Dr. Gümüş, dikkat eksikliği konusunda uyarılarda bulundu

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Yusuf Yasin Gümüş, “Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” konulu eğitim konusunda seminer verdiKocael...

BÜYÜT

Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Yusuf Yasin Gümüş, “Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” konulu eğitim konusunda seminer verdi

Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hasta Okulu eğitimlerinin aralık ayı programının ikinci eğitimi olan “Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” konulu eğitim önceki gün Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Yusuf Yasin Gümüş’ün sunumuyla hastanenin konferans salonunda yapıldı.

DAVRANIŞ VE TUTUMLAR
Eğitimde DEHB’nin yaşlara göre görülme oranları, gelişimsel süreci, oluş nedenleri, genetik ve çevresel etkenler, beyindeki yapısal ve gelişimsel sorunlar, ilaç tedavisi, anne-baba ve öğretmenler için önerilen davranış ve tutumlar, bireysel tedavi ve DEHB’si olan kişilerde görülen olumlu özellikler konularına yer verildi.

BİLEŞİK TİP
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun, dikkat sorunları, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtileriyle kendini gösteren nörogelişimsel bir rahatsızlık olduğunu belirten Uz. Dr. Yusuf Yasin Gümüş; DEHB’ nin sadece dikkat sorunları olan tip, sadece aşırı hareketlilik ve dürtüselliğin olduğu tip ve her ikisinin de bir arada olduğu bileşik tip olmak üzere üç şekilde değerlendirildiğini belirtti.

RUHSAL RAHATSIZLIK
Gümüş, “DEHB’nin gelişim süreci bebeklik döneminde az ve düzensiz uyku, yeme sorunları, huzursuzluk, çok ağlama gibi davranışlar olurken okul öncesi dönemde; başına buyruk davranma, korku hissetmeme, sık kavga ve kazalara yatkınlık, söz dinlememe, çok konuşma, sabırsızlık gibi davranışlar görülebilmektedir. Okul döneminde; akademik sorunlar, sosyal uyum sorunları, dürtüsel tehlikeli davranışlar, kaza ve yaralanmalar, ergenlik döneminde ise akademik başarısızlık, suça karışma, sosyal uyum sorunları, düşük kendilik algısı, kaza ve yaralanmalar, madde kullanımı ve internet gibi alışkanlıklar görülür. Yetişkinlik döneminde ise mesleki başarısızlık, ilişki problemleri, kaza ve yaralanmalar, madde ve alkol kullanımı, ek ruhsal rahatsızlık gibi durumlar söz konusudur. DEHB’nin oluşumuna genetik etkenler ve çevresel etkenler neden olmaktadır. Eşlik eden ruhsal bozukluklar ise; karşı gelme bozukluğu, davranım bozukluğu, anksiyete bozukluğu, duygudurum bozuklukları, tik bozukluğu, öğrenme güçlüğü, madde kullanımı ya da bağımlılık olmaktadır.

ÜÇ AŞAMALI
DEHB tedavi süreci; ilaç tedavisi, anne-baba ve öğretmen eğitimi, ayrıca gerekli görüldüğünde çocuğun bireysel tedavisi olmak üzere üç aşamalıdır. Bireysel tedavide varsa ek ruhsal sorunlarının tedavisi, kendini programlama, zaman yönetimi, doğru çalışma şekilleri, sosyal beceri eğitimi, birebir eğitim desteği gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. DEHB görülen bireylerin olumsuz özellikler dışında enerjik olma, yaratıcılık, kolay iletişim kurma, esneklik, iyi bir espri yeteneği, sıcak kanlı ve cana yakın olma gibi olumlu özellikleri de vardır ”dedi.

22 Aralık 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR