Ballıkayalar Kanyonu yapılaşma tehdidi altında

  İlk olarak 1995 yılında tabiat parkı ilan edilen ve 1. derecede doğal sit alanı olan Ballıkayalar Kanyonunu birçok tehlike bekliyor. Ballıkayalar Ka...

BÜYÜT

 

İlk olarak 1995 yılında tabiat parkı ilan edilen ve 1. derecede doğal sit alanı olan Ballıkayalar Kanyonunu birçok tehlike bekliyor. Ballıkayalar Kanyonu ile ilgili yapılaşma projeleri ilk olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kocaeli Şube Müdürlüğü’nün “Ballıkayalar Tabiat Parkına Yürüyüş Yolu, fosseptik ve WC projesi çizim işi” ihalesinin ortaya çıktı. Projeyle birlikte kanyonun içine tahtadan yollar, seyir terasları ve derenin üzerine asma köprü yapılacaktı. Bu sayede yılda 5 bin olan ziyaretçi sayısını 15 bine çıkarmak hedefleniyordu. Ancak bölgeyi iyi bilen dağcılar, vadi ve tabiat parkının bu kadar insanı kaldırmasının fiziken mümkün olmadığını belirterek projenin sit alanına ticari bir işletme gözüyle baktığını söylüyorlar.

3. KÖPRÜ BALLIKAYALAR’A

KADAR UZANABİLİR

Ballıkayalar’ı tehdit eden bir diğer önemli gelişme ise Devlet Su İşleri Genel Müdürü Akif Özkaldı’nın açıklamalarından sonra yaşandı. Özkaldı, Ballıkayalar vadisini de kapsayan bir baraj projesinden bahsederek “Bu projeyi hızlı bir şekilde revize edip yeniden ele almayı düşünüyoruz. Yıllık 8-10 milyon metreküp su alma imkânı var. Bu çalışmayı tamamlarsak Kocaeli yeni bir baraj daha kazanmış olacak” ifadelerini kullandı. Son olarak da İstanbul Boğazı’na yapımı devam eden 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun bağlantı yollarından birisinin Ballıkayalar’dan geçmesinin planlandığı ortaya çıktı. Bu da vadiye tırmanışa gelen dağcıların üzerlerinde dev bir viyadük görecekleri anlamına geliyor. Yakın zamanda vadinin iki tarafında otoyol ayaklarının yükselmeye başlayacağını belirten dağcılar yolun neden başka bir yerden değil de vadiden geçtiğini sorduklarında ise “Parkın kuzeyinden BOTAŞ’a ait bir doğalgaz boru hattının geçtiği, bundan dolayı yolu boru hattı üzerinden atlatmanın çok maliyetli olduğu” cevabıyla karşılaşmışlar.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK

Tüm bu gelişmeler üzerine aralarında Kuzey Ormanları Savunması, Yıldızlılar Dağcılık Kulübü, İstanbul Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü, Zirve Dağcılık Kulübü gibi birçok kulüp ve derneğin yanı sıra birçok sporcu ve çevrecinin de olduğu gruplar bir eylem düzenleyerek yapılan çalışmaları protesto ettiler. Sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten ve yaptıkları açıklamada “Demokratik girişimleri ve görüşme çabalarına yanıt alamazlar, yapılan görüşmeler sonuçsuz kalırsa ya da vadide çalışmalar sürdürülürse; “Ballıkayalar nöbeti, çalışma araçlarının karşısına çıkma gibi seçenekleri de değerlendireceklerini” belirten gruplar Kocaeli Barosu Çevre Komisyonu ile de görüşerek dava açmaya hazırlanıyorlar.

23 Ocak 2014 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR