Malkoç tekrar hakim karşısında

13 ayrı suçtan 80 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kenan Malkoç, bugün yeniden hakim karşısına çıkıyorZimmet ve kamu zararına sebebiyet vermek su...

BÜYÜT

13 ayrı suçtan 80 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kenan Malkoç, bugün yeniden hakim karşısına çıkıyor

Zimmet ve kamu zararına sebebiyet vermek suçlarından yargılanan Kenan Malkoç’un yargılamasına 1 Kasım 2012 Perşembe günü Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı. Hakkında 43 ila 80 yıl arasında hapis cezası istenen Malkoç’la birlikte 6 kişinin daha yargılanmasına bugün devam edilecek.

Hatırlanacağı gibi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde üç müfettiş tarafından yapılan soruşturmada Gençlik Hizmetleri ve Spor İl eski müdürü Kenan Malkoç, Muhasebe Müdürü Selahattin Sayar, Tesisler Şube Müdürü Erdal Emil, Spor Servisi Müdürü Avni Yıldırım, Görkem Spor Mağazası’nın yetkilisi Osman Şahin, Tesisler Şefi Ramazan Usta ve elektrik teknisyeni Turgut Utku açığa alınmıştı.

EN AZ 3 YIL HAPİS
Soruşturma sonrasında hazırlanan iddianameye göre eski Gençlik ve Spor İl Müdürü Kenan Malkoç’un, 12 ayrı suç dosyasından ve 3 ila12 yıl arasında değişen 13 ayrı suçtan cezalandırılması talep ediliyor. Sanıklardan Erdal Emil’in 4 ayrı suç dosyasından 3-12 yıl arasında değişen cezalarla yargılanması talep edilirken, Selahattin Sayar’ın ise 3 ayrı suç dosyasından 3-12 yıl arasında değişen hapis istemiyle yargılanması istendi. Sanıklardan Osman Şahin’in sadece nitelikli zimmet ve resmi belgede sahtecilik suçundan, Avni Yıldırım’ın bir suç dosyasından 3-8 yıl hapis cezası istemiyle, Turgut Utku’nun da 2 ayrı suç dosyasından 1-3 yıl arasında hapis cezası istemiyle cezalandırılması talep edildi.

İDDİANAME KABARIK
Cumhuriyet savcısının hazırladığı iddianameye göre; Kenan Malkoç’un İsmetpaşa Stadı’ndaki aydınlatma direklerine bağlanan kablolar için uygunsuz olarak Meta Elektrik firmasına fazla metre isteminde bulunduğu, 26 bin 664,70 TL kamu zararına sebebiyet verdiği, bu nedenle de görevi ihmal suçunu işlediği ileri sürüldü. Ayrıca aynı konuda Erdal Emil ile Turgut Utku’nun da görevi kötüye kullanmak suçunu gerçekleştirdiği iddia edildi. Söz konusu olay basına yansıdıktan sonra Turgut Utku’nun Meta Elektrik firmasından rüşvet aldığı, kimi dönemlerde takım elbise gibi masraflarının karşıladığı da kent kamuoyu tarafından konuşulan konular arasında yer aldı.

HARCADI BÜTÇEYE ÖDETTİ
İddianamede ayrıca, Malkoç’un Atatürk Spor Salonu’na ait olan iki katlı binanın üst katında 2006 yılından itibaren kaldığı, faturanın bütçeden ödendiği, kaldığı yeri de depo olarak gösterdiği iddialarına yer verildi. Malkoç’un 2007-2011 yılları arasında kendisine tahsis edilen aracı özel işlerinde kullandığı, aldığı akaryakıt ve OGS ücretleri olan 28 bin 734,93 TL’yi bütçeye ödettiği ifadelerine de iddianamede yer verildi.

SANIK AVUKATLARI “OPERASYONEL BİR OLAY” DEMİŞTİ
Son olarak 1 Kasım 2012 tarihinde hakim karşısına çıkan Kenan Malkoç ve beraberindekiler için sanıkların avukatı “4 ay önce sorumlu olduğu kurumda normal teftiş sırasında yasalara aykırı bir şey yoktu. 4 ay sonra bu şekilde suçlama ortaya atılması olayın operasyonel bir olay olduğunu, kurumdaki kadrolaşma nedeniyle Kenan Malkoç’un istenmemesi sonucu bu suç ortaya atılmıştır” demişti. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi, sanıkların yazılı ifadelerinin alınabilmesi için davayı 22 Ocak 2013 tarihine (bugün) ertelemişti

21 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR