Refleksoloji Terapi sadece masaj değil!

Refleks Akademi’nin temelleri 2007 yılında Bilal Yalçıner tarafından atıldı. 2009 yılında da İzmit'te faaliyete girdi. ‘Sadece Refleksoloji Terapisi...

Refleks Akademi’nin temelleri 2007 yılında Bilal Yalçıner tarafından atıldı. 2009 yılında da İzmit'te faaliyete girdi. ‘Sadece Refleksoloji Terapisi Yapıyoruz' sloganından yola çıkılarak Refleks Akademi merkezlerinde Refleksoloji Terapi'den başka bir hizmet verilmemekte.

 

MERKEZ İZMİT

Yenişehir Mahallesi Demokrasi Bulvarı Çınar Sokak No:20 İzmit’teki genel merkezdem başka Gebze, Sakarya ve Düzce Şubeleri başta olmak üzere açılacak olan diğer yeni şubelerde de aynı amaç doğrultusunda çalışmalar ara vermeden yoğun bir şekilde devam etmekte. Merkezlerde hastalığı, özrü ve engeli olan tüm bireyler teşhislerini modern tıp merkezleri ve tam teşekküllü hastanelerden yapmak koşuluyla hizmet alabilmekteler.

 

TÜM ÇALIŞMALAR MODERN TIBBA KATKI VERMEK İÇİN

Merkezlerde yapılan bütün çalışmalar modern tıbba katkı vermek amacıyla yapılmakta. Bu sebeple daha önce şikayetleri sebebiyle doktora başvurmadan merkeze gelen hiç kimseye hizmet verilmemekte. Merkezlerde Refleksoloji Terapileri, Sağlık Refleksolojisi, Engelli Refleksolojisi, Bebek Refleksolojisi Terapisi alanında hizmet verilmekte.

 

12 BİN YILLIK GEÇMİŞİ VAR

El ve ayak tabanı, yüzeyi ve iç-dış kenarlarındaki varlığı kabul edilen noktalara manuel olarak belli sistematik tekniklerle uygulanan noktasal uygulama şekline Refleksoloji denir. Refleksoloji 12 bin yıllık geçmişi olan, günümüzde birçok hastalığa iyi gelen, tedaviye yardımcı etkisi sayesinde terapötik düzeyde önemli bir yere sahip.

 

AMAÇ VE UYGULAMA BAKIMINDAN 2'YE AYRILIR

Doğu Refleksolojisi, başta Uzakdoğu'da olmak üzere dünyanın bir çok yerinde masaj ve rahatlatma amaçlı yapılan uygulamalar olarak tanımlanır. Doğu Refleksolojisi uygulayıcıları masaj ve ayak sağlığı alanında çalışan insanlardan oluşmakta. Batı Refleksolojisi ise modern tıbba yardımcı olmak amacıyla yapılan uygulamalar. Bu alan Refleksoloji Terapi yani Klinik Refleksoloji adıyla isimlendirilmekte. Refleksoloji Terapi uygulayıcıları ise Klinik Refleksolog olarak adlandırılır.


REFLEKSOLOJİ UZMANI KİMDİR?

Refleksoloji masajını uygulayan kişiye dünyanın bir çok bölgesinde Refleksolojit yani Refleksoloji Uzmanı denir. Bu uygulayıcılar masaj, Anatomi-Fizyoloji-Kinesiyoloji, ilk yardım ve aynı zamanda sağlık bilgisi uygulaması anlamında önemli ve gerekli eğitimlerini kabul edilen ve geçerliliği tescillenmiş merkezlerden eğitim alan kişiler olmalıdır.

 

ÖNEMLİ BİR YÖNTEM OLARAK BİLİNMELİ

Bu yöntem sadece masaj anlamında düşünülmemeli. Çok spesifik ve kendi içerisinde değişik bilimleri barındıran ve bu bilimlere katkı veren yapısıyla önemli ve etkili bir yöntem olarak bilinmeli. Diğer etki ettiği alanlar ile birlikte düşünülmeli ve bu özelliği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca Bu uygulama günümüzde bilen ve bilmeyen herkesin dikkatini çeken özellikleriyle herkes tarafından uygulanmaya çalışılmakta.


İŞİN EĞİTİMİ ALINMALI

Buradaki esas nokta yapılan seanslardan görülen fayda ve vücuda sağlanan pozitif katkılar. Seans süreleri çok uzadıktan sonra halen istenen dönüşler sağlanamıyorsa seansı uygulayan kişilerde eksik çalışmalar mevcut demek oluyor. Seansları uygulayan kişiler mutlak surette bu işin eğitimini gerekli yerlerden almış kimseler olmalı. Aksi takdirde istenen değişimler sağlanmaz ve kişi fayda görmez.

 

SEANSLAR 3 GRUPTA YAPILMAKTA

Refleksoloji Terapisi uygulamaları, eğitimini gerekli ve yetkili merkezlerden alan Refleksoloji Uzmanları (KlinikRefleksolog) tarafından yapılır. Refleksoloji Terapisi seansları Refleks Akademi’de 3 grupta yapılmakta. Bu sebeple; sağlık, bebek ve engelli refleksoloji terapisi uygulamaları süre ve dönemleri birbirlerinden farklılık göstermekte. Bazı uygulamalar hastalar için özel olarak dizayn edilmiş terapi koltuklarında yapılırken, bazı uygulamalar ise hasta masasında yapılabilmekte.


BİLGİLENDİRMELER ÜCRETSİZ

Sağlık Refleksoloji Uygulaması çalışılan hastalar ile Engelli Refleksolojisi ve Bebek Refleksolojisi uygulaması aşama ve süreleri aynı olmamakta. Refleks Akademi merkezşernde yapılan bilgilendirme-ön görüşme ve bilgilendirmeler tamamen ücretsiz olmakta.

 

UYGULAMA ALANLARI

*Serebral Palsi (Beyin Felci)

*Spina Bifida

*Duschenne Muscular Distrofi

*Gelişim Geriliği

*Otizm-Asperger ve Rett Sendromu

*Mental Retardasyon (MR)

*Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu

*Bel ve Boyun Fıtığı (Eklem Ağrıları)

*Duruş ve Yürüme Bozuklukları

*MS (Multipl Skleroz)

*Nörolojik Problemler

*Bağışıklık sistemi

*Astım-Bronşit

*Panik Atak-Depresyon-Stress

*Mide-Reflü-Kabızlık-Zayıflama

*Düşük-Yüksek Tansiyon

*Regl ağrıları-Adet düzensizlikleri

*Mikrosefali

*Hidrosefali

*Lizansefali

*Kabızlık-Uykusuzluk-Kolit

*Zeka Problemleri

*Boy uzatma

 

UYGULANMADIĞI HASTALIKLAR

* Akut enfeksiyonlar ve ateşli durumlar.

* Ayakta aktif gut artriti, derinventrombozu.

* Anstabil kan basıncı.

* Kalp krizi, kalp pili.

* Senkop sonrası epizod.

* Cerrahi durumlar, safra kesesi-böbrek taşları, açık yaralarda.

* Gebeliğin ilk trimestirinde.

* Teşhisi konulmamış ağrı ve hastalıklarda.

* Açık-Cilt yaralarında

* Çok ağrılı hallerde refleksoloji uygulaması yapılması sakıncalıdır.

 

BİLAL YALÇINER KİMDİR?

78 doğumlu olan Bilal Yalçıner kurucusu olduğu Refleksakademi Refleksoloji Merkezi’nin Genel Merkezi olan Kocaeli’de Refleksoloji seanslarını uygulamakta. Ayrıca farklı şehirlerde bulunan 3 şubede de haftanın belli günlerinde çalışmakta. İstanbul Arel Üniversitesi Fizik Tedavi MYO Öğretim Görevlisi olarak eğitim vermekte.

 

10 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR