İSPAK'tan 200 Milyon TL'lik yatırım

Kibar Holding grup şirketlerinden İspak Ambalaj, 200 milyon lira yatırım maliyeti ile Türkiye’de bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük esnek amba...

Kibar Holding grup şirketlerinden İspak Ambalaj, 200 milyon lira yatırım maliyeti ile Türkiye’de bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj tesisinin temeli atıldı. Kasım ayında devreye alınacak olan tesis, yılda 40 bin ton üretim kapasitesi ve yüksek üretim hızı ile alanında Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alacak. İSPAK Ambalaj, 2020 yılında 150 milyon Euro ciro hedefliyor.

 

450 KİŞİYE İSTİHDAM

Türkiye’nin önde gelen grupları arasında yer alan Kibar Holding’in esnek ambalaj alanında faaliyet gösteren grup şirketi İSPAK Ambalaj, önemli bir yatırıma imza atıyor. İzmit’te bulunan Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde kurularak, yaklaşık 200 milyon liraya mal olacak yeni tesis ile mevcut üretim kapasitesinin 3 katına çıkarılması planlanıyor. Yılda 40 bin ton üretim kapasitesi ve yüksek üretim hızı ile alanında Avrupa’nın en büyüklerinden biri konumuna ulaşacak yeni fabrikada, yatırımın tamamlanması ile İSPAK Ambalaj’ın toplam çalışan sayısı 450 kişiyi bulacak.

 

İLK YATIRIM

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kibar Holding COE Tamer Saka ve İSPAK Esnek Ambalaj Genel Müdürü Eser Erginoğlu tarafından Alikahya Asım Kibar OSB’de basın toplantısı düzenlendi. Basın açıklamasında Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, İspak Ambalaj’ın yeni fabrikası ile özellikle gıda ve medikal ambalaj alanlarında portföyü genişletmeyi hedeflediklerini, aynı zamanda Türkiye ve Avrupa’da esnek ambalaj sektöründe satın alma ve birleşme imkanlarını da yakından takip ettiklerini söyledi. Kibar, “Tuzla’da şirket merkezi kuruldu. Ülkemizin uluslar arası anlamda bilinirliğinin artması noktasında çalışıyoruz. Sanayi 4.0 projesine uygun yatırım yapılmaktadır. Yaklaşık 60 Milyon euro yatırım yapılacaktır. Ambalaj mamülü üretimi planlanmaktadır. Tek seferde ambalaj sektörüne yapılan tek yatırım durumundayız” dedi. 

 

ÖNEMLİ KARARLARA İMZA ATIYOR

Hijyen bakımından ileri dönük ihtiyaçlara cevap verebilecek durumda olacağız diyen Kibar “Ülkemiz için önemli yatırımları arasında yer alacaktır. Faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda ülke ekonomisine ve topluma değerli katkılarda bulunan grubumuz küresel bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyor. Tüm şirketlerimizdeki yeni yatırım ve projelerimizle sürdürülebilir, sorumlu ve yenilikçi bir yönetim anlayışı ile gelişmeye ve büyümeye hızla devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde yatırımlarımızı katma değeri yüksek alanlarda yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

SOLVENT GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÇOK ÖNEMLİDİR

İspak Ambalaj’ın yeni yatırımı ile birlikte 150 milyon Euro ciro hedeflediklerini vurgulayan Kibar, yeni tesisin tek seferde yapılan  en büyük esnek ambalaj yatırımı olduğunu ve 2020 yılına kadar iki lokasyonda daha üretim planladık. Tamamı Avrupa menşeli son teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılan tesis, 25 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Çevre duyarlılığı yüksek olarak tasarlanan yeni fabrikada, yılda 5 bin ton solvent geri kazanım tesisi de kurularak, karbon ayak izi minimum seviyeye indirilecek” açıklamasında bulundu.  

 

GIDAYA YÖNELİK YATIRIM OLACAK

Kibar “İspak Ambalaj, 40 yılı aşkın tecrübesi, yenilikçi ve ilerici ekibiyle esnek ambalaj sektörüne ürün ve hizmetler sunuyor. Her türlü işlenmiş gıda, şekerleme, çikolata, süt ve süt ürünleri, ilaç, kozmetik, içecek, beyaz eşya, izolasyon sektörleri için ambalaj çözümleri üreten İSPAK Ambalaj, ülkemizin ve dünyanın önde gelen birçok firmasına hizmet veriyor. Burada ağırlıklı gıdaya hizmet verilecektir. Baskılı ürünlerden dolayı solvent tüketimi anlamına gelmektedir. Çok ciddi bir yatırım olacaktır. İhracatın önemli miktarı ile burada üretim yapılacaktır. Ağırlıklı olarak Avrupa ve Ortadoğu olacaktır. Buda yaklaşık 100 Milyon euro olmasını bekiyoruz. Sektörde esnek ambalajda beşince sıradayız. Avrupa’da ilk 20 arasında gireceğiz bu yatırımla” ifadelerini kullandı.   

 

TESİSİN ÖZELLİKLERİ

•60 milyon € . yatırım bedeliyle Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük esnek ambalaj yatırımı

•Sanayi 4.0 devrimi ( full otomasyon)

•25.000 m2 kapalı, toplam 60.000 m2 alan

•40.000 ton üretim kapasitesi  (mevcut üretim kapasitesi 3 katına çıkıyor)

•Toplam 450 çalışan

•150 milyon € ciro (2020 hedefi) / Kibar Grubu’nun ihracat hacmine 100 milyon € katkı

•HD fleko ve rotogravür baskı teknolojileri

•10.000 palet kapasiteli otomatik depo, 2 istifleme vinci, 30 metre yükseklik

•LGV ile otomatik malzeme taşıma

•Dilme makinelerinde otomatik boşaltma ve paketleme sistemi

•Tamamı en son teknoloji ekipmanlar

•Gıda ve ilaç endüstrileri için hijyenik üretim alanları

•AR-GE departmanı ile yeni ambalaj tasarım merkezi

•Solvent geri kazanım tesisi( 5.000 ton / yıl solvent gerikazanım) Çevreye solvent salınımı yapmayan çevreci firma

 

SERKAN BORLAK

02 Haziran 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Gulsen cengiz - Izmitte bayan eleman alinmiyormu acaba

Yanıtla . 0Beğen 02 Haziran 13:39
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR