KTO meclisi toplandı

Körfez Ticaret Odası’nın (KTO) nisan ayı meclis toplantısı önceki gün oda binasında yapıldı. Meclis üyelerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıda konuş...

Körfez Ticaret Odası’nın (KTO) nisan ayı meclis toplantısı önceki gün oda binasında yapıldı. Meclis üyelerinin büyük ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Başkan Mustafa Efe, son bir aylık dönemde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında detaylı bilgiler verdi. Toplantıya, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Ayhan da katıldı.

 

“KAPANAN ŞİRKET SAYISI DÜŞTÜ”

Konuşmasında ekonomik verilerle ilgili bilgiler veren KTO Başkanı Mustafa Efe, “2016 yılının ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 13,35 arttı. 2015 yılında 100 şirket karşılığında 18 şirket kapanmış. Eskiden bu rakam 24'tü, hatta 36'lara kadar çıkıyordu. Ama görüyoruz ki şirketlerin yaşatılması kadar büyütülmesi de önemli. Şirketlerin nasıl büyütüleceğini öğrenmeliyiz” dedi.

 

“688 BİN KİŞİ İŞ BULDU”

İstihdam artışına da değinen Efe, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Geçen yıl iş gücü piyasasına 892 bin kişi katılmış. 2015 yılında ise toplamda 611 bini özel, 77 bini de kamuda olmak üzere 688 bin kişi işe başlamış. Ayrıca kayıt dışılığın azaldığını görüyoruz. Yani artık özel sektör kayıt altına giriyor. Bu gelişmeleri ülkemiz adına sevindirici buluyoruz.”

 

“KADINLAR ŞİRKET KURUYOR”

Türkiye’nin büyümesi ve zenginleşmesinin iki anahtarı olduğunu söyleyen Mustafa Efe, kadın girişimciliğinin artması ve markalaşmanın önemine dikkat çekti. 2015'te kadınların kurduğu şirket sayısında müthiş bir artış yaşandığını da sözlerine ekleyen Başkan Efe, “Bu konuda atılan tohumların tuttuğunu görmek bizleri çok sevindiriyor” diye konuştu.

 

“KOCAELİ AVANTAJLI BİR KENT”

Öte yandan toplantıya konuk olan MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan da, Kocaeli’nin avantajlı bir kent olduğunu söyledi. Ayhan, “Liman kenti oluşumuz, tren yolunun buradan geçmesi bir avantajdır. Yüksek teknolojiye geçebilirsek dünyayla rekabet edebilecek bir şehir haline gelebiliriz” diye konuştu. KTO Başkanı Mustafa Efe, konuşmasının ardından Ayhan’a bir plaket takdim etti. Öte yandan 2015 yılının en başarılı komitesi seçilen 1. Meslek Komitesi’ne plaket verildi. Toplantının sonunda ise Bahar Baykal ve Fatih Fidan üyelere yönelik özel bilgiler aktardı.

28 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR