Pamir, Aydınlar Ocağı’na konuk oldu

Aydınlar Ocağı Kocaeli Şubesi tarafından Otel Asya’da konferans düzenlendi. Türkiye’de yaşanan terör faaliyetleri ile Suriye merkezli bölgesel kaosun...

Aydınlar Ocağı Kocaeli Şubesi tarafından Otel Asya’da konferans düzenlendi. Türkiye’de yaşanan terör faaliyetleri ile Suriye merkezli bölgesel kaosun sebep ve sonuçlarını kavramak, Ortadoğu’daki yeni gelişmeleri anlamak ve Türkiye'nin enerji politikaları ile ilgili bilgi sahibi olmak amacıyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak CHP Enerji Komisyonu Başkanı Ahmet Necdet Pamir katıldı.

 

GENİŞ KATILIM

Katılımın oldukça yüksek olduğu toplantıya Aydınlar Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Ruhittin Sönmez, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Baro Başkanı Sertif Gökçe, CHP'li Fahri Örengül, MHP'li Zekai Kahyaoğlu, Çukurovalılar Derneği Başkanı Erdoğan Davut, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Malatya Aydınlar Ocağı Başkanı Abdullah Korkmaz, dernek üyeleri ve aileleri katıldı.

 

“UZMANLARI KONUŞTURUYORUZ”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Ruhittin Sönmez, “Türkiye Cumhuriyeti en zor dönemlerinden birini geçirmektedir. Rusya, Türkiye'ye doğalgaz akışını yüzde 10 kesti. Bugün Türkiye Rusya'yla bir kıvılcım çıksa savaşa girebilecek bir gerilim yaşıyor. Artık Rusya'nın istediği zaman doğalgazı keseceğinden endişe ediyoruz. Petrolde İran ve Irak bağımlılığımız var ve bu 3 ülkeyle de ipleri koparmış durumdayız. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak memleketimizin içinde bulunduğu durum hakkında uzmanları konuşturarak kamuoyunun bilgilenmesini sağlıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

“ENERJİ SIKINTIMIZ YOK”

Ardından kürsüye çıkan Ahmet Necdet Pamir, “Türkiye geçtiğimiz yıl 257 milyar kilovat saat elektrik tüketti. Türkiye'nin enerji kaynaklarının yetersiz olduğu konusunda sürekli bize dayatılan ezber kesinlikle doğru değil. Doğalgaz ve petrole bağımlı bir enerji profilimiz var. Petrolde yüzde 93, doğalgazda yüzde 99 dışa bağımlıyız. Enerji ithalat faturamız 55 milyar dolara dayanmış durumda. Bu sürdürülebilir değil. Türkiye'nin enerji kaynağı yok lafı doğru değil” ifadelerine yer verdi.

 

“ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Sanayide ve binalardaki enerji verimliliği çalışmalarıyla 58 milyar kilovat saat daha az elektrik tüketip aynı gayri safi hasılayı yaratabilirsiniz diyen Pamir, “Ayrıca mevcut santrallerin rehabilitasyonunu da buna eklerseniz 818 milyar kilovat saat enerji kaynağı bekliyor. Nükleere taraf ya da karşı olabilirsiniz ama yüzde yüz inşaatı işletmesi, yakıt tedariki Rusya'ya verilmiş nükleer santral işiyle nasıl dışa bağımlılığınız kırılacak, anlaması mümkün değil" açıklamasında bulundu. 

28 Şubat 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR