İSU, Aralık ayında çalıştay düzenliyor

    Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi için Karadeniz Bölgesi Ağı (W...

BÜYÜT

 

 

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemlerinin Teşvik Edilmesi için Karadeniz Bölgesi Ağı (WASTEnet) projesi kapsamında Ermenistan’da düzenlenen 3. İdari Komite toplantısına katıldı. Proje kapsamında Aralık ayında Kocaeli’nde çalıştay düzenlenecek.

YEDİ KARADENİZ ÜLKESİ

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen sınır ötesi iş birliği çerçevesinde Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nin, Acopian Merkezi’nde yapılan toplantıya yedi Karadeniz ülkesi; Ermenistan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Ukrayna Türkiye’den ise Yalova Üniversitesi ile Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden iki uzman katıldı.

STK’LARIN ROLÜ

Katılımcılar farklı ülkelerdeki sektörün yasalarını ve kanunlarını, kendi bölgelerindeki atık su arıtma sistemlerinin şu anki durumlarını, doğal arıtma sistemlerinin teknik açıları ve ilaveten bu sistemlerin teşvik edilmesinde sivil toplum örgütlerinin rolünü tartıştılar.

BİLGİ ALIŞVERİŞİ

Tüm ülkelerdeki uzman kişiler ve lider ortak olan Yunanistan’ın sunum yaptığı toplantıda, projenin amacı kapsamında Karadeniz’e komşu ülkelerin birbirleriyle bilgi alışverişi yaparak kendi ülkelerindeki doğal arıtma sistemlerinin geliştirilmesini hedeflediklerini aktardılar.

DAHA DÜŞÜK MALİYET

Doğal arıtma sistemlerinin atık suyun aynı şekilde arıtılması açısından yapılı sulak alanlar ya da yapay lagünler gibi tasarlanmış sistemler olduğu belirtilen toplantıda doğal arıtma sistemlerinin geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında, yapım ve bakım maliyeti olarak daha düşük bir maliyete sahip olduğu vurgulandı.

EKİM AYINDA UKRAYNA’DA

En az kırk katılımcı ile gerçekleştirilecek olan ve diğer toplantılardan farklı olarak çalıştay niteliğinde yapılması planlanan Ukrayna ve Türkiye toplantısının tarihleri de kararlaştırıldı. Söz konusu çalıştayların Ekim ayında Ukrayna da, Aralık ayında ise Kocaeli de yapılmasına karar verildi.

16 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR