Mesai vermeyen misliyle ceza öder

Kanunun belirlediği resmi tatiller her çalışan için aslında dinlenme günü olarak belirleniyor. Fakat birçok sektörde işlerin devam etmesi de gerekiyo...

Kanunun belirlediği resmi tatiller her çalışan için aslında dinlenme günü olarak belirleniyor. Fakat birçok sektörde işlerin devam etmesi de gerekiyor. Bu yüzden de resmi tatillerde çalışmalar yapılıyor. İşçinin kabul etmesiyle birlikte (zorla çalıştırılamaz) yapılan bu çalışmalarda fazla mesai ödeniyor. Kanunlarımıza göre yılda 14.5 gün resmi tatilimiz mevcut. Bunlardan 4.5 günü şu sıralarda idrak ettiğimiz Kurban Bayramı'ndan oluşuyor. Daha önce yazdık bir kez daha hatırlatıp asıl konumuza geçelim. Resmi tatillerde çalışan işçiye 2 katı para ödeniyor. Günlüğü 50 lira olan bir işçi, bayramda çalıştığı her gün için ekstradan bir 50 lira daha alıyor. Resmi tatillerdeki çalışmaların parasının ödenmemesi işçiye çeşitli haklar verirken işverenler açısından da cezai işlemi gerektiriyor.


İDARİ PARA CEZASI 270 LİRA
Öncelikle işçinin rızası olmadan yaptırılan çalışmalarda her personel için bu yıl geçerli idari para cezası 270 lira. Bayramlarda çalıştırmasına rağmen işçisine mesai parasını ödemezse farklı cezalar da gündeme geliyor. Önce vermediği ücretin vergiyle ilgili cezalarını ödüyor. Eksik bildirimde bulunduğu için iki asgari ücret tutarında ceza kesiliyor. Ödenmeyen ücret üzerinden hesaplanacak sigorta primleri cezasıyla tahsil ediliyor. İşçi de isterse haklı fesih hakkını kullanarak tazminatını talep edebiliyor. Çalışanlar da bu konuda mağdur edilmişlerse ALO 170 veya Çalışma İl Müdürlükleri kanalıyla şikâyette de bulunabiliyorlar.


İDARİ İZİN BAĞLAMIYOR

Hükümetin aldığı idari izin kararı kamu çalışanlarına 2.5 günlük bir ek izin süresi getirdi. Fakat özel sektör bundan faydalanamadı. Eğer idari izin sayılan pazartesi, salı ve çarşamba öğleden önce çalışmışsanız maalesef bu günlerde bayram mesaisi alamıyorsunuz. Özel sektör çalışanları için bayram mesaisi hesabı, çarşamba günü öğleden sonra başladı.

28 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR