Gölcük ve Mohaç kardeş şehir olacak

Karatepe Imrethököly- ilona Zrinyi Macar Dostluk Derneği yönetim kurulu üyeleri Numan Gülşah, İbarahim Sarı ve Meral Özesener diğer dernek üyeleri il...

Karatepe Imrethököly- ilona Zrinyi Macar Dostluk Derneği yönetim kurulu üyeleri Numan Gülşah, İbarahim Sarı ve Meral Özesener diğer dernek üyeleri ile birlikte 28 Temmuz Pazartesi günü başta Macaristan olmak üzere Avusturya ve Slovakya’yı da içine alan bir kültür gezisi gerçekleştirmişti. Bu gezi hakkında izlenimlerini aktaran dernek üyeleri, Gölcük ile Mohaç arasında kardeş şehir olma yolunda ilk adımın atıldığını belirtti.

 

BİR DİZİ GÖRÜŞMELER

Macaristan’ın resmi organizasyonu altında yapılan bu gezide resmi temaslarda bulunan dernek üyeleri Mohaç Zigetvar, Pecs, Shekesfehervar ve Budapeşte’de bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Yönetim kurulu üyelerinden İbrahim Sarı Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e katkılarından dolayı teşekkür ettiklerini belirtti.

 

41 ADET RESİM

Sözlerini sürdüren İbrahim Sarı, “Gölcük ile Mohaç arasında kardeş şehir olma anlamında ilk adım derneğimizce atıldı. Pecs Belediye Başkanına Eylül ayında Macaristan’da yapılacak yerel seçim sonrasında devamlı sergilenmek üzere Pecs Mevlevi Evine 41 adet resim bıraktık” dedi.

 

HEDİYE BIRAKILDI

Osmanlı coğrafyasında bulunan ve halen ayakta olan 41 Mevlevi Evinin minyatür resimlerinin daha sonra Pecs Mevlevi Evin’de kalıcı olarak sergileneceğini de ekleyen Sarı, “Nezih Uzel’in evinden getirilen Mevlevi evlerinde yüzlerce yıllık hizmet gören bir kazanda Pecs Belediyesi’ne bırakıldı” ifadelerini kullandı.

 

SEKEL KAPI

İbrahim Sarı, “Budapeşte Belediye başkanından İzmit’teki Imrethököly Anı Evi etrafında yapılacak Minya Macaristan projesi için destek sözü aldık. Bu proje çerçevesinde Seka Park’ta bulunan Imrethököly anı evinin önüne Macaristan’dan getirilen sekel kapının montajına da dün itibari ile başlanıldı” dedi.

 

ÜZÜNTÜ DUYDUK

Sarı, “Pecs deki resimler ve sekel kapının tüm maliyeti Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya’nın sponsorluğunda gerçekleştirildi. İzmit’in kardeş kenti Estergon ve Kocaeli’nin kardeş kenti Shekeşfehervar’ın İzmit Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kardeşlik protokolünün halen imzalanmamış olmasından üzüntü duyduk” dedi.

11 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR