Havuz keyfiniz bozulmasın

Kış mevsiminde de havuz kullanımı kapalı havuzların yaygınlaşması ile artıyor. VM Medicalpark Kocaeli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Berna Aksoy, y...

BÜYÜT

Kış mevsiminde de havuz kullanımı kapalı havuzların yaygınlaşması ile artıyor. VM Medicalpark Kocaeli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Berna Aksoy, yüzme havuzlarından bulaşabilen deri hastalıkları konusunda bilgilendiriyor.

 

İnsanların ortak kullandığı havuzlar; sıcağın ve nemin etkisiyle bir mikrop kaynağı olabilmekte ve ayrıca su temasının kolaylaştırdığı bazı deri hastalıklarının ortaya çıkmasını ve yayılmasını sağlayabiliyor. Temizliği uygun yapılmayan veya aşırı klorlanan havuzlar, pek çok sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bunların başında hem cilt hem de vajinal mantar olmak üzere çeşitli enfeksiyon hastalıkları geliyor. Bu nedenle ıslak mayo ile kalmamak ve çıplak ayak dolaşmamakta fayda vardır. Aktif cilt mantarı, göz-kulak enfeksiyonu olan kişilerin havuz ve denize girmeleri uygun değildir, aksi takdirde hem kendi enfeksiyonlarının iyileşmesi gecikir hem de (örneğin ayak mantarı olan kişilerin havuz kenarında dolaşması) hastalığın pek çok kişiye bulaşmasına neden olabilir. Enfeksiyonlar haricinde; havuz suyunun içindeki kimyasal maddeler nedeniyle ya da uzun süre suda kalmaya bağlı olarak bazı deri hastalıkları ortaya çıkabilir.

 

Havuzlardan bulaşma ihtimali olan bakteri, mantar ve virüs gibi pek çok mikroorganizma deride çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bunlar:

Mantar enfeksiyonları: Çıplak ayakla basılan kum dahil tüm zeminler mantar hastalığı bulaşma riskini beraberinde getirir. Eğer ayaklarda bu tür şikayetler farkedilirse hiç zaman kaybetmeden bir dermatoloji uzmanına başvurmak gereklidir. Tedavide çeşitli mantar ilaçları verilmektedir.

 

Siğiller: Siğiller yüzme havuzlarından bulaşabilen diğer bir enfeksiyöz hastalıktır. Bulaşıcı siğil virüsleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Allerjik bünyeli ve vücut direnci düşük olan çocuklarda daha sık görülürler. Ayak tabanındaki siğiller ağrılı olabilir. Siğil tedavisinde pek çok topikal ilaçlar, koterizasyon ve kriyoterapi gibi dermatolojik yöntemler kullanılmaktadır.

 

Molluskum kontagiozum: Molluskum da virüsler aracılığıyla ortaya çıkan, kreş ve okul çocukları arasında yaygın görülen bir hastalıktır. Yuvarlak, ortası hafif çökük kubbe şekilli, beyaz veya pembe renkli, 2-5 mm çaplı kabarıklıklar şeklinde görülür. Çoğunlukla koltukaltı, sırt, gövde yan kısımları ve yüzde yerleşir. Tek tek içeriği boşaltılarak, topikal ilaçlar veya kriyoterapi ile tedavisi mümkündür.

 

Uçuk: Genelde uçuk havuzdan bulaşıyor diye inanılsa da uçuk mikrobu kişiye çocuklukta temas yoluyla bulaşmaktadır. Vücut direncinin düşmesi,  havuz suyundaki klorun yaptığı tahriş veya güneş ışığı gibi nedenlerle uçuk tekrarlar. Uçuk için etkili çeşitli ilaçlar ve topikal antibiyotikler ile tedavi edilir.

 

Cilt enfeksiyonları: Yüzme havuzu, jakuzi, sauna gibi yerlerden bulaşabilen diğer bir bakteri çeşidi de; gövde, koltuk altlarında, kol ve bacakların üst kısımlarında kaşıntılı sivilcelere yol açabilir. Bu bakteri aynı zamanda göz, kulak ve boğaz enfeksiyonları, baş ağrısı, ateş ve kırgınlık gibi şikayetlere de yol açabilir. Havuz suyuna geçen mikrop sayısını azalttığı için bone kullanımı bu hastalıklara karşı bir önlem olarak önerilmektedir.

 

Kıl kökü iltihabı: Uzun süre ıslak mayo ya da şort ile kalanlarda kıl köklerinde oluşan tahriş sonucu vücuttaki koruyucu bazı mikroorganizmaların sebep olduğu kalça bölgesinde sert, ağrılı ve iltihaplı şişlikler oluşabilir. Bu çıbanlarda da antibiyotikler verilir, mayo kullanımına bir süre ara verilmelidir.

 

Cilt kuruluğu: Özellikle kış aylarında su teması ile deriyi koruyan yağlı ölü tabakanın deri yüzeyinden uzaklaşması deride kuruluğa yol açar. Yağ bazlı temizleyicilerle kısa süreli, ılık bir duş alınması ve sonrasında nemlendirici vücut losyonlarının kullanılması kuruluğu azaltır.

 

Cilt tahrişleri: Yüzme havuzlarındaki aşırı klor ve kimyasal maddeler deride kuruluk, kızarıklık ve pullanma ile birlikte gözlerde yanma, kızarıklık, ağrı ve tahrişlere neden olabilir. Özellikle allerjik ekzeması olanlarda ekzema şikayetlerinde artışlar olabilmektedir.

 

Allerjik döküntüler: Havuzda kullanılan yüzücü gözlüğü ve boneye karşı gelişen allerjik reaksiyonlar temas bölgesinde kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık ve su kabarcıkları şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

 

Kaşıntı: Hassas kişilerde su ile temas sonrası kaşıntı veya yuvarlak, kırmızı ve kaşıntılı kabarıklıklar yapan ürtiker (kurdeşen) görülebilir. Bu kişilerin denize veya havuza atlayarak tüm vücutlarının suyla ani temas etmesi sakıncalıdır. Nedeninin araştırılması ve ürtiker tedavisi verilmesi gereklidir.

 

Sivilceler: Bazı kişilerde havuz suyundaki klorun deriyi tahriş etmesine bağlı olarak yüzde ergenlik sivilcelerine benzeyen sivilceler gelişebilir. Bunlar daha çok yanak, çene ve burun kenarlarında görülmekte, tedavide ergenlik sivilcelerinde de kullanılan ilaçlar kullanılmaktadır.

 

Kızarıklıklar: Çocuklarda avuç içi ve parmak uçlarında basınç bölgelerine uyan yerlerde ellerin yüzme havuzu duvarına ve havuz kenarlarına sık teması sonucu  kızarıklıklar meydana gelebilir. Aileyi korkutan bu kızarıklıklar ellerin bu yüzeylerle temasının sonlandırılması ve nemlendiriciler ile kendi kendine kaybolur.

 

Güneş yanıkları: Özellikle açık havuzlarda güneş yanıkları gelişebilir. Bu nedenle güneşin yoğun olduğu öğle saatlerinde havuzun kullanılmaması ve düzenli güneşten koruyucu kullanılması önemlidir.

 

Yüzme havuzlarında meydana gelebilecek hastalıklardan nasıl korunulur?

Yüzme havuzlarında yüzücüler uyarı levhalarında yazılı kurallara dikkat etmeli ve mutlaka uymalıdır. Havuza girmeden önce duş alınması kesinlikle gereklidir. Havuz ve deniz suyunun mümkünse yutulmaması (suya atlarken burun kapatılmalıdır) gerekir. Havuz kenarlarında yiyecek içecek tüketilmemeli ve sigara içilmemelidir. Suya tükürülmemelidir. Havuz çevresinde çıplak ayakla, ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle dolaşılmamalıdır. Çocuklar havuza girmeden önce tuvalete götürülmeli, çocukların havuza tuvaletini yapması engellenmelidir. Vücudunda yara, bere, sargı ve görünür kir bulunanların veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olduğu bilinen kişilerin yüzme havuzuna girmeleri yasaklanmalıdır. Ateşli hastalık veya ishal geçirirken havuza girilmemelidir. Kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıkaçları kullanılabilir. Göz enfeksiyonlarını önlemek için havuz gözlüğü kullanılmalıdır. Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarında mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

21 Ağustos 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR