SEDAŞ’ta yeni dönem: 954 yüklenici firma çalışanı kadrolu oldu

SEDAŞ, müşterilerine verdiği hizmeti bir adım daha ileriye taşımak amacıyla şirketin yönetim ve destek hizmetlerinde yeni bir yapılanma stratejisi gel...

BÜYÜT

SEDAŞ, müşterilerine verdiği hizmeti bir adım daha ileriye taşımak amacıyla şirketin yönetim ve destek hizmetlerinde yeni bir yapılanma stratejisi geliştirdi. Bu karar doğrultusunda TES-İŞ ile imzalanan toplu iş sözleşmesi neticesinde yüklenici firmalardan alınan hizmetler artık SEDAŞ bünyesinde gerçekleşecek

Taşeron sistemi üzerine tartışmalar sürerken SEDAŞ büyük bir atılım yaptı. Elektrik dağıtımında bu zamana kadar arıza, bakım - onarım, endeks okuma, açma - kesme işlemlerini taşeron firmalardan hizmet alım yoluyla sürdüren SEDAŞ, 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle bu işlemleri kendi bünyesinde yapılandıracak ve bundan sonra 954 yüklenici firma çalışanı SEDAŞ’ta kadrolu olarak çalışmaya başlayacak.

ÇALIŞANLAR ARTIK ŞİRKET BÜNYESİNDE

Sakarya Elmas Otel'de düzenlenen toplu sözleşme ve taşeron işçilerinin kadroya alınma imza töreninde konuşan SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven, şirketin müşterilerine verdiği hizmeti bir adım daha ileriye taşımak amacıyla şirketin yönetim ve destek hizmetlerinde yeni bir yapılanma stratejisi geliştirdiklerini söyledi. Artık yüklenici firmalarda çalışan taşeron işçilerden aldıkları hizmeti, bu işçileri kendi bünyelerine katarak devam edeceklerini dile getiren Güven, "Elektrik dağıtımında bu zamana kadar arıza, bakım, onarım, endeks okuma, açma, kesme işlemlerini taşeron firmalardan hizmet alım yoluyla sürdüren SEDAŞ, 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle bu işlemleri kendi bünyesinde yapılandıracak ve bundan sonra 954 yüklenici firma çalışanı SEDAŞ'ta kadrolu olarak çalışmaya başlayacak" dedi.

TAŞERON, VERİMLİLİĞİ DÜŞÜRÜYOR
Yeni yapılanma içerisindeki bu önemli değişimin, SEDAŞ'ın bölgedeki faaliyetlerinin başarısını daha da artıracağını kaydeden Güven, "Yüklenici firmaların şirket bünyesine alınmasıyla mevcut önceliklerimizin ve gelecek hedeflerimizin daha iyi karşılanacağına inanıyorum. Şirketimizin imajı ve kurumsal itibarı açısından da değerlendirildiğinde bu yeni yapılanma, çalışanların sahada SEDAŞ'ı temsil etmesi nedeniyle de oldukça önemli. Taşeron işçi sistemi verimliliği düşürüyordu. Şimdi işçilerimizin kafası rahat olacak. Şirketimizin imajı ve kurumsal itibarı açısından da değerlendirildiğinde bu yeni yapılanma, çalışanların sahada SEDAŞ’ı temsil etmesi nedeniyle de oldukça önemli " şeklinde konuştu.


ÇALIŞMALARIMIZ ÇEVREYE ARTI DEĞER KATIYOR
SEDAŞ olarak hizmet kalitesine verdikleri öneme her fırsatta değinen ve bu alandaki çalışmalarını sadece yeni yapılanma ile değil, gerçekleştirdikleri önemli yatırımlarla da desteklediklerini belirten Güven, “Yaptığımız çalışmalarla çevremize artı değer katıyor ve bu anlamda her yıl büyük yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Gebze illerini kapsayan görev bölgemizde 2011 ile 2015 yılları arasında 380 milyon TL tutarında yatırım yapacağız. Bu miktarın önemli bir kısmı ise SCADA ve OSOS projeleri için ayrıldı. Bu projelerimizle ilgili çalışmalarımıza ise hız kesmeden devam ediyoruz” dedi. Yeni yapılanma ile müşterilere verilen hizmet kalitesinin artırılarak, sürdürülebilir kılınması amaçlanıyor” dedi.


SEDAŞ KÖLELİK SİSTEMİNE SON VERDİ
TES-İŞ Genel Sekreteri Mustafa Şahin de, taşeron isteminin kölelik sistemine dönüştüğünü, bu sebeple taşeron işçiliğe karşı çıktıklarını kaydetti. İşçilerin haklarının korunduğu taktirde özelleştirmeye asla karşı olmadıklarını, 'kazan kazan' anlayışını benimsediklerini vurgulayan Şahin, "İşverende kazansın, işçide kazansın. Ancak bu gün taşeron sistemi kölelik sistemi gibi oldu. SEDAŞ buna son verdi. Taşeron işçileri kadroya aldı. Kendilerini teşekkür ediyoruz. Bu Türkiye'ye örnek olsun. İşçiler artık geleceğe daha güvenle bakacak ve işine sahip çıkacak" ifadelerini kullandı.


DİĞER ŞİRKETLERE ÖRNEK OLSUN
TES-İŞ Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu ise “Yıllardır ülkemizdeki sendikaların en önemli sorunu taşeron marifetiyle işçi çalıştırılmasıdır. Taşeron sorunu yaklaşık 15 yıldır SEDAŞ’ın bünyesinde vardır. Biz sendika olarak taşeronla ilgili konuları işverenimizle görüşüp taşeronun bünyemize alınmasının şirketimize ne gibi getirileri olacağı konusunu görüşüyorduk. Bunun neticesinde; İşverenimiz, taşeron çalışanlarının bünyeye alınması konusunda hizmet kalitesinin daha yükseklere çıkacağına inandığı için 954 taşeron çalışanının kadroya alınmasına onay vermiştir. Bu karar çalışanlar için çok önemli bir karardır. Bu karar gerek iş veren için gerek sendika için gerekse SEDAŞ’ tan hizmet alan halk için çok önemli bir karardır. Bu kararı verenlere TES-İŞ Sendikası olarak teşekkürü bir borç biliriz. Ülkemizdeki diğer elektrik dağıtım şirketlerinin SEDAŞ’ ın taşeron çalışanlarının bünyeye alınması konusunu iyi incelemelerini ve örnek almalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.


MAAŞLAR YÜZDE 30 ARTICAK
Toplu İş sözleşmesi hakkında bilgi veren Kabaloğlu, “Sözleşmemiz 01.03.2013 – 28.02.2015 tarihleri arasında geçerli olacaktır. 1 Temmuz’da taşeronda bünyemize katılacak olan yaklaşık 550 arıza bakım çalışanın şu anda aldıkları ücret, her şey dahil giydirilmiş olarak ortalama 1200 TL’ dir. 1 Temmuzdan sonra ücretleri her şey dahil giydirilmiş bin 650 TL olacaktır. 1 Temmuz’da bünyemize katılacak olan açma-kesme ve endeks okumada çalışan 400 kişinin aylık her şey dahil giydirilmiş bin 100 TL olan ücretleri, herşey dahil giydirilmiş bin 450 TL’ye çıkarılacaktır. Bu da taşerondan bünyemize katılacak olanların maaşlarına ortalama yüzde 30 zam gelecek demektir. Mevcut çalışanlar için, özelleştirilmeden sonra bünyemizde çalışanlardan yevmiyesi 42,65 TL’ nin altında olanlara 2 TL seyyanen artış ve birinci altı ay yüzde 3, ikinci altı ay yüzde 4 zam verilecektir. Yevmiyesi 42,65 TL’nin üstünde olanlara birinci altı ay yüzde 3, ikinci altı ay yüzde 4 şeklinde zam uygulanacak. İkinci yıl zamları birinci altı ayında yüzde 2,5 + enflasyon, ikinci altı ayında yüzde 2,5 + enflasyon oranında olacaktır. Bu da ortalama totalde yüzde 8,54 zam demektir. Sosyal haklarda da yaklaşık yüzde 8 zam gerçekleşmiştir. Bu toplu iş sözleşmesi yoğun müzakere süreci içinde geçen 70 günlük bir çalışma sonucu bağıtlanabilmiştir. Bu sözleşmenin bütün çalışanlara hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

01 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR