Avcılardan tepki yağdı!

    Geçen yıl yürürlüğe giren yasa ile av alanları daralan avcılar, Türkiye’nin her yerinde eylem yapmaya devam ediyor. Kocaelili avcılar da avcılıkta...

BÜYÜT

 

 

Geçen yıl yürürlüğe giren yasa ile av alanları daralan avcılar, Türkiye’nin her yerinde eylem yapmaya devam ediyor. Kocaelili avcılar da avcılıktaki yeni uygulamaları protesto etmek adına önceki gün bir basın açıklaması düzenledi. Ödedikleri ücretlerin yüksek olduğundan yakınan avcılar, kota uygulamasına da tepki gösterdi.

NE VERGİSİ VERİYORUZ BİLMİYORUZ

Konuyla ilgili açıklama yapan Derbent Avcılar Derneği üyesi Levent Aksoy, avlanma belgesi için 150 lira, avlanma pulu için ise 110 lira ödeme yaptıklarını belirterek, “Bu vergileri niye veriyoruz kimse bilmiyor. Geçen yıl hayata geçen kota uygulaması ile av alanları daraldı. Bu kadar para almalarına rağmen av alanlarını daralttılar. Mevcut alanları kiralayıp, zenginlerin kişisel avlak alanı haline getiriyorlar” diye konuştu.

SADECE TÜRKİYE’DE

Yeniköy Avcılar Kulübü üyesi Ömer Türk, ise kota uygulamasının bölge ülkelerinden sadece Türkiye’de uygulandığını söyleyerek, “Biz sadece Karadeniz üzerinden göçen kuşları avlayabiliyoruz. Yani en fazla bir hafta ülkemizde duruyor bu kuşlar. Yunanistan’da, Bulgaristan’da, İsrail’de bu tarz bir uygulama yok. Sadece ülkemizde kota uygulaması var” dedi.

1 OCAK İTİBARİ İLE

Tüm yasal yükümlülükleri yerine getirdikleri halde devlet tarafından destek görmediklerini ifade eden Türk, “Yeni yasa insanları kaçak avcılığa yöneltiyor. Avlanmak istemeyen kişiler, Aralık ayının ortalarında bunu belirtiyor ve belgesi donduruluyor. Devam etmek isteyen avcılar ise 1 Ocak itibari ile ödeme yapmak zorunda” şeklinde konuştu.

HERKES RANDEVU ALAMIYOR

Her yıl ödeme zamanı kota uygulamasının kaldırılacağı belirtilirken, Temmuz’da av alanları açıklandığında mağdur olduklarını da kaydeden Ömer Türk, “Kota uygulaması belirtilen gün saat 12.00’de başlıyor. İnternetten randevu alabiliyorsunuz. Ama en geç 12.05’de kapanıyor. Böyle olunca herkes randevu alamıyor” ifadelerine yer verdi.  

DESTEK İSTEDİLER

Avcılığın bir spor olduğuna dikkat çeken Türk, “Bu yasaklar, böl, parçala, yok et mantığıdır. Avcılığı zengin sporu haline getirmeye çalışıyorlar” dedi. Türkiye genelinde birçok şehirde yapılan eylemlere destek amacıyla açıklamayı düzenlediklerini belirten avcılar, açıklamaya katılmayan avcılar kulübü başkanlarına tepki gösterdi. Avcı kulüpleri başkanlarını da kendilerine destek vermeye çağırdılar

17 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR