Çivi çakılamaz denilen binaya üretim tesisi kurdular

Karabaş Mahallesi’nde bulunan Halit Ersoy Apartmanı 1999 depreminden sonra orta derecede hasar gördü. Güçlendirme çalışması haricinde bir çivi çakmanı...

BÜYÜT

Karabaş Mahallesi’nde bulunan Halit Ersoy Apartmanı 1999 depreminden sonra orta derecede hasar gördü. Güçlendirme çalışması haricinde bir çivi çakmanın dahi yasak olduğu binaya Doyum Gıda üretim tesisi kurdu

1999 Marmara Depremi sonrasında orta hasar raporu alan, kent merkezindeki Halit Ersoy Apartmanı’nda günlerdir apartman sakinleri ve binaya yeni bir tesis inşa eden Ömer Ubay arasında gerginlik yaşanıyor. Bina sakinleri orta hasar raporu alan binaya tek bir çivi dahi çakılamayacağını iddia ederken Doyum Gıda’nın sahibi Ömer Ubay, “Korkulacak bir şey yok” demekle yetiniyor.

ORTA HASARLI
Evlerinde rahat uyuyamadıklarını söyleyen apartman sakinlerinden İsmail Bilican, hiçbir yetkilinin kendileri ile ilgilenmediklerini iddia etti. Bilican şöyle konuştu; “Bu insanlar sanırım çok güçlü.1999 depreminde bu bina orta hasarlı olarak teyit edildi. Biz gerekli tüm onarımını yaptık ve bize bir belge verildi. Bu binaya bırakın fabrikayı bir tek çivi dahi çakamayız.

“PİS KOKUDAN MAHALLELİ RAHATSIZ”
Buna rağmen buraya hepimizin hayatını tehlikeye atarak fabrika kuruluyor. Akşamları çıkan pis kokudan tüm mahalle rahatsız. Buraya basit inşaat ruhsatıyla fabrikasını kurdu ve bir yetkilide gelip ne yapıyorsun sen demedi. Bir şeyler yapılması için illa ölmemiz mi gerekiyor. Belediyeye sürekli dilekçe veriyoruz; fakat kimse bize geri dönmedi.”

“DİLEKÇEMİZİ YOLLADIK”
Apartman yöneticisi Ziya Demir ise fabrikanın sadece deprem açısından değil birçok konudan kendilerine korku verdiğini belirterek, “Daha geçtiğimiz ay fabrikasında yangın çıktı. Canımızı zor kurtardık sürekli diken üzerindeyiz. İzmit Belediyesi’ne 24 Mayıs 2012’de ilk dilekçemizi yolladık, yollamaya devam ediyoruz; fakat hala bir cevap alamıyoruz. Apartman içinde bir sürü kolonları yıktı, kocaman gaz boruları monte etti” dedi.

“BİZİ BU ÇİLEDEN KURTARIN”
Ziya Demir birçok alt yapı çalışmasında Doyum Gıda’nın ruhsat aldığını, bu ruhsatları kimin nasıl verdiklerini merak ettiklerini söyleyerek; “İmalat yapabilmek için sanayi doğal gazı çektirdi. Buna kim ruhsat verdi. Tüm bunlara rağmen kalkıp bizi sizi bu apartmana sokmam diye tehdit ediyor. Başta İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı ve tüm yetkilileri göreve çağırıyorum. Bizi bu çileden artık kurtarın” şeklinde konuştu. Firmayı mahkemeye verdiklerini de belirten Demir, kimsenin kendilerine yardım eli uzatmadığını söyledi.

24 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR