Topaca: İzmit’in Dilovası’ndan farkı yok

KSO Meclis toplantısında çevre kirliliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ercan Topaca, “Dreğerlere bakıldığında İzmit merkezin Dilovası’ndan fark...

BÜYÜT

KSO Meclis toplantısında çevre kirliliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ercan Topaca, “Dreğerlere bakıldığında İzmit merkezin Dilovası’ndan farkı yok” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın şubat ayı olağan meclis toplantısı dün yapıldı. Meclis toplantısında Hülya Kerimoğlu, TÜBİTAK – MAM hakkında sunum yaparken, toplantıya katılan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, çevre sorunlarıyla ilgili açıklama yaptı. Ercan Topaca’dan önce açıklama yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli sanayisinin 2010 yılı yeni rakamlarını verdi. Zeytinoğlu, 2010 yılında dış ticaretteki payın yüzde 16,7’ye yükseldiğini belirterek, bu rakamı hidrokarbon ithalatıyla yakaladıklarını söyledi. Zeytinoğlu, ayrıca “Maalesef, Kocaeli’nde tahakkuk edilen toplam verginin yüzde 92,5’ini dolaylı vergiler karşılıyor. İlimizde dolaylı vergilerin bu kadar yüksek olmasının en büyük nedeni petrol ve doğal gaz ürünleri üzerinden alınan özel tüketim vergisidir. ÖTV’nin payı yüzde 54,7’dir” dedi.

ÇALIŞTAY YAPILACAK
Ardından kürsüye çıkan Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise Dilovası’yla ilgili mart ayında çalıştay yapılacağını belirterek, “Dilovası’nda OSB içerisinde yapılan arıtma tesisi sayesinde sanayinin oluşturduğu atıkların önemli bir kısmı arıtılıyor. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze ilçesinde 64 milyon TL harcanarak yapılan arıtma tesisiyle sanayi ve kentsel atıkların arıtılması sağlanacaktır. Ama o bölgede eksiğimiz devam ediyor. Dil Deresi’nin üzerindeki kısımlar ve sağ tarafta kalan mahalle ve sanayi kesimlerinin arıtılmasında sorunlar yaşanmaktadır. Planlama yapılıyor o bölgede ikinci bir arıtma tesisi yapılacak” açıklamasında bulundu.

HİDROKARBON SEVİYESİ YÜKSEK
Hava kirliliğine de değinen Topaca, Dilovası’nda 2006 yılından bu yana hava kalitesinin iyiye gittiğini dile getirerek, “Ama birkaç noktada özellikle hidrokarbon ölçümlerinde uluslararası kabul gören limit değer olan 145’in 5 katı üzerindeyiz. Bu değerin aşağı çekilmesi gerekiyor. Burada 50 bin kişi yaşıyor. Değerin aşağı çekilmesi gerekiyor. Bacalardan çıkan gaz veya buhar temiz olsa bile orada yoğunlaştığı için şehrin üzerinde tabaka gibi duruyor. İçerisinden otoyol ve D-100 geçmektedir. Doğalgaz olmasına rağmen kömür kullanılıyor. Tedbir alınması gerekiyor. Hava kirliliği yaşanabilir noktaya getirmek gerekiyor. Tedbir alınmaması durumunda sizde faaliyetlerinizi sürdüremezsiniz.

TEK DERT DİLOVASI DEĞİL
Tek dertlerinin Dilovası olmadığını söyleyen Topaca, “Sadece Dilovası değil bizim derdimiz Körfez, Gölcük, İzmit de sorunumuzdur. Değerlere bakıldığında İzmit merkezin Dilovası’ndan pek bir farkı bulunmamaktadır. Ama hep Dilovası gündeme geliyor. Kenti bütün olarak düşünmek gerekiyor. Sorunlara kent genelinde çözüm üretilmesi gerekiyor. 5 Mart’ta yapacağımız çalıştayda tek taraflı atışların yapılmasını istemiyorum. Mutlaka bu konuyu savunan hatta abartan kişi ve kurum olduğunu biliyoruz. Sadece şikayetçilerin değil aynı zamanda sanayicilerinde o toplantıya hazırlıklı olarak katılıp aldıkları tedbirler, bundan sonra alınması gereken tedbirler hakkında görüşlerini ortaya koyması gerekiyor” diye kaydetti.

POSCO DEĞERLENDİRMESİ
Posco konusunda yaşanan tartışmalara da değinen Topaca, “Posco OSB içerisinde yatırım yapacak. Orası zaten OSB olarak ayrılmış bir yer. Çevreye daha fazla zarar verecek yatırımı daha küçük parçalı 10 tane yatırım yapılsaydı kimsenin ruhu duymayacaktı. Kimse itiraz etmeyecekti. 10-15 tane fabrikayla çevre konusunda mücadele etmek yerine daha profesyonel çalışan firmanın gelmesini şahsen tercih ederim. İlk etapta yerli yersiz konuşuluyor, bu durum üzebilir. Bilgilendirme yapılmadığı için çok makul olmayan eleştiriler yapıldı” diye konuştu.

23 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR