Kocaeli’de Barış Bloğu kuruldu

Geçtiğimiz ay İstanbul’da pek çok sivil toplum kuruluşu (STK) ve grup bir araya gelerek temel hedefi, ‘ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışan kışkırtı...

Geçtiğimiz ay İstanbul’da pek çok sivil toplum kuruluşu (STK) ve grup bir araya gelerek temel hedefi, ‘ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışan kışkırtıcıların karşısına dikilmek, ülkenin içinde ve Ortadoğu'da barışı savunma’ olarak açıklanan Barış Bloğu’nu kurmuştu. Merkezi İstanbul’da olan Barış Bloğu, ülkede pek çok ilde de kurulmaya devam ediliyor. Önceki akşam Kocaeli Sivil Toplum Merkezi’nde, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, Kocaeli Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, HDP Milletvekili adayı Sinan Odabaş, Güner Kizir katılımında gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli’de Barış Bloğu kurulduğu açıklandı.

 

“AKP YENİLGİYİ HAZMEDEMİYOR”

Toplantıda Barış Bloğu adına konuşan Emine Çakır, “Günümüzde başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'da emperyalist müdahalelerle bir savaş yayılmakta. Emperyalist çıkarların taşeronu IŞİD, bu coğrafyadaki tüm halklar için tehlike oluşturmaktadır. 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin hiçbir ilinde oylarına arttıramayan ve hezimete uğrayan AKP'nin geçici hükümeti, bu yenilgiyi hazmedemiyor ve yenilginin faturasını halkları savaşa sürükleyerek bizlerden çıkarmaya çalışıyor. Kocaeli Barış Bloğu, Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetinin savaş politikalarına karşı olduğu gibi tüm savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı kurulmuştur” ifadelerini kullandı.

 

“YÜZDE 50 KADIN KOTASI”

em-001.jpg

Barış Bloğu’nun temel amacını açıklayan Çakır, “Amacımız ülkeyi bir savaşa sürüklemeye çalışanların karşısına dikilmek, kentimizde ve ülkemizde demokratik, kalıcı barışı inşa etmek ve savunmaktır. Girişimimiz kentimizdeki barıştan yana geniş halk kitlelerini harekete geçirmeyi, ülkemizde örgütlenmiş sivil barış insiyatifleriyle iş birliği yaparak bölgeyi bu ölüm çemberinden çıkartmak için çaba göstermeyi amaçlamaktadır. Bloğumuz dili, cinsiyeti, inancı ve etnik kimliği ne olursa olsun bu amaç etrafında omuz omuza yürüyebileceğimiz herkese açıktır. Kocaeli Barış Bloğu yürütmesinde yüzde 50 kadın kotası, LGBTİ (Türkiye Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender  ve İnterseks Birliği) temsiliyeti ve eş sözcülük uygulaması hedeflenmektedir” şeklinde konuştu.

 

“KAN VE GÖZYAŞINDAN BESLENENLER”

konca-003.jpg

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca da yaptığı konuşmada, “Bu savaşı çıkartanlar kendi siyasal iktidarlarını sürdürmek isteyenlerdir. Bu savaşı çıkartanlar kan ve gözyaşından beslenenlerdir. Barışçıl eylemlerimizi devam ettirirsek savaş çığırtkanlarının çabaları boşa gidecektir. Şu an ülkede yaşananları oya çevirmek isteyen odaklar vardır. Bu anlamda bugün kurulan Barış Bloğu’nun halkımıza yüksek sesle barışı haykıracağına inancım tamdır” şeklinde konuştu.

 

"BARIŞ İSTİYORUZ"

si-001.jpg

HDP Milletvekili adayı Sinan Odabaş, “Bu bereketli toprakların yüzde 80’i barışı ister. Barış konusunda olumludur. Mümkün olduğu kadar daraltmadan kapsayıcı olmak. Barışa dair dinamikleri katabilmekte fayda var. Düzen iktidarlarında, düzen partilerinin iktidarlarında gerçekten eşitlikçi, gerçek bir barış mümkün değildir. Onların tüm çabası tam tersidir. Asıl yapmamız gereken toplumsal muhalefetin politik organizasyonunu inşa edip onun iktidar veya iktidar ortağı olduğu politik iklimlerde gerçek barış inşa edilebilir” dedi.

 

“SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI”

gkizir.jpg

HDP Milletvekili adayı Güner Kizir yaptığı konuşmada, “Bir taraftan savaş çığırtkanlığı yapıyorlar diğer yandan işçi kıyımı yapıyorlar. Bir taraftan insanların tepkilerini silahla, gazla bastırmaya çalışırken bir taraftan da sendikal hakları işçilerin ellerinden almak için çalışıyorlar. Bu savaşı durdurursak işçiler haklarını alacak, anaların göz yaşları dinecek ve sokaklarda barış hakim olacaktır. Bu anlamda Barış Bloğu’nda yer alan herkese ve emek harcayan tüm dernek ve sendikalara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

BLOĞA DESTEK ÇAĞRISI

Kocaeli’de kurulan Barış Bloğu’na;  Eğitim Sen, Tüm Bel Sen, ESM, BES, SES, DİSK, Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK, TMMOB, Kocaeli Tabip Odası, Kocaeli Diş Hekimleri Odası, 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası, HDP, EMEP, SYKP, ESP, Birleşik Devrimci Parti, ODAK, DHF, Halkevleri, Kocaeli Birlik Dayanışma, ÇHD, Kocaeli Kültür Kolektifi Derneği, Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Emeği Kollektif, Kocaeli Kadın Platformu, LGBTİ İnsiyatifi, Midyatlılar Derneği, Diyarbakırlılar Derneği, Dersimliler Derneği, Bingöllüler Derneği, Vartolular Derneği, Siirtliler Derneği, Kocaeli Kiğı Yayladereliler Derneği, Sivas İli İmranli İlçesi Arik Köy Derneği, Sivas İli İmranlı İlçesi Kapıkaya Köy Derneği, Topçular Mahallesi Kültürlerearası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Derneği, Gültepe Cemevi, Ulusal Girişimciler Derneği, DEM-GENÇ, SGDF, Emek Gençliği ve Öğrenci Kolektifleri olmak üzere 47 STK ve dernek çağrıda bulundu. Sendika ve çeşitli STK’ların yanı sıra birçok avukat, doktor, profesör, gazeteci-yazar, işçi gibi isimler de kurulan bloğa destek çağrısı yaptı. Hilal GÜDÜCÜ

16 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Miro - Barış mı yoksa bölücü mü güzel kamufle etmişsiniz

Yanıtla . 1Beğen 16 Ağustos 15:36
04

Marseyas03 - Bunların olduğu yerde barış tan söz etmek abesle iştiğal etmektir.Çok samimi iseler çıkıp pe.ka.ka.yı lanetlesinler.

Yanıtla . 0Beğen 16 Ağustos 15:36
03

midyatlı - biz kocaeli midyatlılar derneği olarak destek olmamamıza rağmen ismimizi yazmışlar

bunu kabul etmiyoruz sn kocaeli halkına duyurulur.

Yanıtla . 0Beğen 16 Ağustos 15:36
02

PAŞALI - Lan soytarılar. barış istiyorsanız destek verdiğiniz PKK'den elinizi çekin. Ondan sonra duruma bakarız. Yemek yediğinmiz yere pislerseniz yediğiniz yerden mermi yersiniz!

Yanıtla . 0Beğen 16 Ağustos 15:36
01

alperen - bunların hepsi pkk yandaşı kan ve gözyaşı istemiyorlar öldürdükleri asker öğretmen polis insan değilmi sahtekarlar

Yanıtla . 0Beğen 16 Ağustos 15:36
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR