“Entegre Sağlık Kampüsü son durak hastanesi olacak”

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık “Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, son durak hastanesi olacak” dedi.Derince Eğitim ve Araştı...

BÜYÜT


Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık “Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, son durak hastanesi olacak” dedi.
Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni kurulan Nükleer Tıp Kliniği ve ilimizde yapılan sağlık yatırımlarının ele alındığı toplantıda konuşan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık, “KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin üç katı büyüklükte olan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, son durak hastanesi olacak” dedi. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni kurulan ve dün itibari ile resmen açılan Nükleer Tıp Kliniği hakkında bilgi vermek, ilimizde gerçekleştirilen sağlık yatırımlarının ne aşamada olduğunu açıklamak üzere dün Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kahvaltılı bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Aydınlık, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Soner Şahin, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Dr. Ramazan Kocaaslan, Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Hasan Dinelek, Nükleer Tıp Kliniği doktorları Elif Acar ile Şebnem Duygulu ve diğer hastane çalışanları ile doktorlar hazır bulundu. Nükleer Tıp Kliniği hakkında önemli bilgiler veren Aydınlık, “KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin üç katı büyüklükte ve temeli bir buçuk ay sonra atılacak olan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, son durak hastanesi olacak” dedi.
“SEVKLERDE SORUN YOK”
Nükleer Tıp’ın daha önce Sağlık Bakanlığımıza bağlı hastanelerde olmayan bir hizmet olduğunu belirterek sözlerine başlayan Hasan Aydınlık, “Bu tedaviden öte bir tanı yöntemidir. Artık ilimizde bu tür ünitelerin olması hastanelerimizin sağlık alanında üs olarak kullanıldığını gösteriyor. 6 yüz bin TL ile kurulan Nükleer Tıp Ünitemizde 2 uzman doktor, 2 teknisyen, 1 hemşire, 1 sekreter ve 1 temizlik personeli görev yapmakta. Bu hizmetimizde başka hastanelerden sevklerde sorun yaşanmıyor. Gelen hastaları rahatlıkla kabul edebiliyoruz. Her geçen gün hasta yoğunluğu da artıyor. Günlük 40-50 hasta gelmekte” şeklinde konuştu.
“SADECE HASTA ALACAĞIZ”
Sonrasında ilimizdeki sağlık yatırımları ile ilgili bir sunum gerçekleştiren Aydınlık, “Yapılan yatırımlar bölgemiz için nimet. 1 milyar liralık yatırım olan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin üç katı büyüklükte. Ayrıca son durak hastanesi özelliği taşıyacak. Yani buraya gelen hastalar başka bir hastaneye sevk edilmeden buradan ayrılacak. Bölgenin ihtiyacı burada görülecek. Bu yatırım tüm kapalı alanlarımız kadar yatırım demek” dedi. Ayakta tedavi ve teşhis yöntemi dışındaki tedavilerde il dışına hastanın gitmemesine önem verdiklerini de ekleyen Aydınlık, “Hastalarımızın il dışına gitmesini önlemeye çalışıyoruz. En kısa zamanda sadece dışarıdan hasta alır düzeye geleceğiz” dedi.
GÖLCÜK’E DİŞ MERKEZİ
Suriye, Libya gibi ülkeler başta olmak üzere il dışından da hastaların ilimize geldiğini ekleyen Hasan Aydınlık, “Tabii ki önceliğimiz hizmet sunmaya zorunlu olduğumuz vatandaşlarımız” ifadelerini kullandı. Gölcük ilçemizde müstakil bir diş merkezi yapma düşüncelerinin de olduğunu söyleyen Aydınlık, “Gölcük Belediyesi karşısında D-100’e paralel olarak kurulacak olan merkez 20 ünitelik olacak. Her türlü diş tedavisi yapılabilecek” dedi. Derince Araştırma Hastanesi’nin neredeyse ikinci bir üniversite hastanesi gibi olduğunu da vurgulayan Aydınlık, “Burada yatak sayımız yetersiz kalıyor. Bu yüzden 3 bin metrekarelik bir ilave ofis binası da yapacağız” şeklinde konuştu.
20 YOĞUN BAKIM DAHA
Kocaeli Devlet Hastanesi ek hizmet binasının da ihalesinin 11 Ekim’de yapılacağını söyleyen Aydınlık, “Tamamlanma aşaması olarak iki yılı öngörüyoruz. Turan Güneş Caddesi’nden acil girişi olacak” dedi. Yoğun bakım ünitelerinde bulunan bakım hastaları için de bir düşüncelerinin olduğunu söyleyen Aydınlık, “Bu hastalarımıza aileleriyle birlikte yoğun bakımda değil de evdeymiş gibi bir ortam oluşturacağız. Yine 24 saatlik kontrolümüzde olacaklar” dedi. 2005 yılında 6 yoğun bakım ünitesinin var olduğunu bugün ise ikinci basamak 95 tane, birinci basamak 88 yoğun bakım ünitesinin olduğunu açıklayarak, “Kocaeli Devlet’in ek binasına da 20 tane daha açmayı düşünüyoruz” dedi.
NÜKLEER TIP NEDİR?
En basit tanımıyla hastalıkların tanı ve tedavisinde radyoaktif maddelerin kullanımıdır. Güvenilir, ağrısız ve pek çok yöneteme göre bazı hastalıkları önceden gösterebilen bir görüntüleme yöntemidir. Radyoaktif maddeler veya bununla hazırlanan bazı özel kimyasal bileşikler vücuda verilerek ilgili organ ve sisteme ait fizyolojik görüntüler elde edilmekte ve bu yolla birçok organ ve sistemin fonksiyonları değerlendirilmektedir. Başta tiroit hastalıkları olmak üzere bazı hastalıklarda ve kemikleri tutan kanserlerde tedavi amaçlı radyoaktif madde uygulamaları yapılmaktadır.

09 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR