Barbaros Mahallesi için bakanlık bu siteyi satın aldı

12 yıldır kaldırılmayı beklenen Körfez Barbaros Mahallesi için sona gelindi. Kentsel dönüşüm kapsamı içerisine alınan mahalle yakında kaldırılacak. Çe...

BÜYÜT12 yıldır kaldırılmayı beklenen Körfez Barbaros Mahallesi için sona gelindi. Kentsel dönüşüm kapsamı içerisine alınan mahalle yakında kaldırılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu mahalle için Emlak Konut’tan 196 daire 11 dükkanı kapsayan bir site satın aldı

EV İSTEYENE İŞTE EV
Barbaros Mahallesi’nin kaldırılması konusunda başlatılan girişimler nihayet meyvesini verdi. Sanayi kuruluşlarına yakınlığıyla bilinen Barbaros Mahallesi yakında kaldırılacak. Burada oturan vatandaşlar için yeni yerleşim alanları sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 22 dönüm üzerindeki mahalle için Körfez Kent bölgesinde emlak Konut tarafından yaptırılan 196 lüks daireyi satın aldı. Dairelerin tümü aynı site içinde bulunuyor.

LÜKS DAİRELER
Körfez ve Yenikent arasında Emlak Konut tarafından yapılan daireler 2015 yılında teslim edilecek. 6 blok 196 daire 11 dükkandan oluşan site içerisinde kapalı otopark, çocuk parkları, oyun ve spor alanları, sosyal ve dini tesis ile bir de lise bulunacak. Çift asansörlü binalar depreme dayanıklı sistemlerle inşa ediliyor. Emlak Konut güvencesinde yapılan daireler 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 şeklinde inşa ediliyor.

İSTEYENE PARA
Daha önce yapılan açıklamada Barbaros Mahallesi’nin kaldırılması konusunda Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan isteyene parası, isteyene evinin karşılığında ev verileceğini söylemişti. Mahalle sakinlerinin kararı doğrultusunda işlemler hızlanacak. Yöneticiler bölgenin kaldırılabilmesi için müşterek bir noktada buluşulması gerektiğini söylüyor.

FARK ÖDEMEK İSTEMİYOR
Mahalle halkı evlerinin karşılığında kendilerine sunulacak evler için fark ödemek istemiyor. 864 konutun bulunduğu Emlak Konut evlerinden 196 adedi Barbaros Mahallesi için ayrıldı. 115 ile 190 bin TL arasında satışa sunulan evler, mahalle halkına hangi imkanlarla verileceği merak konusu. Yıllardır istimlak edileceği için evlerine bakım yapamayan mahalleli, “Bizi mağdur ettiler, mağduriyetimizin karşılığında daha kolay şartlarla bizi ev sahibi yapsınlar” diyor.

İSTEMEYENLER DE VAR
Barbaros Mahallesi sakinleri kendi aralarında ikilem yaşıyor. Kimi daireler 10 katlı, orada oturamayız diyor, kimi mahalleyi terk etmek istemiyor kimi de bir an önce yeni evlerine geçmek istiyor. Mahallede devam eden bu tartışmalar ise sürecin uzamasına neden oluyor. Yetkililer ise ortak bir fikirde buluşulmasını istiyor.

05 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR