Ev kurmak en az 15 bin lira

Ancak ev kurmak isteyen çiftleri oldukça yüksek rakamlar bekliyor. 20’den fazla iş kolunu ilgilendiren sektörde ev kurmak isteyenlerin en az 15 bir T...

Ancak ev kurmak isteyen çiftleri oldukça yüksek rakamlar bekliyor. 20’den fazla iş kolunu ilgilendiren sektörde ev kurmak isteyenlerin en az 15 bir TL’yi gözden çıkarmaları gerekiyor

 

Günümüzde gençlerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de evlenebilmek. Özellikle ekonomik sorunlar nedeniyle evlenemeyen ya da çok zor şartlar ve borçlar altında evlenebilen gençler için Kocaeli genelinde bir araştırma yaptık. Evlilik sektörü ise beyaz eşyadan mobilyaya, gelinlikten davetiyeye kadar 20’den fazla iş kolunu kapsıyor.

 

20’DEN FAZLA İŞ KOLUNU KAPSIYOR

Evlilik sektörü, her yıl evlenen çiftlerin sayısının ve sektöre katılan yeni firma sayısının artması ile birlikte giderek büyüyen bir endüstri haline dönüştü. Ortalama 10 milyar TL'lik bir hacme ulaşan evlilik sektöründe, her yıl birçok firma pastadan pay almak için rekabet ediyor. Bu rekabet indirimlerle vatandaşın cebine yarasa da alınacaklar listesi gün geçtikçe çoğalıyor.

 

MİNİMUM BEDEL 15 BİN TL

Düğün öncesinde ‘ev kurmak’ denilen kısımda yapılan alışveriş minimum 15 bin lira olurken üst limit ise sınır tanımıyor. Bu haberde sizler için düğün öncesi ev kurma aşamasında yapılacak alışverişte alınacak ürünler için piyasa araştırması yaptık ve minimum, ekonomik ve lüks olmak üzere üç ayrı kategoride ürünleri bir araya getirdik. Hilal GÜDÜCÜ

 

İşte o rakamlar…

Minimum Paket          15.000

Salon Takımı              2.000

Oturma Odası Takımı 1100

Yemek Takımı            1.200

Yatak Odası Takımı   2.500

Beyaz Eşya                 3.000

Küçük Ev Aletleri      350 

Halı                             750

Perde                          550

Tekstil                         1.500

Züccaciye                   2.050

 

Ekonomik Paket         34.000

Salon Takımı              3.500

Oturma Odası Takımı 2.500

Yemek Takımı            2.250

Yatak Odası Takımı   4.300

Beyaz Eşya                 10.000

Küçük Ev Aletleri      1.100

Halı                             2.000

Perde                          2.000

Tekstil                         2.850

Züccaciye                   3.500

 

Lüks Paket 78.000

Salon Takımı              8.000

Oturma Odası Takımı 4.000  

Yemek Takımı            5.000

Yatak Odası Takımı   10.000

Beyaz Eşya                 20.000

Küçük Ev Aletleri      5.000

Halı                             5.500

Perde                          6.000

Tekstil                         6.500

Züccaciye                   8.000

 

YENİ EV KURACAK ÇİFTLERE TAVSİYELER

 • Alışverişe çıkmadan önce evdeki odaların tümünün ölçülerini alın.
 • Perde almaya gitmeden önce evde pencerelerin ve perdenin asılacağı duvar genişliğinin ölçülerini muhakkak alın. Böylece gerçeğe daha yakın bir fiyat hesabı çıkarmış olursunuz.
 • Alacağınız her kalem ürünün yer aldığı bir liste hazırlayın ve bu listenin dışına çıkmamaya özen gösterin.
 • Alacağınız eşyaların her çeşidi için bir bütçe belirleyin. Belirlediğiniz miktarı göz önünde bulundurarak alışveriş yapın.
 • Özellikle beyaz eşya alışverişinde yakınınızdaki kullanıcıların etkisinde kalmayın. Her gün yeni markalar çıkıyor ve her marka yeni ürünler piyasaya sürüyor. Bu nedenle en taze bilgiyi internet mecrasında araştırmalar yaparak edinebilirsiniz.
 • Ev alışverişi iyi bir araştırma ile çok uygun fiyata tamamlanabilir. Bunu göz önünde bulundurarak alışverişe düğünden en az 3 ay önce başlayın. Bu süreçte mağazaları gezerek neyi istediğinize karar verebilir, kalite – fiyat dengesinde kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.
 • Kampanyaların sıkı takipçisi olun. Günümüzdeki piyasa şartlarında rekabet ortamı mağazaları çılgın indirimlere sürükleyebiliyor. Bunları kaçırmayın.
 • Alışverişinizi her alanda kalite – fiyat oranına uygun şekilde yapın. En ucuzu diye aldığınız ürün kısa sürede bozulduğunda fiyatının iki katı masrafa neden olabilir veya yeni bir ürün kalmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Piyasada ürünlerin dayanıklılığından çok tasarım fiyat farkını yükseltiyor. Bu nedenle eğer bütçeniz kısıtlıysa aldığınız eşyaların tasarımından çok kalitesine önem verin.
 • İnternet ortamında hediyelik eşya listesi hazırlayın. Bu uygulama geleneklerimize pek uymasa da günümüzde pek çok kişi tarafından sorunsuz bir şekilde uygulanıyor. Evin eşyalarında eksiklikleri bitirmek zor olabiliyor. Bu nedenle ilk etapta alamadığınız eşyalardan fiyat olarak her türlü seçeneği sunacak şekilde bir liste hazırlayın ve örnek fotoğraflarıyla birlikte paylaşın. Bu şekilde, evlendikten sonra size oturmaya gelen tüm yakınlarınız kahve fincanı ve borcam hediye etmemiş olur. Hem onlar ihtiyacınızı karşıladıkları için mutlu olurlar hem de siz eksiklerinizi tamamlamış olursunuz.
 • Kullanım açısından sıkıntı yaratmayacağını düşündüğünüz eşyalarda garanti kapsamında olmak kaydıyla teşhir ürünlerini tercih edebilirsiniz. Böylece 2.000 liralık bir buzdolabını 1.500 liraya alabilirsiniz. Ancak bu şekilde alışveriş yaparken ürünün bir sorunu olmamasına özellikle dikkat edin.
 • Popüleritenin içinde boğulmayın, ‘moda’ya fazla kapılmayın. Örneğin, mağazalara girdiğinizde “Bu çok satılıyor. Bu aralar moda” denilen koltuğu özellikle almayın. Bu şekilde tanıtılan bir koltuk bilin ki son dönemde moda olan koltuktur ve siz aldıktan bir – iki sene sonrasında onun dönemi kapanır, eski moda olur ve siz o modaya uymak adına aldığınız koltuğu beğenmezsiniz. Bu nedenle kişisel zevklerinize uygun eşyalar almayı tercih edin.
 • Aldığınız her eşyayı kullanışlılık açısından da değerlendirin. Vitrinde güzel duran bir halının bakımı sizin için çok zor olabilir ve bu nedenle özelliğini yitirebilir.
 • Alacağınız eşyaların renklerinin uyumlu olmasına dikkat edin.

18 Temmuz 2015 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR