Kimliğini kaybeden Kartepeli Ahmet’in başına gelmeyen kalmadı

2005 yılında çantasını çaldıran 39 yaşındaki Ahmet Uzunali’nin başında gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Kaybettiği kimliklerle satın alınan...

BÜYÜT

2005 yılında çantasını çaldıran 39 yaşındaki Ahmet Uzunali’nin başında gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Kaybettiği kimliklerle satın alınan telefon hatları yüzünden 8 yıldır icralarla uğraşan Uzunali’nin ne aile huzuru kaldı, ne de bir işi Bülent EKİNCİ

Ahmet Uzunali Rusya’da bir inşaat firmasından işçi olarak çalışıyordu. İki gün izin alarak Türkiye’ye dönen Kartepeli Ahmet Uzunali, eve gelmeden önce İstanbul’da bir mağazaya girip ev halkına hediye almak istedi. Bu esnada çantası çalındı. Çalınan çanta içinde ise pasaportu, kimliği ve yurt dışına çıkabilmesi için gerekli olan davet mektupları vardı. O gün, yurt dışında kazandığı her şeyini birkaç saniyede kaybeden Ahmet Bey için zor günlerin başlangıcıydı.

KİMLİĞİNİ ÇALDIRDI
Kartepe Acısu’da oturan Ahmet Uzunali, evini geçindirebilmek için Rusya’da işçi olarak çalışıyor ve arada Türkiye’ye gelerek ailesiyle özlem gideriyordu. İki günlük tatilini Türkiye’de geçirmek için 2005 yılında Türkiye’ye gelen Uzunali, hayatının en kara gününü yaşadı. Bir mağazada çantasını çaldıran Ahmet Bey tüm birikimini yitirdi. Aradan gecen süre zarfında ise çaldırdığı çantanın içindeki kimliklerin nelere mal olacağını daha iyi anladı.

18 KEZ HACİZ GELDİ
Adına çıkartılan telefon hatları yüzünden babasıyla yaşadığı eve birbiri ardına haciz belgeleri gelemeye başlayan. Yurt dışı davet mektupları çalındığı için, işyerine dönemeyen Ahmet Bey, o günden sonra bir daha çalışamadı. Yurt dışına çıkmaya korkan Uzunali, sürekli bir işe girip çalışamadı. Üzerine mal yapmaya bile korkan Ahmet Bey, sürekli gelen icra dosyaları yüzünden bunalıma girdi. Ailesiyle arası açılan ve evde huzuru kalmayan Ahmet Bey’e tam olarak 18 kes icra dosyası gönderildi.

EVDE HUZUR KALMADI
Evli ve 3 çocuk babası Ahmet Uzunali, “Benim üzerime su faturası bile yok. Ben kendi üzerime hat almak istediğimde üzerime fatura bulunmadığı için vermiyorlar. Ancak benim kimliğimi çalanlar benim adıma Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell’den tam 18 tane hat almış. İcra takibine düşen adıma halen hat almayı başaran dolandırıcılar yüzünden gece uyku uyuyamıyorum. Mahallede polis otosu gördüğümde acaba bana mı geliyorlar diye korkar oldum” diyor.

ZARARI BÜYÜK
İstanbul’da tüm birikimini çaldıran Ahmet Bey, “Ben hırsızlık olayının ardından polis çağırdım. Polis bana kayıp olarak kayıt tutalım dedi. Her şeyini yitirmiş bir psikolojiyle ben de tamam dedim. Ardından karakola gittik. İfademin ardından çıkıp gidecektim ki bir polis beni durdurdu ve ‘Kardeşim tutanağın örneğini al, başına bir hal geldiğinde en azından elinde delil olsun’ dedi. Hayatımda yaptığım en mantıklı şey o belgeyi saklamak oldu. Bugün o belge elimde olmasaydı gelen tüm icraları ödemek zorunda kalacaktım. Gerçi şimdi de her icra için ayrı bir dilekçe yazdırıyor ve dava açıyorum. Üstelik suç yeri İstanbul olduğu için Kocaeli adliyesi takipsizlik veriyor. İşim gücüm olmamasına rağmen boş yere bir sürü paralar harcıyorum” dedi.

12 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR