Dr. Aziz Alemdar ile dobra dobra - 3 -

Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar:“Derince’de açık ara birinci partiyiz, CHP ve MHP seçimi kazanamaz”Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlerde b...

BÜYÜT

Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar:

“Derince’de açık ara birinci partiyiz, CHP ve MHP seçimi kazanamaz”

Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığına tekrar aday olacağını söyleyen Dr. Aziz Alemdar, Derince’de birinci parti olduklarını, CHP ve MHP’nin kesinlikle seçimi kazanamayacağını, Saadet Partisi’nin durumuna da üzüldüğünü söyledi

Derince Belediye Başkanı Dr.Aziz Alemdar ile sohbetimize devam ediyoruz. Başkan Alemdar’a AKP Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek’i, ilçe kongresini, muhalefetin durumunu ve tekrar aday olup olmayacağını sordum.

-Siyasete hangi partide başladınız?

Ben Milli Görüşçüyüm. Refah Partisi’nin belli kademelerinde bulundum. Ak Parti kurulduktan sonra bu partiye geçtim.


-2004 yılında belediye başkan adayı oldunuz ama seçilemediniz.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Ak Parti’den belediye başkan aday adayı oldum. Temayül yoklamasında birinci oldum. Dönemin başkan yardımcısı Necdet Deniz ile çekişiyorduk. Ama sonradan Ali Haydar Bulut başkan adayı yapıldı. Partimizin bu kararına saygı duyduk. Ali Haydar Bulut’a destek verdik.

-Peki neden siz değil de Ali Haydar Bulut?

Şunu söylemeliyim ki, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde aday belirleme sürecine baktığınızda genelde “kişiye” yönelik bir aday belirleme yöntemi seçilmişti. Ak Parti ilk kez yerel seçime girdi ve bu yöntemi uygun gördü.

-Peki 2009’da yapılan seçimlerde hangi yöntem belirlendi.

2004’te kişiye yönelik bir aday belirleme yöntemi uygulandığını az önce söylemiştim. 2009’da yapılan seçimlerde “teşkilatların” görüşlerine yer verildi. Genel anlamda teşkilatların belirlediği kişiler aday oldu.

- Mart 2014’te yapılacak seçimlerde yöntem nasıl olacak?

2004’te kişiye bağlı, 2009’da teşkilata bağlı, 2014’te yapılacak seçimlerde ise “halkın” görüşlerine yer verilecek. Yani Ak Parti’nin adayını halk belirleyecek. Elbette il ve ilçe teşkilatlarımızın görüşleri önemli.

-Derince eski İlçe Başkanı Mehmet Eryürek ile aranız neden bozuldu?

Bu soruya cevap vermek zor. Mehmet Eryürek, benim belediye başkanı olmamda büyük emeği var. Bunu inkar edemem. Kendisine minnet duyuyorum.

-Mehmet Eryürek sürekli sizin aleyhinize açıklamalar yapıyor?

Mehmet Eryürek iyi bir insandır. Egosu güçlüdür. Çevresinin etkisinde kalıyor. Çevresi benimle ilgili kendisine dedikodu yaptı, o da inandı.

-İlçe kongresinde kendisiyle ters düştünüz.

Çevresinin dedikoduları sonrasında aramızı açtılar. Belediye başkanı ile ilçe başkanı uyum içinde çalışmalı. Çevresine inanınca, beni suçlayınca ilçe başkanlığında ben de taraf olmak zorunda kaldım. Zorlu bir süreçti, bu süreçte kimseyi kırmamaya çalıştım.

-İlçe başkanı Ahmet Ark’ın Mehmet Eryürek’in tavsiyesi sonrasında ilçe başkanı olduğu söyleniyor.

Evet, doğrudur. Birçok kişinin ilçe başkanlığı için ismi geçti. Mehmet Eryürek ve yanındaki birkaç kişi Ahmet Ark’ın ilçe başkanı olmasını istediler. Ortak nokta bulundu ve Ahmet Ark ilçe başkanı oldu.

-Peki, Mehmet Eryürek ile Ahmet Ark’ın arasının bozuk olduğu söyleniyor. Madem Ark’ı Eryürek tavsiye etti ise, neden araları bozuk?

Bu soruya cevap vermem zor. Kendi seçtikleri ilçe başkanı ile ters düştüler. Kendi seçtikleri ilçe başkanıyla neden aralarının bozuk olduğunu onlara sormak lazım...

-İlçe başkanı Ahmet Ark ile aranız nasıl, anlaşabiliyor musunuz?

Ben teşkilatlara önem veren biriyim. Ahmet Ark ile aramızda hiçbir sorun yok, birlikte partimizin başarısı için çalışıyoruz.

-Ahmet Ark’ın nikah şahidi olduğunuz söyleniyor.

Evet, Ahmet Ark’ın nikah şahitliğini yaptım. Açıkçası Ahmet Ark’ın eşi Esen ile evlenmesi için biraz da çöpçatanlık yaptım. (gülüştük). Esen hanım, benim okul arkadaşım.

ERYÜREK’İN HALİNE ÜZÜLÜYORUM

-Mehmet Eryürek, hem sizin, hem de ilçe başkanına eleştiriler yapıyor, neler söyleyeceksiniz?

Daha önce ifade etiğim gibi Mehmet Eryürek’e minnet duyuyorum. Zira 2009’da yapılan seçimlerde omuz omuza çalıştık. Ama çevresinin yaptığı dedikodulara inandı. Zaman zaman eleştirisel yazılar yazıyor, haberler yaptırıyor. Onun bu haline üzülüyorum.

-Bir ara bazı meclis üyeleriyle aranız bozuktu, düzeldi mi?
Zaman zaman olur böyle durumlar. Şu anda aramızda bir sıkıntı yok. Meclis çoğunluğu yine bizde.

-CHP, 2009’da yapılan seçimlerde yüksek oy aldı, bu seçimde sizi zorlar mı?

CHP, 2009’da rekor bir oy aldı. CHP’nin adayı İrfan Kabaloğlu düzgün bir insan. Ama yüksek oy almaları seçimi kazanmaya yetmedi. 3.5-4 bin oy farkla seçimi biz kazandık. CHP’nin bir daha bu kadar yüksek oy alacağını tahmin etmiyorum. Zaten düşüşteler.

ANKETLERDE AÇIR ARA BİRİNCİ PARTİYİZ
-Anket yaptırıyor musunuz? Partinizin durumu nasıl?

Evet sık sık anket yaptırıyoruz. Anketlerde halkımız belediye hizmetlerinden memnun. Partimizin oyu sürekli yükseliyor. Yani Derince’de açık ara öndeyiz. Ak Parti’nin Derince’de oyu düştü diyenler doğru söylemiyor.

-Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve İl Başkanı Mahmut Civelek ile aranız nasıl?

Aramız çok iyi. Onlarla sürekli irtibat halindeyiz. Sürekli iletişim halindeyiz. Aynı şekilde milletvekillerimizle de aramız çok iyi. Zaten aramız neden bozuk olsun ki. Aynı parti için hizmet veriyoruz.

CHP’NİN OYU DÜŞÜYOR

-2014’te yapılacak seçimlerde muhalefetin durumunu nasıl görüyorsunuz?

CHP ve MHP seçimi kazanamaz. Ak Parti sürekli yükselişte, onlar ise yerinde sayıyor. Hatta CHP’nin oyları düştü bile. Saadet Partisi’nin haline de üzülüyorum.

-CHP’nin muhalefet anlayışını nasıl buluyorsunuz?

CHP, her şeye muhalefet ediyor. Bazen yaptıkları eleştirilerin dozu kaçıyor. Biz her zaman yapıcı eleştirilerden yanayız. İyi yaptığımız şeylerin de takdir edilmesini isteriz. Ama bu anlayış CHP’de yok.

-2014’te yapılacak seçimlerde yeniden aday olacak mısınız?

Elbette olacağım. Zira devam eden projelerimiz ve yapmayı planladığımız projeler var. Belediye başkanlığına yeniden aday olacağım. Partim beni aday gösterirse, tekrar seçilip yarım kalan projelerimi tamamlamak isterim. Sayın Alemdar, bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Ben de böyle bir sohbet etme imkanı bulduğunuz için ben de size teşekkür ederim.

07 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR