Zeytinoğlu: Merkez Bankası faizi indirmeli

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendi...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. TÜİK verilerine göre Yurt içi Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) yüzde 2,87’ye ve Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 6,57’ye gerilediğini hatırlatan Başkan Zeytinoğlu, enflasyonun 3 yıl aradan sonra yüzde 7’nin altına indiğini söyledi.

 

“FAİZLER İNDİRİLMELİ”

Yüzde 6,57 olarak açıklanan enflasyonun, sanayicilerin Merkez Bankası’ndan beklentilerini artırdığını ifade eden Başkan Zeytinoğlu, “Enflasyonda önümüzdeki aylarda gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle 31 Mayıs’ta gerçekleşecek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısında daha fazla faiz indirimi kararının alınmasını ve faiz indirimi ile yatırımların hızlanmasını bekliyoruz” dedi.

 

“DÜŞÜŞ SÜREKLİ OLUR”

ÜFE’de bu yılın başından bu yana sürekli gerilemenin olduğuna dikkat çeken KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Elektrik ve gaz sektöründe devam eden, nisan ayında da yıllık yüzde 8,14 olarak gerçekleşen düşüşün yanı sıra döviz kurları ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisi ile ÜFE’nin yılın başından bu yana düştüğünü görüyoruz. Doğal olarak bu düşüşü TÜFE’de de görüyoruz. Sezonsal etkiyi de dahil ettiğimizde enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da düşeceği görülmektedir. Enflasyondaki düşüşün süreklilik kazanacak olması, Merkez Bankası’nın faiz indirme kararlarında etkili olacaktır düşüncesindeyiz” diye konuştu.

04 Mayıs 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR