Örengül: “AKP halkı aldatıyor”

Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi CHP Grup Başkan Vekili Avukat Fahri Örengül Kocaeli’nin çevresel sorunlarına ilişkin dün il binasında basın açıklam...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi CHP Grup Başkan Vekili Avukat Fahri Örengül Kocaeli’nin çevresel sorunlarına ilişkin dün il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Çevreyle ilgili birçok konuya değinen Örengül’e CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’da eşlik etti
Kocaeli’de AKP iktidarının yerel yönetimlerde yetkili hale geldiği ve önemli belediyecilik hizmetlerinin eksik kaldığını söyleyen Örengül, “Kentimiz Mart 2004 tarihinden bu yana 8 yıldır AKP’li belediyeler tarafından yönetilmekte olup maalesef diğer sorunların yanında çevre sorunlarının büyük imkânlara rağmen halen çözülmemiş bulunduğu, göstermelik sığ ve popilizm kokan eylemlerle halkın aldatıldığı görülmüştür.
KOCAELİ NÜFUSU 3 MİLYON OLACAK
CHP olarak kentin çevre sorunları nelerdir? Neler yapmalıyız bunun projesi içindeyiz. 1970’li yıllarda Kocaeli plansız bir şekilde sanayileşme çalışması içerisine girmiştir. Gecekonduların yapılmasına izin verilerek kent düzensiz bir şekilde planlanmıştır. Kocaeli İstanbul’un liman ve sanayi bakımından arka bahçesi olarak görülmektedir. Sanayileşmenin artması ile Kocaeli nüfusu 2025 yılında yaklaşık 3 milyon civarında olacaktır. Bu kentte Kocaeli halkından çok göç almasıyla göçmen bir nüfus oluşacaktır” dedi.
KARAOSMANOĞLU SÖZÜNDE DURSUN
2004 yılında zamanın Kocaeli Valisi Erdal Ata, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun “Mevcut sanayinin kent için yeterli olduğu kentin doğal kaynaklarının korunarak kültür, turizm, tarih potansiyellerinin canlanması olarak belirlenmiştir” taahhütünün bulunduğu sözler şimdi neden tutulmamaktadır. POSCO’nun ilimize kurulmasına neden izin verilmiştir bunu buradan İbrahim Karaosmanoğlu’na soruyorum.
OSB’LERİ DENETLEME YETKİSİ BELEDİYELERİN OLAMAZ
Örengül, “Büyükşehir Belediyesi gürültü, kömür gibi alanlarda denetleme yapıyor. Bir organize sanayi bölgesine gidip denetleme yapma hakkına sahip değil bunu merkezi iktidardan edinme hakkını gerçekleştirmesini istiyor. Buradan çağrıda bulunuyorum çevre il müdürümüzle organize sanayi bölgelerini denetime gidelim. Ancak gittiğimizde OSB bize siz burada çevresel denetleme yapamazsınız deme hakkına sahip olmuştur” dedi. Mavi Bayrak konusuna da değinen Fahri Örengül, “Biz de emin olun gönülden bu bayrağa sahip olmak isteyenlerdeniz. Ancak sudan halkı yanıltan çalışmalar yaparak mavi bayrak taktık demek bu halkı kandırmaktır” dedi.
“FETİVALİ BIRAKIN, SORUNLARI ÇÖZÜN”
Örengül’ün ardından söz alan CHP Milletvekili Haydar Akar ise; “Organize sanayi bölgelerine karşı değiliz. Ancak doğru işler yapıldığında biz de destekliyor olabiliriz, kandırmalara düzenbazlıklara göz yumamayız. Şu günlerde Ankara’da meclis kapanmış resmi dairelerin bir çoğu izin yapıyor kısacası insan kalmamışken yaklaşık 1 milyon Türk lirası bütçe ayrılarak yapılan Pişmaniye Festivalinin anlamı nedir. Böyle festivallere para harcayacağınıza kentin önemli sorunlarını çözmeye belediye başkanımızı davet ediyorum” dedi.

12 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR