Taşçı: 34 ve 54 plakalı servis araçları ilimizde cirit atıyor

Kocaeli Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ahmet Taşçı, 34 (İstanbul) ve 54 (Sakarya) plakalı servis araçlarının ilimizde cirit attığını, kor...

BÜYÜT

Kocaeli Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ahmet Taşçı, 34 (İstanbul) ve 54 (Sakarya) plakalı servis araçlarının ilimizde cirit attığını, korsan servisler yüzünden araçlarına iş bulamadıklarını söyledi 
 
Kocaeli Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Ahmet Taşçı, korsan çalışan servis araçları yüzünden P plakalı araçların yaşadığı sıkıntılarını dile getirdi.
Oda Başkanı Ahmet Taşçı sorularımızı yanıtlayarak, yaşadıkları sıkıntıları ve çözüm yollarını anlattı.
 
Kocaeli genelinde kaç tane ''P'' plakalı araç var?
Kocaeli genelinde toplam 6200 araç var. Bunların 5400 tanesi okul servisi yapıyor, geri kalanı ise personel servisi olarak çalışıyor.
 
'P'' plaka alımının durdurulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
11 Haziran 2007 tarihinde P plaka alımı durduruldu. İki ay süre uzatıldı, 2008 yılının sonlarında tekrar izin çıktı. Şuan 350 'Pp'' plakalı araç var ve bunlar çalışmıyor.
 
Geçen yıl ve bu yıl ki ''P'' plaka fiyatları nedir?
Geçen yıl 20 bin TL ye ''P'' plaka alınıyordu. Bu yıl ise 30 bin TL ye alınıyor. Bu fiyatlar tamamen arz talep meselesi.
 
Okullardaki servis araçlarının geçen yıl ve bu yılki fiyatları nedir ?
Geçen yıl 0-5 km arası 85,00 TL, bu yıl 92,50 TL, 0-10 km arası 100 TL bu yıl 110 TL. 0-15 km arası 110 TL, bu yıl 120 TL. 0-20 KM arası 115 TL, bu yıl 125 TL. 0-25 KM arası 125 TL, bu yıl ise 135 TL. 0-30 KM arası 130 TL , bu yıl 140 TL.
 
Plaka sahiplerinin sorunları nelerdir?
Üyelerimiz korsan araçlardan şikayetçi. Kocaeli Üniversitesi’ne İstanbul’dan öğrenci getiren 34 plakalı servisler, burada korsan olarak servis çekiyorlar. Bizim P plakalı servislerimiz de bu durumda boşa çıkıyor, yani çalışamıyorlar. Üyelerimiz benden denetleme yapılması konusunda yardım istiyorlar. Bu şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Okul müdürleri ve okul aile birlikleri bu konuda duyarsız davranıyor. Her gün bu konuyu basın yolu ile gündeme getirsek de özel okullar bu duruma göz yumuyor.
 
Öğrenci velilerinin şikayetleri nelerdir?
Öğrenciler uygulanan yüksek fiyatlardan şikayetçi. Okul Aile Birlikleri UKOME' nin uyguladığı fiyatların üzerinde fiyat söylüyor. Okullarda Okul Aile Birliği servis ücretleri konusunda müteahhitlerle anlaşıp okul giderlerini sağlıyorlar. Veliler bu durumdan hem şikayetçi, hem de zarar görüyor. UKOME uyguladığı ücret karşılığı 92.50 TL uygulamasına rağmen bazı okullar 110 TL isterken, özel okullarda 140 TL istiyorlar. Kanunlarda veliler istedikleri servis araçlar ile çocuklarını okula gönderebilir, ama bu durumda Okul Aile Birliği karşı çıkarak, anlaştıkları servis araçlarını okula alıp anlaşma yapmadıkları araçları okul içine almıyor. Okul Aile Birlikleri velinin anlaştığı servise izin vermezken, bunun yanında okul müdürü ise okulun kapısını kapatıyor.
 
Çevre illerde P plakası olmadan işçi taşıyan araçlar hakkında hukuki işlem yapmayı düşünüyor musunuz?
Şimdilik hukuki işlem yaptırmadık, biz tatlı dille konuyu çözmeye çalışıyoruz. Bu daha ne kadar sürer bilmiyoruz. Okul müdürleri artık duyarlı davransın. 41 plakalarımız ile çalışamazken, 34 plakalı servis araçları okul önlerinde cirit atıyor. Kocaeli halkı bizi tutsun, odalarda denetim yetkimiz yok. Devlet bana denetleme yetkisi versin.
 
Okul Aile Birlikleri P plakalara önem vermiyor, bu konu hakkında çalışma yapacak mısınız ?
Veliler araçları denetlesin, İzmit içinde 54 plakalı servis aracı bile var. Okul aile birlikleri ve okul müdürleri, bu konuyu dile getirmemize rağmen duyarsız davranıyor. Gebze’de 1500 Karamürsel’de ise 70 tane korsan araç var. Darıca’da ise 41 plakalı servis aracı yok, hepsi korsan ve 34 plakalı. 8 aydır denetleme yoktu, bir haftadır denetleme yapılıyor, ama bu denetlemeler servislerin çalışma saati içerisinde yapılsın. Korsan servis araçları ile mücadele istiyoruz, el ele verip bataklığı kurutursak sivrisinek kalmayacak.  Bizim isteğimiz velilerin biraz daha duyarlı olması. Çünkü o araçlarda kendi çocuklarımız var.

26 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR