Kapasite kullanım oranı düştü

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından ilimizin eylül ayı sanayi kapasite kullanım oranı açıklandı. Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açıkladığı verile...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından ilimizin eylül ayı sanayi kapasite kullanım oranı açıklandı. Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun açıkladığı verilere göre Kocaeli’deki kapasite kullanım oranı yüzde 70,3 olarak gerçekleştiği belirtildi. Oran, eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,4 puan, bir evvelki aya göre 0,1 puan düştü.

 

KUR ARTIŞININ ETKİSİ

Veriler hakkında açıklama yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizde, 2015 yılının başından bu yana kapasitelerin hemen hemen yatay seyrettiğini görüyoruz. Firmalarımızdan aldığımız geri bildirimlerde kapasitelerdeki düşüş nedeninin sezona ve kur artışlarına bağlı olduğunu gördük. Buna rağmen, firmalarımızın yüzde 44’ü kapasitelerinin bir evvelki aya göre artış kaydetti” dedi.

 

“PARALEL SEYİR SÜREBİLİR”

Firmalarımızın yüzde 23’ünün ekim ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artmasını ve yüzde 53’ünün de bu miktarın değişmeyeceğini, yüzde 23’ü azalacağını beklediğini dile getiren Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın yüzde 19’u dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 69’u sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ve yüzde 12’si azalacağını beklentisi içindeler. Buna göre, önümüzdeki ayda da ilimizdeki kapasite kullanımındaki paralel seyrin devam edeceğini söyleyebiliriz” dedi.

29 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR