Üniversite hastanelerindeki 45 bin çalışana garanti gelir

Sağlık çalışanlarına ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının Torba Yasa içinde yer almasının ardından üniversite hastanelerinde çalışanlar için de aylık...

BÜYÜT

Sağlık çalışanlarına ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının Torba Yasa içinde yer almasının ardından üniversite hastanelerinde çalışanlar için de aylık mahsuplaşma hakkı TBMM gündemine taşındı. Sağlık Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, “Ek ödemede aylık mahsuplaşma yürürlüğe girdiğinde garanti gelir olarak alacakları ek ödeme, çalışanların yaşadığı mağduriyeti belli ölçüde giderecektir.” dedi.
Sağlık-Sen’den yapılan açıklamada, Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde, ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkının üniversite hastanesi çalışanlarına da uygulanmasının kararlaştırıldığı, bu çerçevede, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonunda görüşülen ÖSYM Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun teklifinde düzenleme yapıldığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, yaklaşık 45 bin üniversite hastanesi çalışanını ilgilendiren mahsuplaşma hakkı için YÖK Kanunu'nun 58. maddesinde düzenleme yapılıyor. Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte üniversite hastanesi çalışanları da Sağlık Bakanlığı çalışanları ile birlikte ek ödemede aylık mahsuplaşma hakkından yararlanmış olacak. Döner sermaye yetersizliği nedeniyle düşük ek ödeme alan binlerce üniversite hastanesi çalışanı da artık 375 Sayılı Ek Ödeme Kararnamesi'nde belirtilen ve Ocak 2011 itibariyle sağlık çalışanı için 420 TL olan ek ödemeyi her ay garanti gelir olarak alabilecek.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, üniversite hastanelerinin pek çoğunda çalışanların döner sermaye dağılımındaki keyfi uygulamalar nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, “Ek ödemede aylık mahsuplaşma yürürlüğe girdiğinde garanti gelir olarak alacakları ek ödeme, çalışanların yaşadığı mağduriyeti belli ölçüde giderecektir. Tüm üniversite hastanesi çalışanlarına hayırlı olsun.” dedi.

08 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR