Gazeteciler cezaları protesto edecek: SUS-MA-YA-CA-ĞIZ

Basın emekçileri, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskıların son bulması talepleriyle yürüyen gazetecile...

BÜYÜT

Basın emekçileri, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskıların son bulması talepleriyle yürüyen gazetecilere kesilen cezaları, bugün gerçekleştireceği yürüyüşle protesto edecek. Yürüyüşe tutuklu gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’in arkadaşları da destek verecek.

Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu üyeleri, Gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’in Ergenekon Terör Örgütü şüphelisi olarak cezaevine konulması ve Ahmet Şık’ın basılmamış kitabının yasaklanması üzerine yürüyüş gerçekleştirmiş, Merkez Bankası önünden başlayan yürüyüş Uğur Mumcu Parkı’nda son bulmuştu. Valilik tarafından yasak bölgede yürüyüş gerçekleştirdiği gerekçesiyle Kabahatler Kanunu’na istinaden eyleme katılan 13 gazeteciye 154 TL para cezası kesildi.

İSTANBUL’DAN DESTEK
Tutuklamalar, yasaklamalar ve para cezalarıyla gazetecilere yönelen saldırıları protesto etmek için bugün yürüyüş gerçekleştirilecek. Akşam saat 18.00’de başlayacak olan eyleme Tutuklu Gazetecilere Özgürlük Platformu, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Ahmet Şık ve Nedim Şener’in arkadaşları ve yerel basın muhabirlerinin yoğun katılım göstermesi bekleniyor.

AÇIKLAMALAR DOĞRU DEĞİL
Öte yandan Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu, adına yapılan açıklamada Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın ulusal kanallara yaptığı açıklamaların ve eyleme destek dahi vermeyen Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanarak, “Bizler Valilik çevresinin eylem yapılmaya yasaklandığını biliyorduk.
Ancak Anayasa’dan doğan haklarımızı kullanarak, sadece bizi temsil eden bir gazetecinin adı ile anılan yerde basın açıklaması yaptık. Herkesin istediği yerde basın açıklaması yapma hakkı Anayasa’da güvence altına alınmıştır.

ZİHNİYETİ SORGULAYIN
Sorgulanması gereken gazetecilerin kamuya açık bir parkta basın açıklaması yapması değil, bir parkı basın açıklamasına kapatan zihniyettir. Biz yaşanan gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak için bir araya geliyoruz. Yarın saat 18.00’de Merkez Bankası önünde başlatacağımız eylem ve basın açıklamasına tüm Kocaeli halkını, sendikaları, siyasi partileri, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını davet ediyoruz.
” denildi.

20 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR