Kent Konseyi’nin büyük başarısı!

Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi, İstanbul’da bulunan Aydın Üniversitesi’nde 14-15 Nisan tarihinde gerçekleşen “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentle...

Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi, İstanbul’da bulunan Aydın Üniversitesi’nde 14-15 Nisan tarihinde gerçekleşen “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” kapsamında düzenlenen “Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması’nda” “Gri Su Sistemleri” projesi ve  “İşaret Dili Eğitim ” projesi olmak üzere iki birincilik ödülüne layık görüldü.  Aydın Üniversitesi Florya Kampüsünde düzenlenen ve Türkiye’de kent konseyleri ve kentler anlamında ilk çalışma olan Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi’nde Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk ve Genel Sekreter Gültekin Görüm katıldı. Konuyla ilgili Görüm, dün Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek konsey olarak yaptıklarını sunum eşliğinde anlattı.

 

KENT KONSEYLERİNDE İLK ÜÇTEYİZ

Görüm’ün sunumunda Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktür, Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı ve Met-Der Başkanı Nesrin Atar, Kent Konseyi Emekli Meclis Başkanı Halil Atay ve konseyi üyeleri yer aldı. Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktür “Türkiye genelinde Kent Konseyi sayısı Bin 300 olması gerekirken şu an 210 civarında bir kent konseyleri oluştuğunu görüyoruz. Kocaeli’miz gittiği seminerlerde daima ilk 3’te olduğu söyleniyor. Kent Konseyi Kocaeli’de çok iyi durumda. İstanbul’da bulunan Aydın Üniversitesi, Kocaeli’yi kongreye özellikle çağırdı ve orada sadece Türkiye’de alınan çift ödül birden aldık. Kent konseyinin oluşumunda bazı sıkıntılar var. Bu bizin sorunumuz değil. Her ilçede ayrı ayrı bir araya gelerek buluşuyoruz. Çok güzel çalışmalarımız var” dedi.  

 

CİDDİ BİR TEHDİT ALTINDA

Kent Konseyi Genel Sekreteri Görüm “Susuzluk ve kuraklığın risklerini azaltmak, suyu daha verimli ve yeteri kadar yerinde kullanmak, evde ve iş yerlerinde su tasarrufu yapmak adına, tuvalet atığı içermeyen, fakat daha az kirlenmiş musluk-lavabo ile banyo küvet ve duşlarda, ön arttırılmış mutfak sularından oluşan atık suyun belli bir sistemsel süreçten geçirilerek yeniden kullanılmasını hedefleyen amacıyla hazırlanmış bir projedir. Aşırı nüfusun artışı ve hızlı kentleşme, yaşam kriterlerinin yükselmesi, su kaynaklarının azalması ve kirlenmesi, sonucu içme ve kullanma suyu kaynakları ciddi bir tehdit altındadır” açıklamasında bulundu.

 

180 SAAT DERS

“İşaret Dili Eğitim ” projesinden bahseden Görüm, “Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi ve TÜPRAŞ birlikteliğinde işitme engelli bireylerin sosyal yaşamlarında iletişim kurarken yaşadıkları güçlüğü en aza indirmeye yardımcı olmak için kamu personelinde ve toplumda işaret dilini kullanabilen kişi sayısını arttırmak amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir. Proje ile Kocaeli il sınırındaki kamu personelinden seçilmiş yaklaşık 300 kişinin işaret dili eğitimi sağlanarak, nitelikli hizmet gücünün oluşturulmasına katkı sağlamıştır. 180 saat olmak üzere 4 ay devam eden proje kapsamında yaklaşık 300 kamu çalışanına işaret dili tercümanları tarafından eğitim verilerek ardından katılımcılara sertifika verilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

ŞARJ İSTASYONU PROJESİ

“Kent Konseyi ne iş yapar?” sorusuna cevap veren Başkan Köktürk, “Yerel yönetimlerin ve STK’nın her kesiminin duygu, düşünce ve farklı görüşlerini kucaklamak için oluşmuştur. Odaların ve derneklerin bir üst çatısıdır. Toplumun her kesimi ile buluşmak adına yakalanmış bir fırsattır. Değişen ve gelişen dünyada toplumun her kesimi ile diyalog sağlamak zorundayız” dedi. Yeni projelerden bahseden Göktürk, “Gelen teklif ve önerilerini değerlendiriyoruz. Şimdilik engelli vatandaşlarımızın bizlere Şarj istasyonu isteği var. Bunu değerlendireceğiz 7-8 adet şarj istasyonu açacağız” dedi.

 

ENGELLİLER İÇİN ŞARJ İSTASYONU

Konu ile ilgili söz alan Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Nesrin Atar, “Şarj istasyonu akülü araba ile meclise gelenlerin talebiydi. Şarjlarının çok çabuk bittiğini ve eve gitmekte zorlandıklarını söylediler. Bunu Gültekin Görüm’e ilettik. Engelli vatandaşlar ikinci kata da çıkamıyordu. Asansörümüz yapıldı. Akü şarj ünitesi de bağlandı. Büyükşehir Belediyesi bunu duraklara da yaymaya başladı” dedi.  Şarj istasyonlarının kurulacağı yer hakkında açıklama yapan Gültekin Görüm, “Aküleri biten tekerlik sandalyeler orada kalıyordu. Bununla ilgili şarj istasyon yapma kararı aldık. ‘Engelsiz hayatta şarjsız kalma’ projesini hayata geçirdik. Sivil Toplum Merkezi’ne şarj istasyonu koyduk. KOÜ’de bu şarj istasyonu koyduk. Bunu otobüs duraklarında hayata geçirelim dedik. Yaklaşık 10 otobüs durağına koyduk. Yeni otobüslerin içine de şarj istasyonun montajına başlandı” şeklinde konuştu. Engellilerin seçimde oy kullanması konusuna değinen Başkan Köktürk, “Önümüzde ki dönem bu konu üzerine yoğunlaşacağız. Seçimden bir hafta önce kurulan komisyon ile yatalak hasta gidilip görülüp işlemleri yapılacak. En azından onları mutlu ve motive edeceğiz” dedi. Serkan BORLAK

29 Nisan 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

bit pazarcı - 23 nisan gideli bir hafta oluyor.geçte olsa garibi sevindirmek sevaptır.Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı.

Yanıtla . 0Beğen 29 Nisan 12:38
01

şahit - Kuru kuru sallamaya gerek yok.Bizler seni belediye başkanlığınızdan biliyoruz.Altındaki makam koltuğuna bile haciz gelmişti.işçilerin parasını ödeyemiyordun şimdi çıkmış işaret dili öğretiyormuş geç yiğidim geçççç yemezler..

Yanıtla . 0Beğen 29 Nisan 12:38
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR