imkanı istiyoruz. Ücretlerimiz düzgün olsun istiyoruz. Taşeronlara sınırlama getirilmesini istiyoruz. Bunlar yapılmazsa, yetkililer bizimle masaya oturmazsa eylemlerimiz artarak devam edecek. ” dedi.

İŞ GÜVENCESİ
Güvencesiz çalışmanın ve düşük ücretin dayatıldığını belirten Ali Ufuk Yaşar, “Hizmetlerin kâr gayesiyle verilmesi sendikal örgütlenme ve dayanışmayı yok ediyor. 30 Mart’ta başlatılan “güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz. Birileri burada eylem yapar, kendini paralarken, içerideki başmühendis bunun kaymağını yiyemez. Herkes elini taşın altına koysun ”dedi.

4 SAATLİK EYLEM
Yaklaşık olarak dört yüz işçinin katıldığı eylemde, Türkiye genelinde 4 rafineri ve TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü eş zamanlı grev yaptı. Anlaşma yine sağlanamazsa eylem devam edecek. Tüpraş ile Petrol-İş Sendikası’nın anlaşamaması yüzünden yapılan eylem fabrikanı kapısında son bularak konuşmalar yapıldı. Davullu zurnalı eylemde yoğun polis koruması olurken, Körfez Emniyet Müdürü İbrahim Zenginerler de eylemi bizzat takip etti. Sabah 08:00 da başlayan eylem 2 saat sürerken, işçiler 4 saat de iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler, eylem yaparak hem işvereni anlaşmaya zorlamak, hem de arabulucunun kararını erken vermesini hedefliyor.

09 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR