SEDAŞ Ekipleri’nin enerji sağlama mücadelesi

23 Eylül saat 17.00 civarında Kocaeli’de bastıran fırtına, Körfez ilçesinde enerji nakil hatlarını vurdu. Yarımca Trafo Merkezi ile Nuh Trafo Merkezi...

23 Eylül saat 17.00 civarında Kocaeli’de bastıran fırtına, Körfez ilçesinde enerji nakil hatlarını vurdu. Yarımca Trafo Merkezi ile Nuh Trafo Merkezi arasındaki yüksek gerilim hattında 7 demir direk şiddetli fırtınanın etkisi ile yıkıldı. SEDAŞ Arıza ekipleri dağlık arazide enerji vermek üzere mücadele verirken, Sakarya’dan da yedek güç gönderildi.

 

SEDAŞ Körfez Arıza Bakım Ekiplerine Saat 17.00 civarında gelen arıza ihbarı ile Yarımca Hereke arasındaki hattı incelemeye alan Bölge sorumlusu ve bakım ekipleri, hat güzergahına gittiklerinde arızanın çok büyük tesis yıkımı ile gerçekleştiğini belirlediler. Arıza mahalline ulaşan SEDAŞ ekipleri, fırtınanın şiddeti ile Tütünçiftlik, Yarımca, Hereke Otoban güzergahı üzerinde dağlık bölgeden geçen vadi atlamaları ile ilerleyen 477 MCM iletkeni taşıyan çift devre enerji nakil hattında, 30 metrelik demir kafes direklerden yedi tanesinin domino taşı gibi arka arkaya devrilmiş olduğunu gördüler.

 

Vinç ve aracın geçemeyeceği arazi içinde çok büyük emek ve işçilik ile sahada yeniden yapılması gereken ancak direk temellerinin açılarak 30 metrelik direklerin yeniden montajının sağlanması için çok uzun zamana ihtiyaç duyulması nedeniyle, bu hattın farklı bölgelerden beslemesinin yapılması konusunda SEDAŞ ekipleri seferber oldular. Havanın kararması ile SEDAŞ bakım ekipleri daha zorlu bir mücadele ile çalışmalarını sürdürdüler. Yarımca bölgesinde sanayi kuruluşları, Gaz dolum tesisleri, Gübretaş Fabrikası, Şirinyalı bölgesi ve Yukarı Hereke bu büyük arızadan etkilenen bölgeler oldu. Fırtınanın şiddeti ile enerji hatlarına verdiği zarar sonucu oluşan kesinti nedeniyle, Çağrı merkezindeki arama sayısı rekor seviyeye ulaştı. 477 MCM iletken kesitli 34 bin 500 voltluk enerji hattındaki direk yıkımı sonucu bölgede 64 özel müşteri trafosu ve 22 adette SEDAŞ trafosu enerjisiz kaldı. SEDAŞ ekipleri yıkılan 7 direğin bulunduğu güzergahı devre dışı bırakarak, bay pas edilen güzergahı Hereke ve Yarımcadan ayrı ayrı beslemek ve enerjisiz tüketici kalmaması için çalışmalarını gece boyunca sürdürdüler.

24 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR