Prematüre bebeğe başarılı kalp ameliyatı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 550 gram ağırlığındaki prematüre bebeğe PDA ligasyonu başarıyla uygulandı. Hastaneden yapılan açıklam...

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 550 gram ağırlığındaki prematüre bebeğe PDA ligasyonu başarıyla uygulandı. Hastaneden yapılan açıklamaya göre; bebek 23 haftalık prematüre olarak doğduktan sonra, akciğer yetersizliği nedeniyle 1 aydır yeni doğan yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak takip edildi. 550 gram ağırlığındaki bebeğin, yapılan ekokardiyografisinde anne karnında kalp ve vücut arasında dolaşımı sağlayan damarın doğumdan sonra kapanmadığı tespit edildiği belirtildi. Bu damarın kapatılması için defalarca uygulanan ilaç tedavisine cevap alınamaması üzerine ameliyatla bu damarın kapatılması karar verildi.

 

“HAYATİ ÖNEM TAŞIYORDU”

Bebek için hayati önem taşıyan ameliyat, Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Oğuz Omay, Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalından Doç. Dr. Tülay Hoşten ve ekibi tarafından yapıldı. Oğuz Omay konuyla ilgili, “Anne karnında kalp ve vücut arasında dolaşımı sağlayan damarın doğumdan sonra kapanması gerekirken, bebeğin erken dünyaya gelmiş olması nedeniyle açık kalmış. Bu açıklıktan dolayı vücuda gitmesi gereken temiz kanın bir kısmı akciğerlere gidiyor. Bu da akciğer tansiyonunun yükselmesine ve kalbin daha fazla çalışarak daha fazla yorulmasına sebep oluyor. Bizim bu bebeğimiz de bu damarın açık kalmasına bağlı solunum cihazından ayrılamıyordu. Hastaya göğüs boşluğuna önden girerek damarı bağladık” ifadelerine yer verdi.

 

“BEBEK 1170 GRAM OLDU”

Çocuklarda bu ve benzeri ameliyatları kilosu ne olursa olsun artık Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde yapabildiklerini ekleyen Omay, “Bu tür ameliyatların başarısı sadece cerrahi ekibe bağlı değildir. Asıl bu hastaların problemlerinin tespit edilmesi, doğumdan sonra ameliyata kadar yaşatılması ve ameliyat sonrası yoğun bakımı çok daha önemlidir. Şuan bebeğimiz 1170 gr olmuştur. Bu da bir ekip işidir. Hastanın tanısının konması ve takibinde birlikte çalıştığımız çocuk kardiyoloğu Doç. Dr. Murat Deveci ve yeni doğan yoğun bakımının hocaları Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Doç. Dr. Ayla Günlemez ve ekibinin sonsuz desteklerini aldık. Emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyoruz” dedi. 

02 Ocak 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR