Anayasa Toplantısını kimse önemsemedi

Kocaeli Sivil Anayasa Platformu’nun ev sahipliğinde Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kocaeli Anayasa Toplantısı” nda bin kişi kapasiteli salonda...

BÜYÜT

Kocaeli Sivil Anayasa Platformu’nun ev sahipliğinde Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kocaeli Anayasa Toplantısı” nda bin kişi kapasiteli salonda sadece 100 kişi vardı. Panele konuşmacı olarak katılması beklenen 5 yazardan üçü de diğer işlerinden dolayı panele katılmadı.

Kocaeli Sivil Anayasa Platformu tarafından düzenlenen “Anayasa Toplantısı Kocaeli” isimli toplantı, düzenleyenler adına büyük bir hayal kırıklığı oldu. Dün öğlen saat 13.00’de başlaması gereken toplantı 45 dakika gecikmeli olarak başladı. Sabancı Kültür Merkezi’nin bin kişilik olan salonunda düzenlenen toplantıya ortalama 100 kişi katıldı. Ayrıca, panele konuşmacı olarak katılması beklenen 5 yazardan ikisi gelmedi. Panelin moderatörlüğünü üstlenen Gazeteci Balçiçek İlter de başka bir programı dolayısıyla panele gelmedi.

KONUŞMACILAR BİLE GELMEDİ
Panele konuşmacı olarak katılması beklenen Gazeteci Yazar Avni Özgürel hasta olduğu için, Cengiz Çandar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün programı dolayısı ile İran’da olmasından dolayı ve moderatör Gazeteci Balçiçek İlter de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun programına katıldığı için panelde yerlerini alamadı. Veysel Uçum’un moderatörlüğünü üstlendiği panele konuşmacı olarak, Doç. Dr. Osman Can, Yazar Hidayet Şefkatli Tuksal ve Emekli Diplomat Akın Özçer katıldı.

KATILIM DÜŞÜKTÜ
Panele DSP İl Başkanı Yakup Kalmuk, BBP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, SP Eski İl Başkanı Mehmet Aras, SP İzmit İlçe Başkanı Mustafa Can, KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, Gönüllü Kültür Teşekkülleri üyeleri ve az sayıda vatandaş katıldı. Panelin açılış konuşmasını Sivil Anayasa Platformu adına Bahri Odabaş yaptı. Sivil toplum kuruluşlarının önemine değinen Odabaş, “Sivil toplum kuruluşları toplumun önünü açmaya ve yol göstermeye çalışmaktadırlar” dedi. Ardından, panelin ilk konuşmasını Hidayet Şefkatli Tuksal yaptı.

HERKES MERSİN’E TÜRKİYE TERSİNE
Daha sonra söz alan emekli Diplomat Akın Özçer de konuşma yaparak, “Demokrasi kavramı sürekli değişen bir kavramdır. Mevcut anayasanın değişmesi gerekir. Çünkü mevcut anayasanın temelleri darbeye dayanmaktadır. Bu davranışla herkes Mersin’e giderken Türkiye tersine gitmektedir. Bu davranışlar Türkiye’ye yakışmamıştır. Tüm bu nedenlerden dolayı anayasa sürekli değiştirilmeye çalışılmıştır” şeklinde konuştu. Panelin ilerleyen bölümlerinde diğer konuşmacılar da görüş ve düşüncelerini az sayıda olan katılımcılara anlattı.

13 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR