Derince’de ebola alarmı!

Sağlık Bakanlığı, 2014 yılı içinde Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya’da yaşanan Batı ve Orta Afrika kaynaklı Ebola salgınına karşı “Ebola Vaka Y...

Sağlık Bakanlığı, 2014 yılı içinde Liberya, Gine, Sierra Leone ve Nijerya’da yaşanan Batı ve Orta Afrika kaynaklı Ebola salgınına karşı “Ebola Vaka Yönetimi Rehberi” hazırlayarak 81 ile gönderdi. Türkiye’nin 25 bölgeye ayrılıp Ebola virüsü şüphesi taşıyanların tetkik ve tedavi edilmesi için 36 ilde 45 hastanenin belirlendiği rehberde Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi de yer alıyor.

 

REFERANS HASTANELER BELİRLENDİ

12 Ağustos itibarıyla toplam vaka sayısının bin 848’i bulduğu, bunun bin 13’ünün ise ölüm ile sonuçlandığı salgına karşı Türkiye’de, Ebola ile ilgili referans hastaneler de belirlendi. Rehberde Türkiye 25 bölgeye ayrılarak, Ebola virüsü şüphesi taşıyanların tetkik ve tedavisi için 36 ilde 45 hastane tespit edildi. İlimizde ise Ebola şüphesi taşıyanların gideceği hastanede Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak belirlendi.

 

EBOLA TARAMASINDAN GEÇİRİLECEK

Rehberde, Türkiye’ye Ebola görülen bölgelerden gelen seyahat araçlarında Sivil Havacılık tarafından alınması gereken önlemler de belirlendi. Ebola virüsü görülen bölgelerden Türkiye’ye yapılacak uçuşlar öncesinde, tüm yolcuların “Ebola” taramasından geçirilmesi, ateşi tespit edilen vakaların ise uçuş öncesi doktor veya sağlık otoritesinden “seyahat edebilir” belgesi alması durumunda seyahatine izin verilmesi istendi.

 

BİRTAKIM ÖNLEMLER ALINACAK

Uçakta Ebola hastası şüphesi yaşanması durumunda ise hasta yolcu ile yalnızca tek bir kabin memurunun ilgilenmesi ve bu kabin memurunun başka herhangi bir hizmette görev almamasının sağlanması, kabin personeli için N95 maske, koruyucu gözlük, yüz siperliği, sıvı geçirmez önlük ve pantolon-tulum ve sıvı geçirmez ayakkabı koruyucu kullanması, ayrıca üst üste iki adet kalın lateks eldiven giyerek hastanın yolcu ile temas etmemesi gibi önlemler alınacak.

17 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR