Altun: Başkanlık sistemi olmazsa her şeyimizi kaybederiz

Moderatörlüğünü Kenan Yasan’ın yaptığı panele konuşmacı olarak siyaset bilinci Ömer Turan ile TV programcısı Kenan Yasan katıldı. Panelin açılışında k...

Moderatörlüğünü Kenan Yasan’ın yaptığı panele konuşmacı olarak siyaset bilinci Ömer Turan ile TV programcısı Kenan Yasan katıldı. Panelin açılışında konuşan Platform Başkanı ve AKP’li aday adayı Halil İbrahim Keleşoğlu, başkanlık sisteminin Türkiye için gerekli olduğunu söyledi.

 

SİSTEM ARTIK TIKANDI

Başkanlık sisteminin gerekliliğini anlatan ilk konuşmacı Salih Altun, Türkiye’de 2002 yılı öncesinde her 1.5 yılda bir hükümet kurulduğunu söyledi. Parlamenter sisteme dışarıdan sürekli müdahalelerin olduğunu dile getiren Altun, Fransa örneğini vererek, “Burada halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Başbakanı görevlendiriyor. Meclis başkanı ile meclisi feshedebilir. Biz 2014 yılında Cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile yarı başkanlık sistemine geçtik. ABD’de is halk seçiciler kurulunu seçiyor. Başkanın ve meclisin el çektirilmesi mümkün değil. Türkiye’de başkanlık sistemi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendi isteğinden kaynaklanmıyor. Güçlü Türkiye için bu şarttır” dedi.

 

MİLLETVEKİLİ TRANSFERİNE SON

Başkanın bu sistemde bakanları kendisinin atayacağını dile getiren Altun, “Böylece koalisyon olmayacak, milletvekilleri transfer edilemeyecek. 5 yıllık bir istikrar olacak. Bunun adı diktatörlük değildir. Büyük ülke olacaksak başkanlık sistemi gerekiyor. Her zaman milleti kontrol etmek isteyen güçler, paralel yapılar olacaktır. Bu yüzden sistemi sağlam kurmalıyız. Yürütme erkini sağlama almak için başkanlık sistemine geçilmelidir” diye konuştu.

 

“BU HÜKÜMET KALMALI”

Mevcut anayasanın da değiştiğini dile getiren Altun, şöyle konuştu: “Anayasadaki bazı maddelerle insanların ellerinden hakları alınmaktadır. Çok maddesi değişmiş ve yamalı bohçaya dönmüş. Birilerinin saltanatı için düzenlenmiş bu anayasa değişmeli. Türkiye bütün kazanımlarını kaybetmekle karşı karşıya. Hükümetin değişmesi ile her şey kaybedilebilir. Yeni anayasayı ancak AK Parti yapabilir. Bu dönem yapılamaz ise 100 yıl daha beklenir. Yeni anayasa ve başkanlık sistemi için, torunlarımıza tam bağımsız Türkiye bırakmak için çalışmalıyız.”

 

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Siyaset Bilimci Ömer Turan ise, başkanlık sistemine MHP’nin karşı çıkmasının hata olduğunu, merhem Alpaslan Türkeş’in de bu sistemi istediğini ileri sürdü. HDP’nin de başkanlık sisteminden ötesini istediğinin altını çizen Turan, CHP için ise, “CHP’nin başkanlığı kazanması teknik olarak imkansızdır. Varlığını sürdürmesi için başkanlık sistemine karşı çıkıyor. Başkanlık sistemi gelirse CHP biter. Başkanlık sistemi demek dikta rejimi değildir. Yasama, yürütme ve yargının kendisinden ayrılması anlamına geliyor. Başkanlık yürütme ve yargının parçası değildir.” Serkan BORLAK

03 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

YAKUP SEVİMLİ - Paneli düzenleyenlere ve panelistler çok teşekkür ederim. Ülkemizin çok önemli gündem maddesi olan Başkanlık Sistemini Liderimiz istiyor, fakat biz konudan bihabereiz. Bende iyiki akşam yapılan panele gittim ve çok istifade ettim. Bu tip çalışmaları Ak Partimizin de düzenlemesini ve milletin doyurucu bilgilere sahip olmalarını sağlamalarını bekliyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 03 Nisan 10:02
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR