Yıldız: TÜRMOB hukuksuz uygulamalara imza atıyor

Kocaeli'de serbest muhasebeci olarak çalışan Savaş Yıldız, Türkiye Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)'nin iş adamları,...

Kocaeli'de serbest muhasebeci olarak çalışan Savaş Yıldız, Türkiye Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB)'nin iş adamları, esnaf ve muhasebecileri yasal olmamasına rağmen damga parası vermeye zorladığını söyledi. Yıldız, muhasebecilerin iş adamları ile bir yıllık imzaladıkları anlaşmalarda verdikleri damga paralarının dışında, her yıl sözleşme süresi uzadığında yenilenmesine gerek olmadığı halde TÜRMOB'un iş adamları ve muhasebecilere sözleşmeyi mecbur bırakıp damga parası vermeye zorladıklarını açıkladı.

 

“ODALAR SESSİZ KALIYOR”

Yıldız, bu durumun hukuki bir dayanağının olmadığını buna rağmen uygulandığını, uygulamayan iş adamları, esnaf ve muhasebeciler hakkında disiplin cezalarının verildiğini söyledi. Bu duruma tepki gösteren Yıldız, "biz burada hukuki bir dayanağı olmadığı halde damga parası ödemeye mecbur edildiğimiz halde, bizim oda başkanlarımız bu duruma tepki göstermemekte ve bizim haklarımızı savunmamaktadır" dedi.

 

MAHKEME KARARI VAR

Konu ile alakalı kendisi başta olmak üzere bir çok muhasebecinin olayı yargıya taşıdığını söyleyen Yıldız, " Bugün gelen bir haberle meslektaşımız Nuri Dere'nin Ankara 5. Vergi Mahkemesi’nde görülen davası sonuçlanmış, yenilenmemiş yada şerh konulmamış kendiliğinden uzayan sözleşmelerde artış olsa dahi damga vergisi alınamayacağı Mahkeme kararıyla içtihada bağlanmıştır.

 

KARAR EMSAL SAYILABİLİR

Alınan bu mahkeme kararının emsal gösterilebileceğini söyleyen Yıldız meslektaşlarına seslenerek, "Ayrıca ödemeleri yüklü olan ve yeni beyanname düzenlememiş arkadaşlarımız bunları emsal göstererek iade talep edebilir veya geri ödenmesi için dava açabilirler. Harç 115 TL civarındadır. Dava sonucu geri alabilirsiniz. Bizler bundan sonra haklarımızı aramaya devam edeceğiz ve hakkımızı kimselere yedirmeyeceğiz" dedi.

22 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR