Ensar Öğüt: Aktaş sınır kapısı açıldığı için çok mutluyum

CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve Ardahan 22, 23, 24. dönem milletvekilli yapan Ensar Öğüt; 10 yıl boyunca büyük mücadeleler verdiği Çıldır Aktaş k...

BÜYÜT

CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve Ardahan 22, 23, 24. dönem milletvekilli yapan Ensar Öğüt; 10 yıl boyunca büyük mücadeleler verdiği Çıldır Aktaş kapısının açılış törenlerine katılarak, “Sınır kapımız açıldı. Çok emek verdiğim bir hayalim daha gerçek oldu, çok mutluyum” dedi.

TOBB ve Bakanlık ile protokol tarafından açılışı yapılarak ilk TIR’ın geçtiği Aktaş Sınır Kapısı projesi için TBMM’de  ilk soru önergesini  Ensar Öğüt vermişti. Yine, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ile kurduğu ilişkiler sayesinde, Azerbaycan’ı Gürcistan üzerinden Türkiye’ye bağlayan yolun da yapımına önayak olmuştu. Öğüt,  her fırsatta Aktaş Sınır kapısını meclis ve kamuoyu gündemine taşımış, sık sık önergeler vererek projeyi takip etmişti.


ALİYEV’E ÖNERİYİ O SUNMUŞTU

Ardahan için Bakü Tiflis Demiryolu ve Aktaş Sınırı Kapısının açılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Ensar Öğüt, “Geçmişte Meclis eski Başkanı Köksal Toptan ve MHP Milletvekili Atilla Kaya’nın da içinde olduğu bir heyetle birlikte Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın İlham Aliyev’i ziyaret ettik. Burada iki ülke arasında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Aktaş Sınır Kapısı’nın açılması için Sayın Aliyev’e Gürcistan tarafındaki yolun yapılması için ricada ve öneride bulundum. Sunduğum öneride,  Gürcistan’ın ekonomik sıkıntısının bulunması sebebiyle Gürcistan’a gaz veren Azerbaycan hükümetinin Zagalata şehri ile Aktaş Sınır Kapısı arasında 186 kilometrelik yolun Azerbaycan tarafından gaz ücretine karşılık yapılıp, Türkiye ile Azerbaycan arasında karayolunun kurulmasını dile getirdim. Sayın Aliyev de bu önerimi çok beğendi ve talimat vererek proje çalışmasını başlattı. Kimden çıktığı önemli olmasa da bölge insanı olarak bu düşüncenin benden çıkmasına sevindim. Sayın Aliyev kendi lisanıyla ‘Sayın Öğüt kardeşim gelenay bu projeye başlayacağız’ diyerek bize bu müjdeyi verdi. Nihayet bu yol yapıldı” dedi.

 

ÖĞÜT’TEN SIKI TAKİP BIKTIRMIŞTI

TOBB tarafından yapılan Aktaş Sınır Kapısı projesinin başlatılması ile ilgili için bir anısını da anlatan Ensar Öğüt, “Bugün açılışını yaptığımız projeyi kuşkusuz TOBB ve Bakanlık yaptı. Ancak bizim ısrarımız ve takibiz olmasaydı ne derece sonuç alınırdı tartışılır. Çünkü sınır kapısı düşünülmüştü ama sürekli sürüncemede bırakılıyordu. Ben bu sorunu TBMM’de o dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya ilettim. Sürekli ısrarda bulundum. Bakanı adeta bıktırdım. Bakan’da konuyu TOBB’a aktardı.  Öyle ki açılışta birlikte olduğumuz Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu gece beni arayarak, ‘Sayın Öğüt, sana söz veriyorum Bakan’ı rahat bırak. Bu kapıyı açacağız, bu inşaatı başlatacağız’ deyip bana müjde vermişti. Benim için çok anlamlı ve hayatım boyunca unutamayacağım bir mutluluk yaşattı. Şimdi bu mutluluk büyük bir sevince dönüştü” dedi.


KAPI ÇOK ÖNEMLİ,  DÖRT ÜLKEYE AÇILACAK

Öğüt, Çıldır Aktaş Sınır Kapısının önemin çok büyük olduğuna dikkat çekerek, “Bu kapı dört ülkeye açılacak Türkiye’nin en büyük 3. sınır kapısıdır. Doğu kapısının kapalı olması nedeniyle zengin Ermeni iş adamları bu kapıyı kullanarak ticaretin gelişmesine Çıldır’ın kalkınmasına Ardahan’ın gelişmesine katkı sağlayacaktır. Projesinden, yapımına, işçiliğinden destek verenine kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

19 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR