Özdağ: Havaalanı genişletilmeli

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yönetim kurulu üyelerinin d...

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu basın toplantısında konuşan Özdağ, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun 92’sinin Kocaeli’de bulunduğunu belirterek, “İlimiz sanayinin yüzde 13’ünü karşılamaktadır” dedi.

 

CENGİZ TOPEL GENİŞLETİLMELİ

Yaptığı ekonomik değerlendirmelerin ardından Parekende Yasası ile ilgili önerilerde bulunan Özdağ ilimizde ihracatın artması için lojistiği gelişmesi gerektiğini belirtti. Uçuşların durdurulacağı açıklanan Cengiz Topel Havaalanı’nın genişletilerek taşımacılığı yapan çift koridorlu uçakların kullanımına uygun hale getirilmesi gerektiğini savunan Özdağ, havaalanının bu sayede canlanabileceğini de sözlerine ekledi. Şimdiye kadar olan süreçte beklenen ilgiyi görememesinin sebebini ise özellikle Kocaeli halkının destek olmamasına bağlıyor.

 

AR-GE İLE GLOBAL REKABET

Teknoloji Transfer Ofisi kapsamından kullanıma sunulan 117 Ar-Ge laboratuvarı ve firmalara ait 22 Ar-Ge laboratuvarı ile global rekabete uyum sağlandığının altını çizen Özdağ, “Ticareti şekillendiren en önemli verilerden birisi nüfustur. Günümüzde kilometrekareye 464 kişi düşerken bu rakamın 2023 yılında 610 olması bekleniyor. Kısacası her yıl Bayburt kadar büyüyoruz. İlimiz yoğun bir şekilde göç alıyor” ifadesini kullandı.

 

SANAYİNİN BAŞKENTİYİZ

Ekonomik faaliyetlere göre istihdam edilen nüfusa bakıldığında Türkiye genelinde ortalama sanayi alanında istihdam yüzde 26,4 iken Kocaeli’de bu rakamın yüzde 73 olduğuna değinen Özdağ, “Bu veriler, ilimizin sanayinin başkenti olduğunun kanıtıdır” şeklinde konuştu. Bunun yanında ticaret ve hizmetler kategorisinde Türkiye ortalamasının yarısına sahip olduğumuzu belirten Özdağ, bu konuda gelişimi ve sektörel çeşitliliği sağlamak amacıyla MARKA desteğiyle birlikte Kocaeli Sektörel Tanıtım Filmi hazırladıklarını duyurdu.

 

YURT DIŞI İLİŞKİLERİ

Ülkemizdeki ihracatın 500 milyar dolara ulaşabilmesi için Kocaeli’ye iş düştüğünü ifade eden Özdağ, KOSGEB yüzde 50 oranındaki maliyet desteğinden faydalanarak Kırım, Japonya, Sudan, Libya, Güney Kore, İtalya, Nijerya, Hollanda, Kazakistan, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkelerle ikili ilişkileri geliştirmek adına iş görüşmeleri organizasyonları, Kocaeli’yi tanıtmak adına gezi organizasyonları düzenlediklerini ifade etti.

 

MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ KURULDU

Gayri Safi Milli Hasıla’daki payı yüzde 30 olan inşaat sektörünün önemine değinen Özdağ,  Kocaeli’deki inşaat sektörünün ülke genelinde ve uluslararası düzeyde rekabet gücü ve payını artıma amacı ile pazardaki gelişmeleri sürekli izlenip takip edilebilmesi amacıyla Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği’ni kurduklarını duyurdu. Özdağ, “Dernek sayesinde sektörü bilen, katılımcılığı ilke edinmiş ve ileri görüşlü iş adamlarımızla birlikte yaşanılan sorunları dile getirme, çözüm önerileri sunma ve daha nitelikli işlere imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

 

HEDEF 20 BİN ZİYARETÇİ

Geçtiğimiz yıl MARKA ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliği ile ilki düzenlenen SANTEK fuarında 11 bin ziyaretçi ve 140 firmanın katılımı ile ciddi başarı elde ettiklerini belirten Özdağ, bu sene 200 yerli ve yabancı firma, 30 STK ve 20 bin ziyaretçiyi Kocaeli’de ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

 

‘İŞÇİSİZLİK’ SORUNU

Kocaeli’de iş gücüne katılım oranının Türkiye ortalanmasının üzerinde olduğunu belirten Özdağ, “İşsizlik sorunu değil ‘işçisizlik’ sorunu vardır” dedi. Bu soruna çözüm olmak adına da ara eleman ihtiyacını karşılayabilecek KOTO Akademi’yi kurduklarını ifade etti. Yakında da olan OSB’lerin bünyesinde kurulacak olan meslek liselerinin, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu elemanı sağlayabilecekleri bir sistem inşa etme çabasında olduklarını belirterek bu çalışma ile ara eleman ihtiyacını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi. Özdağ ayrıca kentteki en önemli sorunun otopark eksikliği olduğunu da sözlerine ekledi. Hilal GÜDÜCÜ

09 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR