Bakan Işık, Türk Harb-İş sendikasını ziyaret etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve beraberindekiler Harb-İş Sendikasını ziyaret ettiler. Burada açıklama yapan Bakan Işık, "Teknolojinin...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve beraberindekiler Harb-İş Sendikasını ziyaret ettiler. Burada açıklama yapan Bakan Işık, "Teknolojinin hızla geliştiği bir dünyada bizim kendi teknolojimizi ve silahımızı üretmemiz ve o silahın güvenlik kodunun bizden başka kimsenin elinde olmaması bizim için hayati derecede önemli. Bu paralel yapının, özellikle son dönemde TÜBİTAK'taki savunma sanayi projelerini yürüten kritik personelin cep telefonlarını sahte isimlerle dinlemesinin arkasında da bu gerçek yatıyor" dedi.

 

AKIL İŞİ DEĞİL

Bakan Işık “Savunma sanayinin ihmalinin nelere mal olduğunu Kıbrıs Barış Harekatı'ında çok net olarak gördüklerini ve bu alanda Türkiye'nin kendine yeter bir ülke konumuna yükselememesi durumunda da her zaman güvenlik tehdidi altında bulunacağız. Savunma sanayine dünyanın tam merkezinde bulunan bir ülkenin yatırım yapmaması akıl işi değildir" ifadesini kullandı.

 

SİLAHLARIMIZA KISITLAMA GELMİŞTİ

Bakan Işık, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda o güne kadar Türkiye'ye verilen pek çok silahın kullanılmasına kısıtlılık getirildiğini, hatta daha yakın bir zamanda "benim tankımı terörle mücadelede kullanamazsın" diyen ülkeleri gördüklerini vurgulayarak, "O açıdan savunma sanayi bu ülke için kritik sektördür. Savunma sanayi sadece istihdam, eğitim açısından değil, aynı zamanda ülke güvenliği açısından atılmış bir adımdır. Bu alanı biz bu açıdan da özellikle Türkiye'nin ihtiyaç odaklı gelişim alanı olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

"YERLİLİK ORANI YÜZDE 55'İ ÜZERİNDE"

Bakan Işık, daha önce "tersanede iş yok, ne yapalım kardeşim" diyen insanların yerli üretime ağırlık verdikçe "tersanede eleman yok, eleman almamız lazım" demeye başladıklarını, şu anda tersanede işe yetişemediklerini dile getirdi. Türkiye'nin artık savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 55'in üzerine taşımayı başardığını, hedeflerinin yerlilik oranını daha da arttırmak olduğunu kaydeden Bakan Işık, "Artık istiyoruz ki Türkiye kendi ihtiyaçlarını en yüksek derecede kendisi üretsin. Bunu yaparken kendi teknolojisini kendisi geliştirsin" dedi.

 

HEDİYE VERİLDİ

Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı Turhan Yıldız, Bakan Işık'ın ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi, çalışanlarla ilgili bazı sorunlarını iletti. Işık, konuyla yakından ilgileneceğini ifade etti. Bakan Işık, daha sonra Gölcük ilçesinde esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla görüştü.

21 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR