Meşhur Kazımpaşa Köftecisi’ne mutlaka uğrayın

Erdoğan Önaydar tarafından 1980 yılında oluşturulan Meşhur Kazımpaşa Köftesi, ulusal bir marka haline geldi. Önaydar’ın kendi besi çiftliğinde yetişt...

BÜYÜT

Erdoğan Önaydar tarafından 1980 yılında oluşturulan Meşhur Kazımpaşa Köftesi, ulusal bir marka haline geldi. Önaydar’ın kendi besi çiftliğinde yetiştirdiği hayvanlardan elde edilen etler leziz köfte haline getirilerek müşteriye sunuluyor. Köfteci Erdoğan ismiyle de anılan Önaydar, bir süre sonra Mehşur Kazımpaşa Köftesi’nin patentini aldı.

 

3 ŞUBESİ VAR

Sakarya merkezli Kazımpaşa Köftecisi’nin 3 şubesi bulunmakta. Biri mevsimlik olarak yazları kullanılıyor. Erdoğan Çiftliği’nin yer aldığı Çubuklu Köyü, Kazımpaşa’ya 2 kilometre uzaklıkta, Adapazarı manzarasına hakim bir yerde. Besiler de orada yetişiyor. Diğeri Adapazarı Soğanpazarı mevkiinde, Tozlu Camii’nin ön tarafında yer alıyor.

 

IZGARA ÇEŞİTLERİ DE MEVCUT

Toplam 175 adet büyükbaş, 150 adet küçükbaş hayvanın yer aldığı Köfteci Erdoğan’ın çiftliğinde hayvanlar tamamen doğal, yayla ortamında yetişiyor. Elde edilen yüzde yüz dana olan etler ise sadece köfte olarak müşterilere sunulmuyor. Bonfile, sucuk, atrikot, kuzu pirzola, kuzu şiş gibi ızgara çeşitleri de işletmede mevcut.

 

“ERDOĞAN GÜVENCESİYLE OLUŞTURULDU”

Erdoğan Önaydar’ın oğlu Serdar Önaydar, Kazımpaşa Köftecisi dendiğinde müşterilerde bir yanılgı oluştuğunu belirterek, “Bir işyerinin Kazımpaşa’da ve civarında olması oranın Kazımpaşa Köftesi yapması anlamına gelmez. Kazımpaşa Köftesi, Erdoğan tabelaları altında ve güvencesiyle üretilmiş bir üründür. Bölgesel bir ürün değildir” dedi.

 

“YÜZDE YÜZ DANA ETİ”

Ürünlerde yüzde yüz dana eti kullanılmakta olduğunu kaydeden Önaydar, “Herhangi bir katkı maddesi yoktur. Bir kilo köftede 70 gram baharatla birlikte karışım olur. Porsiyon olarak servis edilir ve porsiyon 250 gr olmaktadır. Köftemizi ustalarımız müşterilerinin görebileceği şekilde hazırlıyor” şeklinde konuştu.

 

“KAR AMACI GÜTMÜYORUZ”

Kar odaklı besi yapmadıklarının da altını çizen Serdar Önaydar, “Bazıları hayvanı olabildiğince kilo aldırıp satarken kilo bazında para kazanır. Bizim öyle bir amacımız yok. Bizim için hayvanın etinin lezzeti önemlidir. Bu konuda veteriner arkadaşlarımız periyodik bakım yapar. Özellikle İslami şartlara uygun kesim yapılır” dedi.

28 Nisan 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR