Hizmet-İş’ten anlamlı destek

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı İrfan Gün, sendikal anlayış açısından büyük farklılıklar gözetmelerine...

BÜYÜT

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı İrfan Gün, sendikal anlayış açısından büyük farklılıklar gözetmelerine rağmen DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ve DSC işçilerine sahip çıktı, polis saldırısını kınadı.

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası Kocaeli 1 No’lu Şube Başkanı İdris Ersoy, dün bir yazılı açıklama yaparak, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’na bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten çıkarılan DSC Otomotiv işçilerine sahip çıktı. Ersoy yazılı açıklamasında şunları kaydetti “Kartepe ilçesi Suadiye mevkiinde bulunan Hundai fabrikasının kuruluşu Göney Kore sermayeli koltuk üreten DSC Otomotiv fabrikasında işten çıkarılan 35 emekçi arkadaşımızın haklı direnişini Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası olarak destekliyoruz. Sözde ekonomik kriz bahane gösterilerek işten çıkarılan ama yerine yeni sendikasız işçilerin alınması anayasal bir suçtur.

POLİS SALDIRISINI KINADI
Demokrasiyi içine sindiremeyen kişilerin örgütlenme hakkına kısıtlama getiren bir zihniyetin dışa yansımasıdır. Hundai fabrikasının ve yan kuruluşlarının sendikal örgütlenmeye karşı bu kadar tavırlı olmalarını anlamak açıkçası mümkün değildir. Yurtdışından gelip bu ülkede bazı kişileri yanınıza alıp bu ülkenin emekçilerinin örgütlenme hakkını gasp edemezsiniz. Hele hele Anayasal haklarını hiç engelleyemezsiniz. Emeğine sahip çıkanları dövdürtemezsiniz. Meslektaşımız Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı’na ve emeğini savunan işçilere reva görülen bu şiddeti kınıyoruz. Emniyet güçlerimizin bu konuda daha hassas davranmasını ve sorumlularının da gerekli cezaya çaptırılacağına olan inancımızı da korumaktayız.” İdris Ersoy’un desteği birbirlerine zıt iki konfederasyonun saldırılara karşı ortak mücadele vermesi açısından önemli bir gelişme olarak yorumlandı.

25 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR