Kan davası sanıklarını “İbo” savunması bile kurtaramadı

14 Haziran 2009 tarihinde ÖSS sınavı çıkışında kan davalıları tarafından evinin yakınlarında vücuduna isabet eden 9 kurşunla öldürülen Mehmet Akdemir”...

BÜYÜT

14 Haziran 2009 tarihinde ÖSS sınavı çıkışında kan davalıları tarafından evinin yakınlarında vücuduna isabet eden 9 kurşunla öldürülen Mehmet Akdemir”i öldüren cinayet zanlısı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alırken, ağabey ise yardım etme suçlamasıyla 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aslen Diyarbakırlı olan Akdemir ailesi kan davası yüzünden 2008 yılında Diyarbakır’dan Derince İlçesine göç etmiş ve kendi hallerine yaşamaya başlamalarına rağmen kaçtıkları kan davası onların peşini bırakmamıştı. 14 Haziran 2009 tarihinde ÖSS sınavından çıkan Akdemir ailesinin öğretmen olmak isteyen oğulları Mehmet Akdemir (23) kan davası nedeniyle evine yaklaşık 100 metre kala kan davalısı Ayhan Demir tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. Olayın ardından cinayete karışan Ayhan Demir ile birlikte ağabeyi Metin Demir tutuklanmışlardı. Olay nedeniyle açılan cinayet davasının görülmesine dün Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edildi.

TAMAMI CEZALANDIRILSIN!
Davaya öldürülen Mehmet Akdemir”in kardeşi Hüsamettin Akdemir ile avukatı Hüseyin Acurman, tutuklu sanıklar Ayhan Demir, Metin Demir ile avukatları Dijle Çökelek, Saci Kayasu, Hüseyin Bacasız ile Sırma Bengier katılırken, tutuksuz olarak yargılanan sanıklar Salih T. ve Tuncay T. ise katılmadı. Öldürülen Akdemir ailesinin avukatı olan Hüseyin Acuman sanıkların tamamının cezalandırılmasını talep ederek, “Sanık Ayhan Demir cinayeti işlediğini kabul etmiştir. Ağabeyi Metin Demir”in de olay anında orada olduğunu baz istasyonundan anlıyoruz. Salih ve Tuncay T. de cinayetin ardından sanıklara yardım etmiştir. Diğer zanlılar Yavuz Demir, Mehmet Ali Demir, Halil Demir de cinayeti azmettirmiştir” dedi. Müşteki avukatının ardından savcı dosya ile ilgili olarak verdiği mütalaasında “Sanıklardan Ayhan Demir ile ağabeyi Metin Demir”in birlikte otobüsle ilimize geldikleri, olay yerine giderek birlikte keşif yaptıkları, sınavdan çıkan Akdemir’i evinin yakınlarında öldürdüğü, diğer zanlılar Salih ve Tuncay’ın cinayetin ardından sanıklara yardım ettikleri gerekçesiyle eylemlerine uyan cezalarla cezalandırılmasını, diğer sanıklarla ilgili ise somut delil olmadığından hepsi hakkında ayrı ayrı takipsiz kararı verilsin” dedi.

“İBRAHİM TATLISES ÖLMEDİ”
Bunun üzerine sanık avukatları söz alarak son savunmalarını yaptılar. Ayhan Demir”in avukatı Dijle Çökelek “Olay saati 13.12 olmasına rağmen 112”yi aranma süresi 20 dakika sonradır. 112 ekibinin de olay yerine gelme süresi 20 dakikadır. Eğer ambulansa erken haber verilseydi ve ambulans erken gelseydi İbrahim Tatlıses olayındaki gibi müşteki yaşamını yitirmeyecekti. Bu nedenle müvekkilimizin adam öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi. Yavuz Demir, Mehmet Ali Demir ve Halil Demir avukatı sırma Bengier ise savcının mütaalasına katıldığını ifade etti. Metin Demir avukatı Saci Kayasu ise müvekkilinin suçsuz olduğunu söyleyerek “benim müvekkilim oraya kardeşinin yanlış bir iş yapmaması için onu durdurmak için gitmiştir. Olay yerine geldiğinde kardeşini bulamadığı için aradığı da doğrudur. Ancak kendisi kesinlikle olaya karışmamıştır. Keza onunla ilgili herhangi bir somut delil de bulunmamaktadır. Bu nedenle tahliyesini istiyorum” dedi. Salih T ve Tuncay T. Avukatı Hüseyin Bacasız da müvekkillerinin ikisinin de suçsuz olduklarını ve sanıkların su işlediğinden haberleri bile olmadığını söyleyerek beraatlerini istedi.

DURUŞMADA OLAY ÇIKTI
Sanıklara son sözü verildiğinde Ayhan Demir tekrar otopsi raporu istediğini yineledi. Metin Demir ise olaya asla müdahil olmadığını söyleyerek, “Diyarbakır gibi bir yerde benim bir tane bile suç kaydım yom. Benim ideallerim var. Ben oraya sadece kardeşimi kurtarmak için gitmeme rağmen avukat beni de suçla itham ediyor. Ben o işi yapmak istesem silahlı gelirim. Zaten yapmak istesem benim ağabeyi öldüren sanığın çocuklarını öldürürüm” dedi. Bu sırada öldürülen Mehmet Akdemir, sanıklara “şerefsiz” diye bağırınca küfürleşme yaşandı. İki taraf birbirinin üzerine yürümek istedi fakat jandarmalar olaya anında müdahale etti. Mehmet Akdemir jandarma tarafından duruşmadan çıkartıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
Yaşanan küfürleşme nedeniyle Hüsamettin Akdemir salondan çıkarıldı. Savunmaların ardından mahkeme başkanı mahkemeye kısa bir ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Ayhan Demir kan gütme sakini ile adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ağabeyi Metin Demir ise 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Salih T. Ve Tuncay T. İse 5 ay hapis cezasına çarptırılmasına rağmen hükmün ertelenmesine karar verildi. Diğer zanlılar Yavuz Demir, Mehmet Ali Demir ve Halil Demir ise beraat ettiler.

12 Mayıs 2011 Kocaeli- Asayiş


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR