Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Gölcük’te

Ziyarette Macaristan Başkonsolosu Gabor Kıss ve Macar heyeti ile Macar İmre Tökeli Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal da hazır bulundu.   Macaris...

BÜYÜT

Ziyarette Macaristan Başkonsolosu Gabor Kıss ve Macar heyeti ile Macar İmre Tökeli Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal da hazır bulundu.

 

Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Marta Matrai ve beraberindeki Macaristan heyeti ilk olarak Gölcük’te Kavaklı sahilinde bulunan Türkiye-Macaristan dostluk anıtını ziyaret edip anıta çelenk sunumu yapıp saygı duruşunda bulundu. Akabinde Yazlık Ilıcasını gezip incelemeler yaptı.

 

Kavaklıda yapılan törende Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları Levent Değirmenci, İbrahim Tektaş, Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Marta Matrai Macaristan Başkonsolosu Gabor Kıss ve Macar heyeti ile Macar İmre Thököly (Tökeli) Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal ve Belediye birim müdürleri hazır bulundular.

 

Törende ilk olarak Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci bir konuşma yaparak, Bölgemizde uzun yıllar önce yaşandığı Macar Kahramanı Kont Thököly İmre ve Mültecilerimizin Örcün, Hisareyn, Bahçecikte yaşadıkları ileri sürülen ve bizlerle dostluk köprüsü kurmamıza vesile oldular.  Bizlerde Gölcük'ümüze böyle güzel bir anıtı yaptık bugün burada İmre Tökeli ve Macar Mültecilerimizi anmak üzere yeniden bir araya geldik tüm Macar Mültecilerimizi rahmetle anıyoruz dedi.

 

Akabinde Macaristan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı Marta Matrai bir konuşma yaparak, Macar Mültecilerin vatanları için duyduğu endişeyi ve sevgiyi İmre Thököly’nin bir cümlesi açıkça göstermektedir; Ben de Vatanımın huzurunu ve refahını isteyen ve onun için uğraşan evladıyım. Ben de Macaristan’ı vatanım olarak sayıyorum ve daha huzurlu hayatı arzu ediyorum. Burada Macar Mültecilerinin geçen sene açılan anıtında sadece Gölcük’e gelen ve İzmit civarında yerleşen Macarları değil, vatanında baskıya ve eziyete maruz kalan, vatanından kaçmak zorunda kalan ve Osmanlı İmparatorluğuna sığınan tüm vatandaşlarımızı anıyoruz. Mutluluk duyuyoruz ki Türkiye ve Türk Milletinin Dostluğu şimdide yanımızda. Şahsım ve Macaristan Meclisi adına Anıtın dikilmesini öneren ve dikilmesinde destek veren herkese teşekkür ediyorum dedi.

15 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR