Kandıra’da ittifak ses getirdi

        Yerel seçim heyecanı olanca hızı ile devam ediyor. Bugün kentin turizme açılan kapısı durumundaki Kandıra’nın değerlendirmesini yapacağız. Bu...

 

 

 

 

Yerel seçim heyecanı olanca hızı ile devam ediyor. Bugün kentin turizme açılan kapısı durumundaki Kandıra’nın değerlendirmesini yapacağız. Bu ilçeyi diğerlerinden ayıran belli başlı özellikler var. Çünkü belki de AKP’nin en isyankar teşkilat yapılanması Kandıra’da bulunuyor. Cengiz Kan’ın aday gösterilmemesinin ardından AKP içinde yaşanan çatlaklar bugün ilçede seçimlerin farklı sonuçla tamamlanabileceği ihtimalini bizlere hatırlatıyor.

 

FARK KAPANABİLİR

Cengiz Kan, özellikle köy bölgelerinde sevilen bir başkan. Yeni dönemde de köy nüfusunun da ilçe seçimleri için oy kullanacak olması, akıllara farklı teorileri getiriyor. Çünkü MHP ile DP’nin güçlü ittifakına köy bölgelerinin de destek verdiği öne sürülüyor. Hal böyle olunca, şehir merkezindeki az olan oy farkının köylerle birlikte kapanabileceğinin artık bir gerçek halini aldığını açık bir şekilde görebiliyoruz.

 

ERGÜN KAN FAKTÖRÜ

Öte yandan MHP’nin 3. sıra adayının Cengiz Kan’ın yakını olan Ergün Kan olması da bu olasılığı artıran bir diğer özellik. Son ilçe seçimlerine baktığımızda MHP’nin şehir merkezinde 527 oy aldığını görüyoruz. Bu oy genel seçim şartlarında ise 3 bin 158’e yükselmiş. Kısacası ilçede belli bir tabana sahip MHP. Üstelik bu oy yükselişinin belirli oranda hükümete ya da AKP’nin yerel yöneticilerine olan tepkilerden dolayı artmış olması da bu ittifakın güçlü bir izlenim bırakmasına neden oluyor.

 

CHP SORUNLU

Son ilçe seçiminde 2 bin 355 oy alan ve belediye başkanlığını 595 oy farklı AKP’ye kaptıran CHP ise ilçedeki sorunlu yapısı ile dikkat çekiyor. Belediye başkan adayının sandıkla belirlenmesine rağmen örgütte yaşanan tartışmalar büyük sıkıntıların da habercisi durumunda. Meclis listeleri ile sorunlar daha da artmıştı. Her ne kadar CHP’de sular şimdilik durgun görünse de ana muhalefet her an yeniden sorunlarla gündeme gelebilir.

 

İLÇEYE HAREKET GELDİ

Sonuç olarak, Kandıra’da yapılacak olan yerel seçimler, çok büyük bir aksilik olmaz ise AKP ve MHP arasında geçecek. İlçe halkının gelenekçi yapısını da düşündüğünüzde bu sonuç normal olarak karşılanmalı. Kısacası Demokrat Parti ile MHP’nin yaptığı ittifak, kendi tabirleri ile oluşturdukları milli takım, ilçedeki siyasete gerçekten büyük hareket getirdi.

06 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kandıralı - yazık acınacak halinize derim. ne hallere düştünüz. istediğiniz kadar yırttırın, seçimden sonra kandırada barınamayacaksınız.

Yanıtla . 0Beğen 06 Mart 17:16
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR