2014’ün Doruktakiler’i ödüllerine kavuştu

41. yaşını kutlayan Kocaeli Gazetesi tarafından bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Doruktakiler 2014 değerlendirmelerinde çeşitli kategorilerde başarılı bul...

41. yaşını kutlayan Kocaeli Gazetesi tarafından bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Doruktakiler 2014 değerlendirmelerinde çeşitli kategorilerde başarılı bulunan isimler önceki akşam düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Başiskele Wellborn Otel’de gerçekleşen programa kentin tanınmış siyasetçileri, iş adamları, akademisyenleri ve pek çok meslek grubundan kişiler katıldı.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayın

 

41 BİN ADET GAZETE BASILACAK

Büyük gecede çeşitli branşta 24 isme Doruktakiler Ödülü takdim edildi. Törende, gazetemizin kuruluşunun 41. yılı adına 48 sayfa olarak 41 bin adet hazırlanan özel sayının 16 Mayıs Cumartesi günü tüm kentte ücretsiz olarak dağıtılacağı duyuruldu.

 

TÖRENİ MUSTAFA KÜPÇÜ SUNDU

Köşe yazarlarımızdan Mustafa Küpçü’nün sunuculuğunda gerçekleşen Kocaeli Gazetesi 2014 Doruktakiler Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını gazetemizin Genel Müdürü Erkan Ünal yaptı. Konuşmasına Kocaeli Gazetesi’nin kurulduğu tarihten bu yana 40 yılını özetleyerek başlayan Ünal, “Kocaeli basınında geçmişte yer alıp kapanmış ve şu anda yayınına devam eden tüm gazeteler Kocaeli Gazetesi’nde bir dönem çalışıp ayrılmış meslektaşlarımız tarafından kurulmuştur” dedi.

 

“KOCAELİ’DEKİ HÜR ADAMIN RENGİ OLDUK”

Ünal, “16 Mayıs 1975 tarihinde sahneye çıkan ve bayilerde günlük olarak satılmaya başlayan Kocaeli Gazetesi, tam 40 yıl boyunca Kocaeli’deki hür adamın rengi oldu. Değerli okurlarımızın ve bizden desteğini bir an olsun esirgemeyen müşterilerimiz sayesinde inanıyorum ki daha nice yıllar bu gazete kentimizdeki demokrasinin rengi olmaya devam edecek. Yaşatmak için yaşayacak, kimsesizlerin kimi olmaya devam edecek. Bir yerde mağdur varsa, derdini gazetemiz sayfalarında yansıtmaya çalışacağız. Sadece halkın ve haklının yanında olacağız” şeklinde konuştu.

 

“GAZETECİLİK YAĞCILIK VE ŞAKŞAKÇILIK MESLEĞİ DEĞİLDİR”

Konuşması bir alıntı ile devam eden Ünal, “Gazetemizin kurucusu Tanzer Ünal’ın ifadesiyle ‘Gazetecilik yağcılık ve şakşakçılık mesleği değildir. Eleştirmeyen gazeteci olamaz!’ Eleştirmeyen gazeteler demokrasiye katkı sağlayamaz. Siyasetin her alanında menfaat görmeye alıştık. Ancak toplumun bir menfaat abidesi haline gelmesine şahit olmak ağlanacak bir durumdur. ‘Al gülüm, ver gülüm’ ifadesi şu an ülkemizdeki sosyal hayatı en iyi anlatan cümledir. Sıradan konularda bile, karşınızdaki kişi ‘Bu işte benim ne menfaatim var?’ diye sorabiliyor. Bundan dolayıdır ki, menfaat içermeden yapılan girişimlere kuşkuyla bakılıyor ve ‘Bunun arkasında ne var acaba?’ diye düşünülüyor” ifadelerini kullandı.

 

“EN BÜYÜK KAZANCIMIZ GÖZLERDEKİ GÜLÜMSEME”

Böylesine kirlenmiş bir ortamda beklentisizce yapılan girişimlerin altın değerini kazandığını ifade eden Ünal, sözlerine şöyle devam etti: “Doruktakiler programları bu değerde bir çalışmadır. 1991 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz Doruktakiler değerlendirmeleri bu kentin gördüğü en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biridir. Evet, bizim bu işten bir maddi kazancımız yok. Ondan dolayı bugün bu samimi atmosfer içinde bulunuyoruz. Bu işin manevi kazancı var. En büyük kazancımız aynı havayı soluduğumuz, aynı yerde yaşadığımız hemşerilerimizin gözlerindeki gülümsemedir.”

 

“BURASI BİZİM VATANIMIZ”

“Bu gülümseme dışındaki en büyük kazancımız ‘Kocaeli’ markasına yaptığımızı düşündüğümüz katkıdır. Gazete olarak 40 yıldır Kocaeli markasına yaptığımız katkı ‘Doruktakiler’ organizasyonuyla daha somut bir hale dönüşüyor. Kocaeli’yi sevmek, Kocaeli’yi savunmak, Kocaeli’ye kazandırmak, Kocaeli’yi tercih etmek… Bir bütüne ait olmak… Kocaeliliyim demek. Umuyorum ki, gelecekte çok daha fazla kişi kendisini tanıtırken bu ifadeyi kullanacak. Çünkü burası bizim vatanımız.”

 

DORUKTAKİLER’İN FORMATINI ANLATTI

Sözlerine Doruktakiler ödüllerinin formatından bahsederek devam eden Ünal, “Her sene aralık ayında ‘yılın enleri’ için aday önerileri alınıyor, senenin son haftasında Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda önerilen isimler jüri üyeleri tarafından oylanıyor ve biz de 31 Aralık tarihli gazetemizde en çok oyu alan adayları açıklıyoruz. Daha sonraki süreçte ödül alanlar ile yaptığımız röportajlar gazetemizde yer alıyor. Son olarak ise bugün yaptığımız gibi ödül töreni düzenliyor ve bu şekilde hemşehrilerimizin başarılarını belgeliyor, tarihe not düşüyoruz. Ödül vermek suretiyle marka kent olmaya da katkı sağlıyoruz. Başarılı kişi kurum ve kuruluşların kendilerini bu kente daha fazla ait hissetmelerini istiyor ve bu amaca hizmet ettiğimizi düşünüyoruz. El birliğiyle daha güzel ve herkesin yaşamayı hayal edeceği bir kentin oluşmasında bir nebze katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize” dedi.

 

“41 KERE MAŞALLAH”

Genel Müdürümüz Erkan Ünal’ın ardından söz alan Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci ise, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Her şeyden önce 50 yıllık bir gazete okuyucusu ve bir Kocaelili olarak karşınızdayım. Geleli 2 yıl oldu, ancak benim burayla bağım çok eskilere dayanıyor. Ben Sakaryalıyım. Bir zamanlar Sakarya, Kocaeli’ye bağlıydı bu hala da devam ediyor. Binalar yapıyoruz, müesseseler kuruyoruz, ama 41 yıl önce bir mahalli gazete kurmak ve onu 41 yıl devam ettirmek çok büyük bir başarıdır. Basının hangi koşullarda çalıştığını bilen bir insanım. Bunun için 41. yılında Kocaeli Gazetesi’nin tüm çalışanlarına 41 kere maşallah diyor ve yollarının açık olmasını diliyorum” dedi.

 

“HABERLERİ TAKİP EDİYORUZ”

Basının düşünce özgürlünün ve demokrasinin temel yapı taşı olduğunu vurgulayan İnci, “Bunun için biz basının daima güçlü, daima bağımsız ve objektif olmasını dileriz. Çünkü onlarla aydınlanıyor, onlarla haberdar oluyoruz. Birçok bilgiyi onlardan alıyoruz. Basın sayesinde dünyadan haberdar olabiliyoruz. Bu nedenle basın özgürlüğünün teminatı olarak biz gazeteleri görüyoruz. Onlara şükran borcumuz var. Biz valilik olarak basın yayın kuruluşlarını özellikle incelemeye çalışıyoruz. Eleştirilerinden yararlandığımızı, bundan sonraki haberlerinizi de dikkatle takip edeceğimizi bilmenizi istiyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Doruktakiler Ödülleri, törene katılan protokol mensupları tarafından alanlarında başarılı olan isimlere takdim edildi. Hilal GÜDÜCÜ

 

KÖSE: ÇOK ÖZEL BİR ÖDÜL

Doruktakiler Ödül törenine katılan ve hakkında yazılan kitaptan elde edilen geliri eğitim amacı ile kullanması dolayısıyla ‘Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen eski milletvekili ve belediye başkanı Erol Köse, ödülünü aldığı sırada yaptığı konuşması ile katılanları güldürdü.

 

“ÖDÜLÜ UNUTMAYACAĞIM”

Konuşmasında yıllarca çeşitli mevkilerde görev yaptığını dile getiren Köse, “İktidarken veya zenginken herkes sizin yanınızda olabilir, bu zamanlarda size verilen ödüllerin pek bir anlamı yok. Ancak benim için ortalıktan çekilip İstanbul’a taşındıktan sonra bile beni hatırlayarak bu ödüle layık görmeleri büyük bir onur kaynağıdır” dedi. Konuşmasının devamında Adapazarı’nda bir çocuk parkına kendi adının verilmesinden bahseden Köse, “Benim Adapazarı’na hiçbir katkım olmamıştır. Ancak oradaki büyük bir parkına adına benim adım verildi. Bu inceliği düşünen kişinin bir AK Partili belediye olması, beni ayrıca mutlu etti” diye konuştu.

 

İŞTE DORUKTAKİLER 2014’TE ÖDÜL ALAN İSİMLER

YILIN OLAYI

TÜPRAŞ’ın fuel oil dönüşüm projesi

 

YILIN SANATÇISI

Aytül Ö. Akbaş (Fotoğraf Sanatçısı)

 

YILIN GİRİŞİMCİSİ

Emre YILDIZ - Okuu A.Ş. firma sahibi

 

YILIN İŞADAMI

Ender KAYAN (Es-Süt ve Esoto sahibi)

 

YILIN PROFESYONEL YÖNETİCİSİ

Yavuz ERKUT (TÜPRAŞ Genel Müdürü)

 

YILIN ÇEVRECİSİ

KORDSA Global Başkan Ceo'su Cenk Alper

 

YILIN SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

İsmail Baran - Körfez Belediye Başkanı

 

YILIN EĞİTİMCİSİ

Sadık AKAR - Körfez Atatürk Lisesi Müdürü

 

YILIN BİLİM İNSANI

Prof. Dr. Mustafa ÇANAKÇI (KOÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı)

 

YILIN MUHTARI

Ahmet MİRZAOĞLU (İzmit Yahya Kaptan Mahallesi)

 

YILIN ESNAFI

Mehmet ÇÖVEN (Çövenoğulları Pastanesi/KÖRFEZ)

 

YILIN SAĞLIKÇISI

Prof. Dr. Nazım MUTLU (KOÜ Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi eski Başhekimi)

 

YILIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ

Kocaeli Huzurevini Geliştirme ve Yardımlaşma Derneği  - Olcay Ilıcalı

 

YILIN BÜROKRATI

Dr. Fatih AKBULUT (MARKA Genel Sekreteri)

 

YILIN SPORCUSU

Ufuk KOÇAK (Dünya Şampiyonu Engelli Sporcu)

 

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ

Prof. Dr. Sezer KOMSUOĞLU (KOÜ eski Rektörü)

Cengiz KAVAN (Okul Yapımı)

Selim YÜREKTEN (Okul Yapımı)

GÜBRETAŞ (Okul Yapımı)

Şerif ÜNAN (Eğitime Destek)

Erol KÖSE (Eğitime Destek)

Cevdet ŞİMŞEK (57 Yaşında Üniversiteyi Bitirdi)

Metin ÖZTÜRK (Özel Cihan Hastanesi)

Dr. Şahin TALUS (Özel Gölcük Aile Konak Hastanesi)

 

DORUKTAKİLER ÖDÜL TÖRENİNE İSİMLER

Kocaeli Vali Yardımcısı Aziz İnci

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran

Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Gültekin Görüm

Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe ve eşi Av. Sibel Gökçe

Kocaeli Barosu eski Başkanı Av. Cengiz Sarıbay

Kocaeli Barosu eski Başkanı Av. Fahri Örengül

KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu

KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver

İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yılmaz

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe

Körfez Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sedat Zımba

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol

Manşet Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemalettin Öztürk

Manşet Kocaeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mevlüt Soysal

Eski Milletvekili İsmail Amasyalı

CHP İl eski Başkanı Ferhan Şensoy

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar

İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan

Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk

KSMMMO Başkanı Fikret Gökmen

SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu

BBP İl Başkanı Nihat Yıldız

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya

CHP eski Milletvekili Hikmet Erenkaya

YAY-SAT İzmit Baş Bayii Medet Başlılar

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis

MHP eski İl Başkanı Cemalettin Yaylak

AKP Başiskele İlçe Başkanı Dr. Şahin Talus

Eski Kuruçeşme Belediye Başkanı Ali Kahraman

Motali Otel Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Bayramin ve eşi Gülay Bayramin

Aydınlar Ocağı eski Başkanı Ahsen Okyar

CHP Milletvekili Adayı Tahsin Tarhan

SP Milletvekili Adayı Serhat Duyar

SP Milletvekili Adayı Remzi Kaya

SP Milletvekili Adayı Av. Zafer Mutlu

SP Milletvekili Adayı İbrahim Bıyıklı

SHP eski İl Başkanı Keramettin Gençtürk

Ülkü Ocakları eski Başkanı Selim Çakır

 

13 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Kemal DEMİRCİ - Erkan Bey, yine Yerel Basında büyük bir uğraşı başardınız. Zaman ayıran emek veren herkese teşekkürler. Kutluyorum. Kemal DEMİRCİ Eğitimci ve Yazar

Yanıtla . 0Beğen 13 Mayıs 22:54
01

hayri - ödül alanlarıda yazaydınız bi zahmet :)

Editörün Notu: Gün içerisinde haber metni güncellenecek, ödül töreni tüm detayları ile yayına girecektir.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mayıs 22:54
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR