Kandıra’ya İtalya modeli

‘Kocaeli’nde Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu’ projesi kapsamında proje temsilcileri tarımsal sulama alanında yaşanan gelişmeleri yerinde...

BÜYÜT

‘Kocaeli’nde Tarımsal Sulama Yöntemlerinin Modernizasyonu’ projesi kapsamında proje temsilcileri tarımsal sulama alanında yaşanan gelişmeleri yerinde görmek için İtalya’ya çalışma ziyaretinde bulundular. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü, Arıklar Sulama Birliği, ortaklığıyla kazanılan Avrupa Birliği hibe projesi Kandıra’da ekonomik bakımdan daha kazançlı ürünlerin yetiştirilmesi hedefleniyor.
 
İTALYA’NIN CHİETİ ŞEHRİNE GİDİLDİ
Proje temsilcileri; tarımsal faaliyet gösteren kurumları incelemek, tarımda uygulanan damla sulama yöntemleri hakkında bilgi edinmek ve farklı uygulamalarla ilgili gözlem yapmak amacıyla projenin yabancı ortağı olan Chieti Tarım, Sanayi ve Ticaret Odası’nın (Camera di Commercio, Industria, Artigianato, Agricoltura di Cheti) davetiyle İtalya’nın Chieti şehrine gitti. Ziyarette gerçekleştirilen toplantılarda proje ile ilgili sunumlar yapılırken proje ortakları ile gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan faaliyetler üzerinde bilgi alışverişi yapıldı.
 
SERALAR GÖRÜLDÜ
İtalya’ya yapılan çalışma ziyaretinde, Tarımsal Araştırma merkezi, Tarım Enstitüsü, tarım şirketleri ve seralar ziyaret edildi. Seralarda damla sulama ve üretim hakkında bilgi alındı.
 
400 PROJE ARASINDA SEÇİLDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü koordinatörlüğü tarafında hazırlanan Kocaeli’nde tarımsal sulama yöntemlerinin modernizasyonu projesi 400 proje arasından seçildi. Avrupa birliğinden 185 bin 193 Euro hibe alan proje 18 ayda tamamlanacak.
 
14 KÖY VE 3 MAHALLEYİ KAPSIYOR
Proje ile birlikte Kandıra İlçesi Arıklar Gölet’inden su alan 14 köy ve 3 mahallede, ‘Damlama Sulama’ yönteminin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu yolla Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği’nden, Bahçe Bitkileri (Meyve ve Sebze) yetiştiriciliğine geçilmesi sağlanacak.

25 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR