Değerli Öğretmenler…

“Benim asıl anlatılacak yönüm öğretmenliğimdir” diyen Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul edişinin yıldönümü olan ve 1981 yılından bu...

BÜYÜT

“Benim asıl anlatılacak yönüm öğretmenliğimdir” diyen Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul edişinin yıldönümü olan ve 1981 yılından buyana kutlanan Öğretmenler Günü vesilesi ile bir kez daha bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum.

Öğretmenler Günü, öğretmenlerimizin toplumdaki yerini ve önemini belirterek saygınlığını arttırmak, öğretmenler arasında saygı, sevgi ve dayanışmayı kuvvetlendirmek, ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anmak, mesleğe uzun yıllarını vermiş emekli öğretmenlerimizi saygı ile hatırlamak ve mesleğe yeni giren öğretmenlerimize mesleğin yüceliği bilincini uyandırmak bakımından anlamlı ve önemli bir gündür.

İnsanların ve toplumun yetişmesinde, şekillenmesinde taşıdıkları bu büyük önem dolayısıyla öğretmenler, milletlerin hayatında eşsiz bir yere sahiptir.

Çünkü öğretmenler, her dönemde ve her toplumda cehalete karşı bilginin, aydınlığın, yükselmenin mimarı; toplumların çöküşünü hazırlayan her türlü iç ve dış tehlikelere karşı oluşacak gücün kaynağı olmuşlardır.

Kurtuluş Savaşının en çetin anlarında bile eğitim öğretime büyük önem veren Atatürk, vatanın kurtarılışından hemen sonra “Bir millet eğitim ordusuna malik olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler ederse etsin, o zaferlerin payidar neticeler vermesi ancak irfan ordusu ile kaimdir.” diyerek yeni savaşını cehalete karşı başlatmış ve öğretmenlere büyük görev ve sorumluluklar vermiştir.

Bu bilince sahip olan Türk öğretmeni, büyük Atatürk’ün kendisine verdiği görevi layıkıyla yerine getirmekte, Atatürk’ün ideallerine bağlı Cumhuriyet nesillerini yetiştirmektedir.

Bugün ulaşılan her noktada ve her başarıda öğretmenlerin emeği, gayreti ve fedakarlığı olduğu kadar, geleceğimizi şekillendirecek en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı, gençlerimizi, ülkeye, millete ve insanlığa faydalı bireyler olarak yetişmesinde de en büyük pay şüphesiz öğretmenlerin olacaktır.


Ülkemizin her köşesinde, bütün zorluklara ve olumsuzluklara göğüs gererek bayrağımızı şerefle dalgalandıran, yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize vatan, millet, bayrak ve cumhuriyet sevgisini aşılayan, hak, adalet, sevgi ve saygı gibi yüce erdemleri davranış haline dönüştüren, çağımızın bütün gelişmelerine, teknolojinin yeniliklerine ayak uydurabilecek nesilleri yetiştiren öğretmenlerimizi sadece 24 Kasımlarda hatırlamak asla yeterli değildir. Onlara karşı sevgimizi, saygımızı, şükran ve minnet duygularımızı her zaman canlı tutmak zorunda olduğumuz unutulmamalıdır.

Büyük bir potansiyele sahip olan ve sürekli göç alan İlimizde de eğitim öğretim düzeyini daha iyi noktaya getirmek konusunda öğretmenlerimizin gayreti ve fedakarlığı büyük önem taşımaktadır. Bizim de vereceğimiz her türlü destek ve katkı ile eğitim öğretimdeki beklentilerimizin gerçekleşeceğini ümit ve temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Başöğretmen Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden, şehit olan eğitimcilerimizi, 17 Ağustos ve Van depreminde kaybettiğimiz öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

23 Kasım 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR