Yenilenebilir enerji için ilimize dev fırsat

Dünya’da az sayıda bulunan 250 kw’lık rüzgâr türbininin üretim ve montajına Konya’da başlayacak olan Ayetek Enerji firması, rüzgâr türbinin bazı aksam...

BÜYÜT

Dünya’da az sayıda bulunan 250 kw’lık rüzgâr türbininin üretim ve montajına Konya’da başlayacak olan Ayetek Enerji firması, rüzgâr türbinin bazı aksamlarını ilimizde üretme olanaklarını araştırmak ve Kocaelili sanayici ve yatırımcılarla irtibata geçmek istiyor.

Hollanda doğumlu Abdullah Özel ve Ekrem Karaçalı’nın birlikte kurduğu Ayetek Enerji firması, Wind Technik Nord ismindeki Alman şirketiyle yaptığı ortaklık ile piyasa değeri yaklaşık 1,5 milyon Avro olan ve dünyada çok az sayıda bulunan 250 kw’lık rüzgâr türbininin üretim lisansını satın alarak Konya’da üretimine başlayacaklarını açıkladı. AYE 250 ismi verilen rüzgâr türbinin bazı aksamlarının ise Kocaeli’de üretilkesi planlanıyor. Özel, “Wind Technik Nord firması ile ortaklık kurarak işe başladık. Bununla birlikte 10 yıldan fazla bakım ve onarım deneyimi olan bir teknik ekip oluşturduk.

BİZE ULAŞSINLAR
Kocaelili yatırımcılar için çok cazip olan bu sektörün daha iyi anlaşılması ve tanıtılmasıyla çok büyük bir taleple karşı karşıya kalacağımızın ilk sinyallerini alıyoruz. 250 kw rüzgâr türbinlerinin mevcut şebeke altyapısıyla kolaylıkla uygulanabilir olması, Kocaeli’nin rüzgâr enerjisi açısından cazip bölgelerden olması ve AYE 250 türbininin lisans başvurularından muaf tutulması göz önünde bulundurulduğunda bu girişim Kocaeli için büyük bir fırsat. Kocaelili sanayiciler info@ayetek.com adresinden bize ulaşabilirler” dedi.

06 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR