Kocaeli Şehir Hastanesi 2017’de hizmete girecek

İzmit Cephanelik bölgesinde yaptırılacak olan 1180 yataklı Şehir Hastanesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Kocaeli ve Doğu Marmara bölgesine hi...

İzmit Cephanelik bölgesinde yaptırılacak olan 1180 yataklı Şehir Hastanesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Kocaeli ve Doğu Marmara bölgesine hizmet verecek olan ve 368 bin 668 metrekare alan üzerinde inşa edilecek Kocaeli Şehir Hastanesi’nde 494 yataklı genel hastane, 116 yataklı onkoloji hastanesi, 246 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesi, 124 yataklı KVC hastanesi, 100 yataklı adli psikiyatri hastanesi, 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yer alacak. Ayrıca projede açık ve kapalı 3 bin 200 araçlık otopark olacak. Hastane 29 Ekim 2017’de tamamlanarak hizmete girecek.

 

350 MİLYON EURO’YA MAL OLACAK

GAMA ve Türkerler firmalarının ortaklığında, 350 milyon Euro maliyetle inşa edilecek olan hastanenin 25 yıl boyunca işletmesini yapıcı firmalar yapacak. Yap-İşlet-Devret yöntemi ile yapılacak hastanenin açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Başsavcı Mustafa Küçük, AKP milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Elgil Ersü, Gama Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, kent protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

5 BİN 500 YATAK OLACAK

Törenin açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, Kocaeli’deki hastanelerde 4 bin 300 yatak bulunduğunu kaydetti. Şehir Hastanesi ile 5 bin 500 yatak kapasitesine ulaşacaklarını dile getiren Durmaz, kentin bir sağlık üssü haline geldiğini dile getirdi. Sağlık alanında Türkiye’nin 12 yılda büyük bir dönüşüm yaşadığını söyleyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Bu hastane yatırımı, 2023 hedeflerine kararlı bir şikelide yürüdüğümüzü gösteriyor” dedi.

 

TÜRKİYE’NİN YENİ YILDIZI

Kocaeli’ye 1,1 milyar lira değerinde bir hizmetin temel atma törenini yaptıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Kocaeli’de 13 yılda büyük değişim yaşandı. Sağlık hizmeti Türkiye’ye yakışan bir noktada değildi. Dönüşümden en fazla payı Kocaeli aldı. Son 10 yılda 543 milyon lira yatırım yapıldı. Kocaeli, 3 yılda sağlıkta Türkiye’nin yıldız kentlerinden biri olacak” ifadelerini kullandı.

 

“TEKNOLOJİYİ ÜRETELİM”

Sağlıktaki hedeflerinden de söz eden Işık, “2002’de Kocaeli’de çoğu niteliksiz 1961 yatak vardı. Bu rakam 4 bin 300’e çıktı. Yoğun bakım yatak sayısı ise 623. Bunu yeterli görmüyoruz. Sağlık dünyada en çok teknolojik yatırımın yapıldığı alanlardan biri. Kutu ilaçların yüzde 73,5’i Türkiye’de üretilirken, katma değeri yüksek ilaçlar yurt dışında üretiliyor. Eğer Türkiye asgari ücretini yükseltmek istiyorsa ilaç ve tıbbi cihaz üretimini artırmalı. Sadece hastane yapmayalım, teknolojisini de üretelim. Burası hem hastane hem de teknoloji alanı olmalı. Şirketlerimiz hastaneyi en iyi şekilde yapıp, en kısa zamanda bitirecekler. Kullanılacak malzemeler ve tıbbi cihazların yerli olmasını istiyorum.

 

CHP BU HASTANEYİ İSTEMEDİ

Son olarak konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise sessiz devrimler yaptıklarını söyledi. 77 milyonun her türlü sağlık hizmetini kolaylıkla alacağı koşulları sağladık. Eski Türkiye’yi isteyenler bu millet layık değil diyorlardı. Bu hastaneyi 3-4 yıl geciktirdiler. Yürütmeyi durdurma kararları aldılar. CHP zihniyeti Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Kaybeden, Kocaeli ve Bursa oldu. 77 milyon kaybetti. Yüklenici firma mayın taraması isteyince 3-4 ay gecikme oldu. CHP’liler niyet geciktiniz dedi. İftira atar, engel olur sonra kalkar halkçıyım derler. Lafla halkçı olunmaz. 7 Haziran’da sandıkta yüzünüz olmaz. Şu anda başlayan, devam eden, temelleri atılan ve yapılacak olan 25 bin yataklı şehir hastanelerimiz var” dedi. Konuşmaların ardından protokol tarafından hastanenin temeli atıldı. Serkan BORLAK

 

ALANA GÖNÜL’ÜN ADI VERİLECEK

Kocaeli Şehir Hastanesi’nin gerçekleşen temel atma töreninde farklı bir bilgi de paylaşıldı. Bakan Fikri Işık, sağlık kompleksinin yapılacağı alana Kocaeli halkının yakından tanıdığı, Milli Savunma eski Bakanı M. Vecdi Gönül’ün adının verilmesini istediğini söyledi.

 

“GÖNÜL’ÜN ADI VERİLSİN”

Bölgenin sağlık alanı olmasında eski Bakan Vecdi Gönül’ün büyük emeklerinin bulunduğunu dile getiren Işık, “Kendisi bu şehre hizmet etmiş bir isimdir, bunun en yakın şahitleriyiz. Kocaeli her zaman kendisine minnettardır. Bu alana Mehmet Vecdi Gönül yerleşkesi isminin verilmesini istiyorum. Eski bakanımız Osman Pepe’nin de ismini bir yere vereceğiz” açıklamasında bulundu.

 

GÖNÜL: BENİ MUTLU ETTİNİZ

Törende konuşan Milli Savunma eski Bakanı Vecdi Gönül de, “Burası Kocaeli halkının hizmet alacağı bir yerdir. Kocaeli’nin yeri benim için ayrıdır. 36 yaşında Kocaeli Valisi oldum. Sanayi ve işçi hareketlerinin merkeziydi. Kocaeli’nin ihlaslı siyasi kadrolarının içinde yer almak beni mutlu etti. Böyle bir yerin adımla anılması beni çok mutlu edecek” dedi.

 

protokol.jpg

20 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR