Altunyuva açıkladı: Belediye çalışanına açılışa git baskısı!

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, düzenlediği basın toplantısında partisinin seçim bildirgesini değerlendirdi. Gündemi de değerlendiren Altunyuva, Cumh...

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, düzenlediği basın toplantısında partisinin seçim bildirgesini değerlendirdi. Gündemi de değerlendiren Altunyuva, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimize geldiği günde belediye çalışanlarının haftalık tatil günü olan cumartesi günü gerçekleştirilen açılış törenine katılmalarının zorunlu tutulduğu ve yoklama alındığını duyurdu. Bu söyleminin iddiadan ibaret olmadığını savunan Altunyuva, katılma zorunluluğunu içeren yazının bir kopyasını basın mensuplarına sundu.

 

“DEĞERLERİMİZLE DALGA GEÇİLİYOR”

Toplantıda CHP’nin Seçim Bildirgesi’ni değerlendiren Altunyuva, 13 yıllık AKP iktidarı döneminde gündeme gelen bazı olayları hatırlattı. Ortadan kaldırılacağı belirtilen yoksulluğun AKP döneminde çok arttığını belirten Altunyuva, “Ülkedeki yolsuzluklar 17 Aralık’tan dolayı biliniyor. Ülkenin parsel parsel satıldığını kendileri dile getiriyor. Geçtiğimiz yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı da devir teslim töreninde pek çok şeyi açıklamıştı. Tüm bunlar bir yana Bakanların ‘Bakara makara’ sözlerini anımsayacaksınız. Bu ülkenin değerleriyle dalga geçiyorlar” dedi.

 

STRATEJİLER GELİŞTİRİLDİ

CHP’nin seçim bildirgesi hakkında da konuşan Altunyuva, yaşanacak bir Türkiye hedefiyle yola çıktıklarını kaydetti. Dört ayaklı bir strateji geliştirdiklerini belirten Altunyuva, “Bunun ilk ayağında katılımcı demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, devletin saydamlığı ve hesap verebilirliğini güçlendiren politikalar, ikinci ayağında ülkenin uluslararası rekabet gücünü artıracak politikalar, üçüncü ayağında ekonomik gelişmeden her vatandaşın pay alabileceği hakça paylaşım, son ayağında ise yapılan bu stratejilerden elde edilen kazanımların devamlılık ve sürdürülebilirliğe yönelik politikalar var” ifadelerini kullandı.

 

DEVLET ADAMI KÜLTÜRÜ

Açıklanan bildirge ile iktidara hazır olduklarını kamuoyuna sunduklarını belirten Altunyuva, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımız kimi desteklerse desteklesin bizim vatandaşımızdır. Biz toplumsal barışı sağlayabilecek, güvenli gelecek kurgusunu yapabilecek, herkesin işinin-aşının olabileceği garantisini veren tek partiyiz ve bunu iktidarımızda sağlayacağız. Biz, iktidarımızda halkından korkmayan ve onlarla bütünleşebilen devlet adamı kültürünü yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu.

 

“VALİ BİLE İTİLİP KAKILDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimiz ziyaretini değerlendiren Altunyuva’nın açıklamaları şok etkisi yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı niteliği ile değil, adeta bir parti başkanı edasıyla geldiğini belirten Altunyuva, “Gelişi kent halkı tarafından hoşnut karşılanmadı. İnsanlar yollarda perişan olurken güvenliğin bu kadar abartılması da ayrı bir durumdu. Basından aldığımız bilgi ve gördüğümüz fotoğraflara göre bu kentin valisi bile bu ortamda itilip kakıldı. Bu çok acı bir şey. Yurttaşlarla koruma görevlileri arasında kavga çıktığını duyduk. Cumhurbaşkanı kendi halkından korkuyorsa bu şekilde yurt gezileri gerçekleştirmesin. Bu korkunun sebebi nedir? Bu kente ilke defa Cumhurbaşkanı gelmiyor. Ancak ilk defa bu kadar yoğun bir koruma söz konusu” sözleri ile eleştiride bulundu.

 

“TAM BİR KOMEDİ”

Açılış bayramını bir komedi olarak değerlendiren Altunyuva, açılışının yapılacağı belirtilen listelerdeki projelerin bir kısmının daha önce de açılışlarının yapıldığı, bazı projelerden de projenin yapıldığı yerdeki kişilerin bile haberinin olmadığını söyledi. Hatta buradaki projelerden bazılarının açılışlarını da daha önce başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığını ifade eden Altunyuva, “Bu projelerin içinde tam Aziz Nesin kitaplarına konu olacak tuhaflıklar vardı. Örneğin Ketenciler Köyü İlköğretim Okulu’nun açılışı yıllar önce yapıldı, ama kullanılmıyor. 2012 yılında bu yapı yenilenmek istenmiş ancak köy Kartepe’ye bağlanınca çalışma yarım kalmış, öğrenciler okul varken taşımalı sisteme mahkum edilmiş. Bunun yanında iktidardan önce yapılan Arslanbey Yerleşkesi ile yapılmayan köy meydanlarını da anlamak mümkün değil” dedi.

 

BELEDİYE PERSONELİ ZORLA GETİRİLDİ

Açılış projelerinin ardından Altunyuva ilginç bir iddiayı ortaya attı. Altunyuva, açılış bayramının kalabalık şekilde gerçekleşmesi için Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına duyuruda bulunulduğunu iddia etti. Konu hakkında açıklama yapan Altunyuva, “Bu duyuruya göre çalışanların katılımları zorunlu tutulmuş, yoklamalarının grup ve birim amirleri tarafından yapılacağı bildirilmiştir. Tatil gününde personeli zorla ve korkutarak açılış için çağırılması, hukuk devletinde olmaması gereken bir durumdur” dedi. altunyuva, açılışa gitmediği için soruşturma tehlikesi bulunan vatandaşlara ise CHP olarak her türlü hukuki desteği sağlayacaklarını söyledi.

 

“BU YAPILAN AYIPTIR”

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva son olarak da Vinsan Kampüsü’nde bulunan Vezirçiftliği Spor Salonu’nun duvarındaki Atatürk portresinin yanına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun fotoğrafının asıydığını, Atatürk’ün portresinin ise değiştirilerek yerine karanlık ve bulanık bir fotoğraf konulduğunu açıkladı. Bunun bilinçli yapıldığını söyleyen Altunyuva, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün fotoğrafı değiştirilmiş, yerine siyah-beyaz üzerinde oynanarak karartılmış ve adeta korku salan bir öcü gibi gösterilmiştir. Çocukların çalışma yaptığı bu salonda Atatürk karamsar olarak yansıtılmıştır. Bunlar ilkel taktikler. Ayıptır ve çirkindir! Bunları yapmayın. Bu fotoğraf en kısa zamanda yenilenmelidir” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

belge.jpg

21 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

nazif korkmaz - bu BELGE gerçek ise ..durum VAHİM...!... demektir...bu kimlikler KENT yönetiyor..ne diyeceğimi bilemiyorum valla..sadece üzülüyorum...

Yanıtla . 0Beğen 21 Nisan 17:06
01

DOGRU SOZ - FIKRET E (KUSKAN) ÇOK GÜLERDİK SAĞOLSUN ALTINYUVA DA ONU ARATMIYOR

KOMEDİ FİLMİ KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR..

FİNALİ 7 HAZİRAN AKŞAMI

Yanıtla . 0Beğen 21 Nisan 17:06
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR